foto: Juris Zariņš
Foto: DELFI

Saeimas ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijās premjera pārstāvētās apvienības "Vienotība" Saeimas deputātu priekšlikumu par trīs gadiem pagarināt ierobežojumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem iegādāties lauksaimniecības un meža zemi Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pilsoniskā savienība" (PS) deputāti Anna Seile, Ilma Čepāne, Kārlis Šadurskis un Gunārs Laicāns, kā arī "Jaunā laika" (JL) deputāts Madars Lasmanis ierosina grozīt likumu par lauksaimniecības zemes privatizāciju, lai pagarinātu ierobežojumu ārzemniekiem pirkt lauksaimniecības zemi līdz 2014.gadam.

Seile uzrunā deputātiem klāstīja, ka pašlaik sabiedrība ir uztraukta, ka ārzemnieki izpērkot Latvijas zemi un nekur nav precīzas uzskaites, cik lauksaimniecības zemes jau pieder ārzemniekiem un uzņēmumiem ar ārvalstu kapitālu. "Zemas cenas vilināt vilina ārvalstniekus izpirkt mūsu zemi, tikko likumdošanas groži kļūs vaļīgāki," klāstīja Seile.

Pašlaik lauksaimniecības zemi un mežus ārzemnieki un uzņēmumi, kuros vairāk nekā puse pieder ārzemniekiem, iegādāties nevar. Taču šie ierobežojumi paredzēti tikai līdz 2011.gada 1.maijam, un vēlāk Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi un ES reģistrētas juridiskās personas zemi varēs iegūt īpašumā ar tādiem pašiem noteikumiem kā Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi.

Tāpat lauksaimniecības zemi var iegādāties ES dalībvalstu pilsoņi, kas vēlas būt pašnodarbinātie zemnieki Latvijā un vismaz trīs gadus nepārtraukti dzīvo Latvijā, kā arī vismaz trīs gadus pēc kārtas Latvijā aktīvi nodarbojušies ar lauksaimniecību. Pārējie ES dalībvalstu pilsoņi un ES dalībvalstīs reģistrētas juridiskās personas var iegūt zemi īpašumā, izņemot lauksaimniecības un meža zemi.

Tomēr likums par zemes privatizāciju laukos paredz iespēju pagarināt ierobežojumus, ja ir pietiekami pierādījumi tam, ka būs nopietni traucējumi Latvijas lauksaimniecības zemes tirgū. Termiņu varētu pagarināt ne ilgāk kā par trīs gadiem.

2010.gada 1.janvārī lauksaimniecībā izmantojamās zemes veido 37,6%, bet meža zemes – 45,8% no Latvijas teritorijas. Atceļot minētos ierobežojumus, varēs iegādāties 83,4% Latvijas teritorijas ar tajā atrodamajiem derīgajiem izrakteņiem.

Saskaņā ar Valsts zemes dienesta sniegto informāciju, ārvalstu fiziskām personām pieder 0,6% lauksaimniecības zemes un 0,3% mežu zemes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form