Foto: "Tildes Datorenciklopēdija Latvijas Vēsture"
2020. gada 11. augustā par godu Latvijas – Krievijas miera līguma parakstīšanas 100. gadskārtai, un atsaucoties ārlietu ministra Edgara Rinkēviča ielūgumam, Rīgā ierodas Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, Polijas ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs un Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto.

"Pirms simts gadiem Latvijas – Krievijas miera līgums noslēdza Neatkarības karu. Ar šo līgumu Krievija bez ierunām atzina Latvijas valsts neatkarību, patstāvību un suverenitāti un labprātīgi un uz mūžīgiem laikiem atsacījās no visām suverēnām tiesībām, kuras Krievijai piederēja attiecībā uz Latvijas tautu un zemi. Latvijas un Krievijas starpvalstu attiecību pamatu noteicošie principi, kas sakņojas abu valstu parakstītajā 1920. gada 11. augusta miera līgumā, joprojām ir spēkā," atzīst Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Kopīgā diskusijā ārlietu ministri apspriedīs starptautiskās ārpolitiskās aktualitātes, tostarp situāciju Baltkrievijā, Krieviju. Tāpat ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam paredzētas divpusējas tikšanās ar Somijas un Polijas kolēģi.

Ārlietu ministrijā – namā, kurā pirms 100 gadiem tika parakstīts Latvijas un Krievijas miera līgums – ārvalstu viesiem būs iespēja aplūkot 1920. gada 11. augustā parakstītā miera līguma oriģinālu.

Līgums vienlaikus nodibināja Latvijas un Krievijas diplomātiskās attiecības, ieliekot pamatus Latvijas un Krievijas starpvalstu attiecībām.

Šajā dienā Latvijas, Igaunijas, Polijas un Somijas ārlietu ministri piedalīsies arī diskusijā miera līguma simtgadei veltītā pasākumā Rīgas pilī. Klātesošos pasākuma dalībniekus uzrunās Valsts prezidents Egils Levits, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Latvijas – Krievijas miera līgums ir visvairāk citētais un analizētais Latvijas starptautiskais līgums, kas iekļauts ANO līgumu datu bāzes Tautu savienības līgumu sadaļā.

Plašākai apskatei līguma oriģināls būs pieejams no 12. līdz 28. augustam Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Brīvības bulvārī 32.

Ārlietu ministru preses konferences tiešraide pulksten 11.35 būs vērojama šeit.

Latvija šo līgumu vēsturē ir konsekventi ievērojusi. Tā bija PSRS, kas līgumu lauza 1940. gadā, okupējot Latviju, balstoties uz bēdīgi slaveno Ribentropa-Molotova paktu.

Savukārt Maskava uzskata, ka 1920.gada miera līgums zaudējis savu spēku pēc Latvijas anektēšanas 1940. gadā. Krievija atsaucas arī uz 1975. gada Helsinku apspriedes gala dokumentu, kurā paziņots par robežu negrozāmību Eiropā.

Foto: Latvijas Neatkarības kara noslēguma simtgadei veltītais pasākums pie Brīvības pieminekļa

Foto: Izstādes "Brīvības čuksti" atklāšanā Latvijas Kara muzejā

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!