Rīgā par visiem īpašumiem netiek aprēķināts un maksāts nodoklis; Ušakovs gatavs tiesāties
Foto: LETA

Rīgas pilsētas pašvaldība nenodrošina nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanu visiem pilsētas nekustamajiem īpašumiem, jo netiek identificēti visi objekti, kuriem šis nodoklis jāaprēķina un par kuriem tas jāmaksā, revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK). Savukārt Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) ir gatavs iesniegt sūdzību tiesā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

VK portāls "Delfi" uzzināja, ka Rīgas pašvaldība nav izvērtējusi, vai par 332 objektiem, kuriem būvatļaujas bija izsniegtas sākot ar 2005.gadu, un 2012.gada 1.oktobrī jau vismaz septiņus mēnešus bija beidzies to derīguma termiņš, ir maksājams nodoklis.

Turklāt 2011.gadā un 2012.gadā ar nekustamā īpašuma nodokli 96 007 latu apmērā nav aplikti Rīgas brīvostas teritorijā iznomātie valsts un pašvaldības zemes gabali.

Pārbaudot nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanu, VK izmantoja nejaušās izlases metodi.

Revīzijā VK konstatēja, ka 44% no pārbaudītajiem gadījumiem, kad nodokļa maksāšanas paziņojums netika nosūtīts - pašvaldība var nenosūtīt paziņojumu, ja nav zināma adrese -, pašvaldībai tas bija jānosūta. Neievērojot likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli" noteikto termiņu, tika nosūtīti 72% no izlases veidā pārbaudītajiem maksāšanas paziņojumiem.

Revīzijā arī konstatēts, ka 33% no izlases veidā pārbaudītajiem gadījumiem nav piemērota atbilstoša nodokļa likme, piemēram, likmes 1,5% vietā ir piemērota samazināta likme 0,2 - 0,6% vai ar nodokli ir apliktas tādas būves, kas nav apliekamas.

Savukārt, pārbaudot atbrīvojumu piemērošanu no NĪN nomaksas, tika konstatēts, ka 19% gadījumu tie ir piemēroti neatbilstoši, piemēram, atbrīvojums ir piemērots ēkām, kur tiek sniegti veselības pakalpojumi, kaut gan attiecīgajās telpās ārstniecības iestāde nav reģistrēta.

Pārbaudot parāda piedziņas darbības, VK konstatēja, ka 35% gadījumu netiek izmantotas iespējas piedzīt nodokļu parādu septiņu gadu laikā no nekustamā īpašuma nodokļa parāda rašanās brīža, kā rezultātā ir iestājies noilgums.

Nekustamā īpašuma nodokļa parādi Rīgā 2010.gadā veidoja vairāk nekā 10 miljonus latu un 2011.gadā - vairāk nekā 12 miljonus latu.

Lai gan valsts reģistros bija pieejama informācija nodokļa atvieglojuma piešķiršanai, 31% gadījumu no izlases veidā pārbaudītajiem gadījumiem tā nav izmantota, piemēram, nav izmantota informācija no Valsts iedzīvotāju reģistra par politiski represēto personu statusu un no Invaliditātes informatīvās sistēmas par izsniegtajām invalīda apliecībām.

VK revīzijā konstatēja, ka atvieglojums no nekustamā īpašuma nodokļa ir piemērots tikai pēc paša nodokļa maksātāja pieteikuma iesniegšanas, tādējādi ir radīts papildu administratīvais slogs nodokļu maksātājiem.

VK revīzijā arī secināja, ka ne vienmēr ir iespējams precīzi un laikus aprēķināt nekustamā īpašuma nodokli, jo izmaiņas likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli" attiecībā uz nodokļa likmi ir pieņemtas gada pēdējos mēnešos un stājušās spēkā nākamā gada 1.janvārī, līdz ar to nodokļu administrācijai izmaiņas bija jāievieš īsā laikā.

Revīzija par Rīgas pilsētas pašvaldības darbību atbilstība normatīvajiem aktiem un efektivitāte, administrējot NĪN bija par laika posmu no 2011.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 30.oktobrim.

Pēc revīzijas pašvaldībai ir sniegti ieteikumi pilnveidot darbu, lai NĪN tiktu aprēķināts visiem īpašumiem, lai mazinātu administratīvo slogu nodokļu maksātājiem un lai tiktu uzlabotas procedūras parādu administrēšanā.

Savukārt Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) ir gatavs VK atzinumu apstrīdēt tiesā.

"Šobrīd vērtējam iespējas vērsties ar pieteikumu Administratīvajā tiesā, jo VK piezīmes nešķiet pamatotas un tādas, kurām mēs būtu gatavi piekrist," uzskata pašvaldības vadītājs. 

Rīgas domē portāls "Delfi" uzzināja, ka, Pašvaldības ieņēmumu pārvalde uzskata, ka VK ziņojumā nav ņemta vērā šīs pārvaldes sniegtā  argumentācija par NĪN piemērošanu. Rīgas domē  arī saņemta  VK vēstule, kurā kontrole apliecinājusi - pašvaldības  sūdzību un argumentāciju par NĪN piemērošanu tā atstājusi bez izskatīšanas.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Rīgas brīvosta Valsts kontrole
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form