Saeimā pagaidām nav vienprātīga atbalsta Bičkoviča pārvēlēšanai AT priekšsēdētāja amatā
Foto: F64

Lielākā daļa Saeimā pārstāvēto politisko spēku joprojām atturas paust konkrētu nostāju par Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētāja amatam izvirzītā Ivara Bičkoviča kandidatūru, plānojot aicināt viņu uz frakciju sēdēm. Tomēr "Vienotība" jau norādījusi, ka Bičkoviča pārvēlēšanu neatbalsta, savukārt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ir pretējās domās.

Tomēr politiķu neoficiālie izteikumi liecina, ka Saeimā varētu būt balsu vairākums Bičkoviča pārvēlēšanai šajā amatā.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis jau pirms AT plēnuma lēmuma informēja, ka ZZS atbalsta Bičkoviča pārvēlēšanu, savukārt "Vienotība" jau iepriekš paudusi, ka šo kandidatūru neatbalsta. "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa sacīja, ka šo jautājumu varētu pārrunāt arī koalīcijas sanāksmē, ņemot vērā partneru atšķirīgās nostājas.

Āboltiņa norādīja, ka "Vienotība" nākamnedēļ lems, vai aicināt Bičkoviču uz frakcijas sēdi, lai pārrunātu viņa redzējumu par AT turpmāko attīstību. Politiķe skaidroja, ka "Vienotība" iepriekš pārrunājusi jautājumu par AT priekšsēdētāja amata kandidātiem, norādot, ka nepieciešams, lai sistēma pati sakārtotos, kam nepieciešama arī aktīvāka AT priekšsēdētāja iesaiste nekā līdz šim. Frakcijas attieksme līdz šim esot bijusi pietiekami skaidra, un atbalsta Bičkoviča pārvēlēšanai "Vienotībā" neesot bijis.

Trešā koalīcijas partija - nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) par šo jautājumu frakcijā vēl neesot lēmusi. VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš teica, ka frakcija vēl lems par šo jautājumu. Bērziņš vēl neesot pieņēmis lēmumu, bet Bičkoviča uzstāšanās Tieslietu padomes sēdē viņam esot likusies labāka nekā otram kandidātam uz šo amatu.

Arī opozīcijas partijas pagaidām savu nostāju šajā jautājumā nepauž un plāno uzklausīt Bičkoviču frakciju sēdēs. Lielākā opozīcijas frakcija "Saskaņa" par šo jautājumu lems pēc "vispusīgas un objektīvas informācijas" izvērtēšanas, norādīja "Saskaņas" frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins. Viņš arī neizslēdz, ka Bičkoviču varētu aicināt uz frakcijas sēdi, lai uzklausītu viņa redzējumu par AT nākotni. Agešins pagaidām atturējās paust savu personīgo viedokli par šo kandidātu, jo šis jautājums vēl jāizvērtē.

"No sirds Latvijai" (NSL) līdere Inguna Sudraba pastāstīja, ka AT priekšsēdētāju plānots uzaicināt uz NSL frakcijas sēdi. Sudraba norādīja, ka pagaidām neredz būtiskus šķēršļus Bičkoviča pārvēlēšanai amata, vienlaikus piebilstot, ka šis jautājums vēl jāizdiskutē un jāpieņem lēmums.

Latvijas Reģionu apvienības (LRA) frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš teica, ka LRA frakcija par AT priekšsēdētāja amata kandidātiem varētu lemt jau nākamnedēļ. Paužot personīgo viedokli, Liepiņš sacīja, ka būtiskus iemeslus Bičkoviča nepārvēlēšanai pagaidām neredz, bet arī "dižas eiforijas" par šo kandidatūru viņam nav.

Kā ziņots, AT plēnumā tiesneši par AT priekšsēdētāja kandidātu izvirzīja pašreizējo tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču.

Par viņa kandidatūru nobalsoja 23 tiesneši, savukārt par otru kandidātu - Administratīvo lietu departamenta tiesnesi Andri Guļānu - savu balsi atdeva 15 tiesneši.

Galavārds par kandidātu būs jāsaka Saeimai.

AT tiesneši bija pieteikuši divus amata kandidātus - Bičkoviču un Guļānu, kurš arī savulaik vadījis AT. Tieslietu padome šonedēļ atbalstīja abu AT tiesnešu izvirzīto kandidātu virzīšanu AT priekšsēdētāja amatam.

Bičkovičs AT vada kopš 2008.gada, savukārt Guļāns bija AT priekšsēdētājs no 1994.gada līdz 2008.gadam. Saskaņā ar grozījumiem likumā "Par tiesu varu" turpmāk AT priekšsēdētāja pilnvaru termiņš ir pieci gadi, un viena un tā pati persona var būt par AT priekšsēdētāju ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

Source

LETA

Tags

Augusts Brigmanis Gaidis Bērziņš Inguna Sudraba Ivars Bičkovičs Solvita Āboltiņa Zaļo un zemnieku savienība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form