Rīgas domes vēlēšanās piedalīsies 12 politiskās partijas
Foto: DELFI

Rīgas pašvaldības vēlēšanās šogad piedalīsies 12 politiskās partijas - uz 60 deputātu vietām pretendēs 612 kandidāti, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Politisko partiju apvienība "Saskaņas centrs" un partija "Gods kalpot Rīgai" iesniegusi kopīgu sarakstu, kura līderi ir pašreizējais Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) un Andris Ameriks (GKR). Partiju programma ir "turpinājums visam līdz šim paveiktajam šajā Rīgas domes sasaukumā". Programmā piedāvāts pašvaldības rīcības plāns nākamajiem četriem gadiem, kas izstrādāts, saglabājot līdzšinējās prioritātes - sociālais atbalsts, drošība, ekonomiskā attīstība, finanšu stabilitāte.

Pilnu sarakstu ar 63 kandidātiem iesniegusi arī partija "Vienotība", kura par mēra amata kandidāti izvirzījusi Sarmīti Ēlerti, bet pirmo "desmitnieku" sarakstā veido "Vienotības" Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs Olafs Pulks, partijas Rīgas programmas direktors Pēteris Viņķelis, Latvijas Automoto biedrības prezidents Juris Zvirbulis, Ministru prezidenta padomnieks kultūras un politikas plānošanas jautājumos Ints Dālderis, kā arī pašreizējie domes deputāti - Baiba Brigmane, Ēriks Škapars, kurš ir arī Rīgas brīvostas valdes loceklis, Elmārs Vēbers, Valdis Gavars un Juris Viņķelis.

"Vienotības" 4000 zīmju programmas galvenās prioritātes ir izglītība, darbs un mājoklis ikvienam rīdziniekam. Programmas centrā ir strādājoša ģimene, kura spēj nodrošināt labu izglītību bērniem un palīdzēt saviem vecākiem. "Vienotība" apņēmusies "atdot Rīgu Latvijai" un padarīt to par "Ziemeļeiropas zvaigzni".

"Reformu partija" par Rīgas mēra amata kandidāti izvirzījusi Ingu Antāni, kā otrais sarakstā iekļauts Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Vilnis Ķirsis, viņam seko ekonomikas ministra padomniece Ilona Platonova, Izglītības un zinātnes ministra biroja vadītāja Nellija Titova, mākslinieks Bruno Birmanis. Kopumā sarakstā iekļauti 60 kandidāti. "Reformu partijas" Rīgas programmas prioritātes ir atbalsts uzņēmējdarbībai, investīciju piesaiste, izglītība, energoefektivitāte un dzīvojamo māju renovācija. Prioritāte ir arī labas pārvaldības principu ieviešana pašvaldības darbā, pašvaldības uzņēmumu caurskatāma un atbildīga darbība, kā arī reāli strādājošas Vienas pieturas aģentūras izveide pašvaldībā.

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai''/LNNK par Rīgas mēra amata kandidāti izvirzījusi tieslietu ministra padomnieci un Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes lektori Baibu Broku, komandas līderi ir arhitekts Aleksandrs Kiršteins, transporta nozares speciālists Ingus Kļaviņš, hokeja skolas "Rīga" direktors Dainis Locis, uzņēmējs Ģirts Lapiņš un Valsts policijas Narkotiku apkarošanas nodaļas vadītājs Kārlis Dombrovskis. Nacionālās apvienības prioritāšu sarakstā ir latviešu valodas un kultūras stiprināšana, ne tikai pakāpeniski pārejot uz latviešu valodu pašvaldības bērnudārzos, bet arī nodrošinot atbalstu latviešu valodas apguvei visiem, "kas vēlas dzīvot latviskajā Rīgā".

Latvijas Zaļā partija (LZP) par Rīgas mēra amata kandidātu izvirzījusi uzņēmēju Gunti Belēviču, ar kuru kopā Rīgas domes vēlēšanās startēs nodibinājuma "Mārtiņa fonds" valdes priekšsēdētāja Elita Keiša, bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietniece Inga Štāle, kādreizējais Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs Aivars Straume, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes pasniedzējs Artis Stucka, Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza direktors Rolands Greiziņš, uzņēmējs Valdis Kalnozols, Rīgas domes Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš, Vides aizsardzības kluba (VAK) prezidents Arvīds Ulme, bijušais Rīgas lidostas vadītājs Arnis Luhse, bijušais Rīgas brīvostas valdes loceklis Viesturs Silenieks, dzīvnieku kapsētas "Citi medību lauki" valdes loceklis Uģis Rūķītis un citi.

