Saeima noraida opozicionāru priekšlikumu mainīt parlamentārās izmeklēšanas darbu
Foto: F64

Saeima ceturtdien nenodeva izskatīšanai Juridiskajā komisijā vairāku opozīcijas deputātu iesniegtos grozījumus Saeimas kārtības rullī, kurus viņi iesniedza, vēloties pilnveidotu parlamentārās izmeklēšanas darbu.

Kārtības ruļļa grozījumus iesniedza Ivars Zariņš (S), Mārtiņš Bondars (LRA), Artuss Kaimiņš, Andrejs Elksniņš (S) un Ringolds Balodis (NSL). Viņi rosināja noteikt, ka parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētāju ievēlē no deputātiem, kuri rosinājuši izveidot komisiju.

Deputāti pauda uzskatu, ka šādi tiks nodrošināta lielāka iespēja opozīcijas deputātiem vadīt parlamentārās izmeklēšanas komisiju darbu un veikt efektīvāku uzraudzību pār valdības darbu.

Šobrīd kārtības rullis šādu procedūru nenosaka.

Likumprojekta autori uzskatīja, ka šāds labojums kārtības rullī nepieciešams, lai Saeimas deputāti, varētu pilnvērtīgāk pildīt vienu no parlamenta funkcijām, kas paredz izpildvaras kontroli.

"Parlamentārās izmeklēšanas komisijas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā īstenot minēto funkciju, tāpēc ir svarīgi, lai parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbs būtu pilnvērtīgs," skaidrots likumprojekta anotācijā.

Deputāte Solvita Āboltiņa (V) kritizēja likumprojekta anotāciju norādot, ka tā paredz noteikt, ka "daži ir vienlīdzīgāki par citiem". Vienlaikus ar tādiem grozījumiem Latvija dotos sociālistiskās demokrātijas virzienā.

Runājot par iesniegtajiem grozījumiem, Āboltiņa atcerējās "Vienotības" frakcijas iekšējo joku, ka Satversmē būtu jānosaka, ka Saeima sastāv no 99 deputātiem un Dzintara Ābiķa. Viņa ironizēja, ka līdzīgi tagad var jokot par Balodi. Proti, Satversmē varētu noteikt, ka visas parlamentārās izmeklēšanas komisijas vada Balodis.

Satversme un Parlamentāro izmeklēšanas komisiju likums paredz, ka parlamentārās izmeklēšanas komisija ieceļama noteiktiem gadījumiem, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešdaļa Saeimas deputātu.

Ziņots, ka Saeima pirms nedēļās atbalstīja lēmuma projektu, kurā deputāts un Pretkorupcijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājs Veiko Spolītis tiek aicināts rast iespēju atmaksāt no valsts budžeta piešķirtos līdzekļus saistībā ar komisijas darbu.

Iepriekš 15 Saeimas deputāti iesniedza lēmumprojektu, kas paredz Saeimas Pretkorupcijas komisijas priekšsēdētājam Spolītim un komisijas sekretāram Guntim Kalniņam (ZZS) atmaksāt komisijā nopelnīto piemaksu.

Par lēmuma projektu balsoja 41 deputāts, pret bija 27 deputāti, savukārt 10 deputāti balsojumā atturējās. Pēc tam gan deputāte Laimdota Straujuma (V) informēja Saeimu, ka kļūdījusies balsojot "par". Viņa rakstīs iesniegumu, lai atsauktu kļūdaino balsojumu.

Tags

Artuss Kaimiņš Mārtiņš Bondars Ringolds Balodis Saeima Solvita Āboltiņa Veiko Spolītis

Comment Form