Rīgas būvvalde paraksta vienošanos par Būvniecības informācijas sistēmas lietošanu
Foto: LETA

Rīgas pilsētas būvvalde ceturtdien parakstījusi vienošanos ar Būvniecības valsts kontroles biroju (BVKB) par Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) lietošanas uzsākšanu Rīgas pilsētas pašvaldībā, noslēdzot sešu gadu ilgu saskaņošanas un sistēmas pilnveidošanas posmu, informēja būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbilstoši Ministru kabineta noteiktumiem visām pašvaldībām BIS bija jāpieslēdzas līdz 2016. gada 1. martam, taču Rīga bija vienīgā pašvaldība Latvijā, kas nepildīja Ministru kabineta noteikumus un nepieslēdzās BIS lietošanai. Rīgas pilsētas būvvalde ilgstoši apgalvoja, ka ir gatava sākt lietot BIS, ja BVKB ņems vērā visus būvvaldes priekšlikumus par sistēmas darbības uzlabošanu. BVKB būvvaldes izteiktos pārmetumus dēvēja par nepamatotiem.

Butāns informēja, ka sarunas par BIS ieviešanu tika aizsāktas 2013. gadā, kad Rīgas pilsētas būvvalde uzsāka aktīvu BIS testēšanu, fiksējot virkni būtisku sistēmas nepilnību un moduļu nefunkcionēšanu. Tāpat tika konstatēts, ka BIS datu ievadīšanas un uzkrāšanas funkcionalitāte izveidota diametrāli pretēji Rīgas pilsētas pašvaldības izveidotajām informācijas programmām, paredzot sistēmu lietotājiem dubultu administratīvo slogu, liekot ievadīt datus katrā no sistēmām atsevišķi. Sistēmu savstarpējai sasaistei bija nepieciešami ievērojami finanšu resursi.

"Valsts finansējumu sistēmu savstarpējai sasaistei piešķīra, tomēr BIS ilgstoši netika novērsti citi nozīmīgi trūkumi, kas neizbēgami radītu negatīvu ietekmi uz būvniecības procesu un investīciju klimatu valstī: nebija izveidota iespēja sistēmā iesniegto būvniecības ieceri saskaņot ar inženierkomunikāciju turētājiem, nebija izveidota funkcionalitāte izmaiņu projektu iesniegšanai, sistēma nenodrošināja pilnīgu piekļuvi valsts institūciju datiem, BIS neparedzēja iespēju būvniecības ierosinātājiem būvniecības dokumentāciju iesniegt elektroniski, pastāvēja lietojamības problēmas sistēmas atbalsta trūkums," skaidroja Butāns.

Viņš norādīja, ka aktīvi iesaistoties BIS izstrādes darba grupās, komisijās un uzturot komunikāciju ar sistēmas pārraugiem, Rīgas pilsētas būvvalde šo gadu laikā izteikusi un nosūtījusi BVKB un Ekonomikas ministrijai virkni komentārus un priekšlikumus BIS funkcionalitātes uzlabošanai un trūkumu novēršanai. Papildus tam Rīgas pilsētas pašvaldība visām ar BIS ieviešanu iesaistītajām pusēm vienmēr nodrošinājusi konsultācijas un prezentācijas par pašvaldībā esošajiem risinājumiem attiecībā uz būvniecības procesa kontroli un administrēšanu.

"Tikai 2018. gada otrajā pusē pašvaldības iniciatīva un aktīvā līdzdalība BIS pilnveidošanā rezultējās ar būtiskāko trūkumu novēršanu, veidojot labvēlīgu augsni sarunu par BIS lietošanas uzsākšanu Rīgā atsākšanai," sacīja Butāns.

Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs pauž gandarījumu par BIS pilnveidošanas posma noslēgumu.

"Paturot prātā BIS ieviešanas galveno mērķi - nodrošināt iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu pakalpojumu izveidi un sniegšanu, samazinot administratīvo slogu, uzlabojot pakalpojumu pieejamību un veicinot valsts pārvaldes efektivitāti un caurskatāmību - līdz šim ieturējām stingru pozīciju, neparakstot vienošanos par sistēmas lietošanas uzsākšanu līdz brīdim, kad nav kliedētas šaubas par BIS mērķa realizāciju," norāda Vircavs.

Lai arī joprojām pastāv vairāki sistēmas trūkumi, kritiskākās nepilnības esot novērstas, tāpēc, parakstot sadarbības līgumu, būvvalde ir gatavi sistēmas lietošanas uzsākšanai.

BIS ir elektroniska vide, kurā tiek nodrošināta informācijas aprite starp būvniecības procesa dalībniekiem, tiek uzturēti būvniecības procesam nepieciešamie reģistri un ar būvniecības procesu un reģistriem saistītie elektroniskie pakalpojumi. Sākot ar 2017. gada 1. janvāri BIS pārzinis ir BVKB. BIS darbību regulē 2015. gada 28. jūlija Ministru kabineta noteikumi "Būvniecības informācijas sistēmas noteikumi".

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Būvniecība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form