Partijas deputātu kandidāti sola Rīgā būvēt bērnudārzus, uzlabot gaisa un dzeramā ūdens kvalitāti, veicināt mazdārziņu kustību, bet uzņēmēju apkalpošanas efektivitāti izvirzīt par vienu no galvenajiem domes darbinieku darba vērtēšanas kritērijiem.

Ar 63 kandidātu sarakstu Rīgas domes vēlēšanās piedalīsies arī centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība (LZS), kuras mēra amata kandidāts ir Armands Krauze. Saraksta līderi ir narkologs Jānis Strazdiņš, politologs Artūrs Graudiņš, bijušais izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks, biedrības "Latvijas Vecāku apvienība "Vecāki izglītībai, sadarbībai, izaugsmei"" (VISI) valdes priekšsēdētājs Kārlis Boldiševics, Rīgas reģiona pašvaldību darbinieku arodbiedrības valdes priekšsēdētāja Dace Kaminska, politiskās partija "Tautas kontrole" valdes loceklis Viktors Svirčenko, kā arī Daugavpils Latgaliešu biedrības priekšsēdētājs un "Sociālās Taisnīguma partijas" priekšsēdētāja vietnieks Valdis Lauskis un citi.

LZS prioritāte ir padarīt Rīgu par Baltijas un Ziemeļeiropas reģionālais tirdzniecības, tūrisma, tranzīta un loģistikas centru un izveidot to par zaļu, tīru un drošu pilsētu ikvienam tās iedzīvotājam un viesim.

Vislatvijas Sociāldemokrātu kustība "Par Neatkarīgu Latviju!", Latvijas kustība "Solidaritāte" iesniegusi 63 deputātu kandidātu sarakstu. Tajā ar pirmo numuru iekļauts Leons Bojārs, kurš bijis Rīgas domes deputāts līdz 1998.gadam, bet kā otrais vēlēšanās startēs "Solidaritātes" valdes priekšsēdētājs, biedrības "Rīga bez narkotikām" valdes priekšsēdētājs Antons Vinovskis. Partijas sarakstā iekļauts arī 6. un 7.Saeimas deputāts, bijušais Rīgas domes deputāts un kādreizējais LPP/LC biedrs Modris Lujāns, aviācijas inženieris Vadims Putins, SIA "Pirmais Baltijas kanāls" mutvārdu tulkotāja Dace Biezā, RISEBA valdes priekšsēdētājs Boriss Kurovs, Latvijas Rakstnieku sabiedrības biedrs Sergejs Žuravļovs.

Partijas aktīvisti par mērķi izvirzījuši vidējā un mazā biznesa strauju attīstību, pensiju palielināšanu dažādu grupu invalīdiem, budžeta vietu skaita palielināšanu augstskolās, garantējot kredītu pieejamību, veselības apdrošināšanas diferencēšanu atkarībā no pacienta ienākumiem, nodrošinot maznodrošinātajiem valsts finansējumu medicīniskajai aprūpei un zāļu iegādei, kā arī brīvpusdienas visiem pamatskolēniem līdz 9.klasei.

Arī partija "Alternative" sarakstā ir 63 deputātu amata kandidāti, saraksta līderis ir zvērināts advokāts Andrejs Ādamsons. Vadošo trijnieku veido ārste-ginekoloģe Sergo Bokučava, kā arī pašreizējā domes deputāte Natālija Mirska, kura pašreizējā sasaukumā tika ievēlēta no partijas "Saskaņas centrs" saraksta, bet 2011.gadā no partijas izslēgta "disciplīnas trūkuma dēļ" - viņa atteicās pārreģistrēties partijā "Saskaņa". Deputātu kandidātu vidū ir arī "Eurosport" sporta komentētājs Vladimirs Siņicins, zvērināta advokāte Natālija Sproģe, frizieris Pāvels Loss un citi.

Partija apņēmusies veidot efektīvu, kompetentu un atbildīgu pašvaldības pārvaldi, sekot, lai komunālo pakalpojumu tarifi būtu reāli pamatoti, ieviest bezmaksas sabiedrisko transportu skolēniem un pensionāriem, saglabāt nacionālo minoritāšu skolas, kā arī atbalstīt uzņēmējus un projektus, kuri vērsti uz esošo darba vietu saglabāšanu un jaunu darba vietu izveidošanu pašvaldībā.

