Rosina mainīt sabiedrisko mediju valdes locekļu atlases kārtību
Foto: F64

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti, trešdien, 5. jūnijā, lēma izskatīšanai Saeimā virzīt komisijas sagatavotos grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. Tie paredz precizēt sabiedrisko mediju valdes locekļiem izvirzāmās prasības un atlases procedūru, kā arī valdes atsaukšanas kārtību, portāls "Delfi" uzzināja Saeimā.

"Izmaiņas nepieciešamas, lai neatkārtotos situācija, kādu piedzīvojām ar Latvijas Televīzijas valdi. Būtiski, lai sabiedriskos medijus vadītu cilvēki ar nevainojamu reputāciju, atbilstošu augstāko izglītību, zināšanām par nozari un citām kompetencēm, kas nepieciešamas konkrētam valdes locekļa amatam," pēc sēdes uzsvēra Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš ("KPV LV").

Grozījumi paredz kā obligātu prasību valdes locekļiem noteikt iepriekšēju pieredzi padomes, valdes vai augstākā līmeņa vadītāja amatā, nosakot, ka iepriekšēja pieredze mediju jomā tiek uzskatīta par priekšrocību.

Tāpat kā obligātas prasības noteiktas zināšanas par mediju nozari, īpaši par sabiedrisko mediju lomu, kā arī izpratne par publisko personu kapitālsabiedrību pārvaldību un atbilstoša augstākā izglītība vismaz maģistra grāda līmenī.

Savukārt, lai nodrošinātu valdes locekļu iecelšanas procesa caurskatāmību, paredzēts izveidot sabiedrisko mediju valdes locekļu Nominācijas komisiju, norādīts likumprojekta anotācijā. Iecerēts, ka komisijas vairākumu veidos neatkarīgie eksperti, nodrošinot žurnālistikas, mediju, personāla vadības un kapitālsabiedrību pārvaldības jomas pārstāvniecību. Paredzēts, ka Nominācijas komisijas izvirzītā kandidāta vārdu un uzvārdu pirms tā ievēlēšanas publiskos Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) mājaslapā, un NEPLP locekļiem būs tiesības iepazīties ar pēdējā atlases kārtā vērtēto kandidātu iesniegtajiem dokumentiem.

Tāpat ar likuma grozījumiem plānots noteikt konkrētus gadījumus, kuros NEPLP var atsaukt valdes locekli.

Pašlaik Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nosaka, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu valdes ieceļ un atceļ NEPLP. Savukārt par sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa valdes locekli var apstiprināt personu, kurai ir laba reputācija, augstākā izglītība un vismaz piecus gadus ilga profesionālā pieredze plašsaziņas līdzekļu jomā vai uzņēmumu vadībā.

Cilvēktiesību komisija lūgs likumprojektu iekļaut Saeimas 6. jūnija sēdē un atzīt par steidzamu.

Jau ziņots, ka pavasarī konkursa rezultātā NEPLP nolēma par LTV valdes priekšsēdētāju apstiprināt farmācijas kompānijas "Olainfarm" mārketinga tirgus datu analītiķi Eināru Gielu, bet par LTV valdes locekli digitālās attīstības un satura jautājumos – XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektori Evu Juhņēviču. Abiem nebija iepriekšējas darba pieredzes medijos.

Pēc tam daļā sabiedrības izskanēja iebildumi lielākoties pret Giela kandidatūru. Vēlāk gan viņš, gan Juhņēviča paziņoja, ka atsakās no amatiem LTV valdē.

Tāpat vēstīts, ka prokuratūra pārbaudē par LTV valdes atlasi konstatējusi ka persona, kas tika iecelta LTV valdes priekšsēdētāja amatā, formāli atbilst Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma prasībām jautājumā par piecus gadus ilgu profesionālo pieredzi uzņēmumu vadībā.

Vienlaikus prokurors konkursa nolikumā un kandidātu atlasē konstatējis vairākas nepilnības.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Artuss Kaimiņš Latvijas Televīzija NEPLP Saeima
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form