Foto: LETA

Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, paredzot pienākumu darba ņēmējiem līdz 15. novembrim vakcinēties pret Covid-19. Par likuma izmaiņām balsoja 49 deputāti, pret bija deviņi, bet balsojumā atturējās - 15.

Likumprojekts paredz ka gadījumā, ja darba devējs ir informējis darbinieku, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, darbiniekam būs pienākums uzsākt vakcināciju ne vēlāk kā 10 dienu laikā no minētās informācijas saņemšanas un to pabeigt ne vēlāk kā septiņas dienas pēc vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītā īsākā termiņa.

Ja darbinieks vakcināciju nebūs uzsācis vai pabeidzis līdz 15. novembrim, tad darba devējs darbinieku varēs atstādināt no darba pienākumu veikšanas.

Likumprojekts arī paredz darba devējam pienākumu noteikt darbinieku amatus vai kategorijas, uz kurām attiecas prasība par sertifikāta nepieciešamību, un informēt par to darbiniekus.

Vienlaikus likumprojekts paredz iespēju, ka gadījumā, ja darbinieks nav ieguvis sertifikātu, darbinieku var pārcelt citā piemērotā darbā vai amatā vai nodrošināt darbiniekam iespēju strādāt attālināti uz laiku līdz sertifikāta iegūšanai.

Likuma izmaiņas arī neliedz pusēm vienoties par cita veida darba līguma grozījumiem atbilstoši Darba likumam.

Ja darbiniekam nav iespējams strādāt attālināti vai nepiekrīt pārcelšanai citā darbā, tad likumprojekts paredz atļaut darba devējam atstādināt darbinieku no amata vai noteikt dīkstāvi darbinieka vainas dēļ, neizmaksājot darba samaksu. Darba devējam, izņemot valsts pārvaldē, ir tiesības par atstādināšanas laiku arī saglabāt darba samaksu.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Juris Rancāns (JKP) piebilda, ka šī norma ļauj darba devējam privātajā sektorā lemt par algas saglabāšanu atstādinātajam darbiniekam. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka to nevarēs nekādā gadījumā darīt valsts pārvalde. "Valsts pārvaldē strādājošajiem vienīgais variants atstādinot ir nesaglabāt viņiem mēnešalgu," sacīja Rancāns.

Likumprojekts paredz, ka darbinieka atstādināšana var ilgt līdz brīdim, kad darbinieks ir ieguvis Covid-19 sertifikātu, bet jebkurā gadījumā ne ilgāk kā trīs mēnešus.

Jaunais regulējums arī paredz liegumu darba devējam uzteikt darba līgumu vai izbeigt dienesta attiecības ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam.

Likumprojekts arī paredz ietvert pantu, kas kompensācijas piešķiršanu un izmaksu par Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību nodarīto smago kaitējumu, nevis par vakcinācijas kā procesa nodarīto kaitējumu.

Tiesībsarga biroja pārstāvis Edgars Lākutis iepriekš "Delfi" informēja, ka vakcinācijas pienākuma izpildi nevar uzlikt tieši, proti, vakcinācija nevar tikt veikta piespiedu kārtā, taču ir iespējams noteikt netiešus mehānismus vakcinācijas pienākuma izpildes nodrošināšani.

Viņš pauda, ka Ministru kabinets var izvēlēties paredzēt vakcinēšanās pienākumu noteiktām personu grupām pēc objektīviem kritērijiem, tai skaitā arī varētu paredzēt vakcinēšanās pienākumu personām noteiktā vecuma grupā. Tomēr jāņem vērā, ka šī pienākuma kontrole notiktu netieši, tāpēc varētu būt grūti ieviest efektīvus mehānismus vakcinācijas pienākuma īstenošanai tieši noteiktā vecuma grupā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!