Jau ziņots, ka Rīgas pašvaldības vēlēšanām 53 deputātu kandidātu sarakstu iesniegusi arī Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija (LSDSP). Saraksta līderi ir LSDSP priekšsēdētājs Aivars Timofejevs, kā otrais startē bijušais Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dinevičs, bet sarakstā līdzās ārstiem, pedagogiem, uzņēmējiem un citiem ar 11.numuru Rīgas domes vēlēšanās piedalīsies arī kino un dramatiskā teātra aktieris Rūdolfs Plēpis.

Kā pirmā savu sarakstu Rīgas domes vēlēšanām iesniegusi partija "Par dzimto valodu", piedāvājot 17 deputātu kandidātus. Saraksta līderis ir jurists, partijas valdes loceklis Ilarions Girss. Otrais numurs ir Latvijas Universitātes pasniedzējs politoloģijas doktors Andrejs Berdņikovs, kurš iepriekš bijis bijušās kultūras ministres Sarmītes Ēlertes (V) padomnieks integrācijas jautājumos. Ar trešo numuru kandidē publicists ar darba pieredzi Rīgas domē izglītības un transporta jomā Aleksandrs Giļmans, kurš bijis arī krievu skolu aizstāvības štāba biedrs un iepriekš darbojies partijā "PCTVL - Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā".

Apvienības galvenais mērķis ir "komfortablas valodas vides nodrošināšana" - Rīgā vienlīdzīgi jāfunkcionē trim valodām, visai oficiālajai informācijai, kas nāk no Rīgas domes, jābūt gan latviešu, gan krievu valodā un no pilsētas budžeta jāpiešķir līdzekļi, lai mācītu latviešu jauniešiem krievu valodu. "Daļa latviešu skolu absolventu pārvalda krievu valodu vājā līmenī, līdz ar to viņiem rodas grūtības, iekārtojoties darbā. Rīgas dome palīdzēs viņiem adaptēties," norādīts partijas programmā.

Rīgas pašvaldības vēlēšanām 27 kandidātu sarakstu iesniegusi partija "Vienoti Latvijai". Saraksta līderis ir Rīgas Tehniskās universitātes rektora vietnieks stratēģiskās attīstības jautājumos Mareks Zeltiņš, saraksta pirmajā trijniekā ir universitātes Programmu analīzes un projektu sagatavošanas nodaļas vadītāja Dace Vītola, labdarības fonda "Invest Life" vadītāja Marija Albinoviča, SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" projektu vadītājs Andris Tumiņš. Zeltiņš uzskata, ka lielākais izaicinājums priekšvēlēšanu posmā būs pārliecināt partijas, ka pašreizējā "strīdu politika bremzē Rīgas attīstību".

"Rīcības partija" ar Latvijas Nacionālā Skolotāju savienības priekšsēdētāju Edgaru Kramiņu priekšgalā iesniegusi 15 kandidātu sarakstu, kuru vidū ir Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas profesore Sarmīte Jēgere, SIA "Ķemeru takas" valdes loceklis Jānis Pļavinskis, Latvijas Nākotnes institūta valdes priekšsēdētājs un "Rīcības partijas" valdes priekšsēdētājs Normunds Grostiņš un citi.

Politiskās partijas piekritēji iestājas par Saeimas atlaišanu, lai saglabātu nacionālo valūtu, kā arī apņemas pazemināt siltuma cenas par divām trešdaļām, pārveidojot AS "Rīgas siltums" par pašvaldības bezpeļņas uzņēmumu. Tāpat paredzēts ar laiku pāriet uz bezmaksas sabiedrisko transportu visiem pilsētas iedzīvotājiem, kā arī izbeigt esošo praksi ielu bedrītes labošanā, bet uzsākt kvalitatīvu un plānveidīgu ielu remontu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

'Vienoti Latvijai' Aivars Straume Aleksandrs Kiršteins Andris Ameriks Arnis Luhse Centrālā vēlēšanu komisija Daugavpils Ekonomikas ministrija Gods kalpot Rīgai Iekšlietu ministrija Ints Dālderis Izglītības un zinātnes ministrija Jānis Dinevičs Latvijas Zaļā partija Latvijas Zemnieku savienība Latvijas Universitāte LPP/LC Nils Ušakovs PCTVL Reformu partija Rīga (HK) Rīgas brīvosta Rīgas namu pārvaldnieks Rīgas siltums Rolands Broks Rūdolfs Plēpis Saeima Sarmīte Ēlerte Valdis Kalnozols Valsts policija Vienotība Viesturs Silenieks
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form