Saeima noraida PCTVL priekšlikumu saglabāt īres griestus
Foto: EPA-AFI

Saeima trešdien ārkārtas sēdē noraidīja opozīcijā esošās Saeimas frakcijas "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) iesniegtos grozījumus likumā par telpu īri, kas paredzēja līdz 2008.gada beigām saglabāt īres griestus un tos arī nepalielināt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Balsojumā lielākā daļa deputātu - 41 - atturējās, tādēļ likumprojektu komisijām nenodeva.

PCTVL deputāts Andrejs Aleksejevs debatēs norādīja, ka pēdējā laikā ļoti daudzi Rīgas denacionalizēto namu īrnieki saņem brīdinājumus par būtisku īres maksas pieaugumu nākamajā gadā. Tas rada bažas, ka "daudzi tūkstoši cilvēku jau pavisam drīz paliks uz ielas".

Aleksejevs arī pārmeta, ka līdz šim valdība īrniekus ir "barojusi ar saldiem solījumiem", taču viņiem "nav uz ko cerēt".

PCTVL tiem īrniekiem, kas denacionalizētajos namos mitinājās pirms to atdošanas agrākajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, līdz 2008.gada beigām ierosināja saglabāt līdzšinējos īres griestus - 0,48 latus par kvadrātmetru.

Savukārt valdībai minētajos grozījumos līdz 1.novembrim bija iecerēts uzdot izstrādāt koncepciju, kā risināt to īrnieku problēmas, kuri mitinās denacionalizētajos namos. Savukārt līdz 2005.gada 1.maijam valdībai Saeimā atbilstoši šai koncepcijai būtu jāiesniedz normatīvo aktu projekti.

PCTVL uzsver, ka denacionalizēto namu dzīvokļu īrniekiem, atšķirībā no citiem iedzīvotājiem, nebija iespēju savu mitekli privatizēt, bet pēc īres griestu atcelšanas nākamgad apmēram 10 tūkstošiem iedzīvotāju draud īres parādu uzkrāšanās un izlikšana uz ielas.

Jau vēstīts, ka Saeima iepriekš noraidīja Ministru kabineta iesniegtos grozījumus likumā par dzīvojamo telpu īri, kas paredzēja īres griestus neatcelt vēl divus gadus, taču 2005. un 2006.gadā palielināt maksimālo īres maksu denacionalizēto namu īrniekiem.

Deputāti pavēstīja, ka valdības iesniegtie grozījumi neatrisina problēmas nekustamā īpašuma tirgū. Arī namu īpašnieki iebilst pret īres griestu saglabāšanu, jo tas mākslīgi kropļo nekustamo īpašumu tirgu un namīpašnieki nevar iegūt pietiekami daudz līdzekļu namu remontiem un uzturēšanai.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Andrejs Radzevičs iepriekš solīja, ka pašvaldību ministrija turpinās darbu pie problēmas risināšanas un izstrādās jaunus priekšlikumus, taču, kādi tie varētu būt, ministrs neprognozēja. Tomēr, pēc viņa vārdiem, kompromiss tiks panākts līdz gada beigām.

Valdības atbalstītie grozījumi likumā par dzīvojamo telpu īri paredzēja, ka īres griesti vairs nebūs spēkā nevis no nākamā gada, kā paredzēts pašlaik, bet no 2007.gada. Tomēr nākamgad īres griesti būs jāpalielina līdz 60 santīmiem par kvadrātmetru, bet 2006.gadā denacionalizēto namu īrniekiem noteiktā maksimālā īre nevarētu pārsniegt 72 santīmus par kvadrātmetru.

Pašlaik likums par telpu īri paredz, ka nākamgad beidz darboties pārejas noteikumi, kas denacionalizēto namu jaunajiem īpašniekiem liedza noteikt nekontrolēti augstu īres maksu iedzīvotājiem, kuri šajos namos mitinājās arī pirms to denacionalizācijas.

Īres griestus katru gadu palielina, un šogad tie ir 0,48 lati par kvadrātmetru. Savukārt nākamgad visus ierobežojumus paredzēts atcelt, kas radījis bažas, ka uz ielas nonāks daudz ģimeņu, kuras nevarēs samaksāt augstāko īri.

Igaunijas parlaments ir nolēmis atcelt valstī noteiktos īres griestus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form