Reģistrē trešo iniciatīvas grupu parakstu vākšanai par 13. Saeimas atsaukšanu
Foto: PantherMedia/Scanpix

Trešdien, 15. septembrī, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrēja vēl vienu iniciatīvas grupu parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13. Saeimas atsaukšanu, portālu "Delfi" informēja CVK.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tādējādi jau esošajai iniciatīvai, kas CVK tika iesniegta un reģistrēta pagājušā gada decembrī, tika pievienota trešā iniciatīvas grupa, kura ir tiesīga vākt parakstus tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu.

Šādu lēmumu CVK pieņēma, jo 8. septembrī saņemtais biedrības "VARU LATVIJAS TAUTAI" iesniegums bija par identisku ierosinājumu, par kādu paraksti jau tiek vākti, un arī iesniedzēji norādīja uz vēlmi pievienoties esošajai iniciatīvai.

Arī vēlētāju interesēs ir nodrošināt parakstīšanos par vienu iniciatīvu, nevis vairākām atsevišķām vienādām iniciatīvām, jo šajā gadījumā paraksti par katru iniciatīvu būtu skaitāmi atsevišķi, uzsver CVK.

Parakstīties par šo iniciatīvu var līdz šā gada 31. oktobrim, kad iestāsies Satversmē noteiktais termiņš – gads pirms Saeimas pilnvaru beigām, kad rosināt Saeimas atsaukšanu nav atļauts.

Patlaban par iniciatīvu portālā "latvija.lv" ir parakstījušies 11 589 cilvēki. Saeimas atlaišanu var rosināt viena desmitā daļa vēlētāju jeb 154 868 cilvēki.

Parakstīties par CVK reģistrētām iniciatīvām vēlētāji var elektroniski portālā www.latvija.lv vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja.

Parakstīties par iniciatīvām iespējams arī ārvalstīs Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Pieņemot lēmumu par iniciatīvas grupas reģistrēšanu, CVK jāvērtē, vai iesniedzējs atbilst likuma "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" prasībām, proti, ir politiskā partija, politisko partiju apvienība vai likumā noteiktā kārtībā reģistrēta, ne mazāk kā 10 vēlētāju izveidota biedrība.

Attiecībā uz vēlētāju iniciatīvu, kas paredz rosināt Saeimas atsaukšanu, jāvērtē arī tas, vai dienā, kad iesniegts iesniegums par iniciatīvas grupas reģistrēšanu, nebija spēkā Satversmes 14. pantā noteiktie ierobežojumi, kad nevar ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbilstoši Satversmei tiesības atsaukt Saeimu vēlētāji nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu. Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un vairākums no balsotājiem, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Jau ziņots, ka iepriekš citas biedrības rosinājušas 13. Saeimas atsaukšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

13. Saeima Centrālā vēlēšanu komisija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form