Foto: Ieva Ābele, Saeima
Vairākums Saeimas deputātu ceturtdien, 20. oktobrī, lēma šīs dienas parlamenta sēdē neskatīt trešajā lasījumā Civilās savienības likumprojektu.

Dienas pirmajā pusē vairāki deputāti iesniedza priekšlikumu skatīt ceturtdienas sēdē Civilās savienības likumprojektu galīgajā lasījumā. Šis priekšlikums Saeimas dienaskārtībā nonāca ar minimālo nepieciešamo kvorumu, proti, 50 deputātu balsīm.

Pret likumprojekta iekļaušanu Saeimas sēdes dienaskārtībā iestājās deputāts Artuss Kaimiņš, kurš norādīja, ka šis jautājums parlamenta dienaskārtībā nonācis "caur melniem koridoriem", mēģinot iegūt likuma atbalstam nepieciešamās balsis, kas "iespējams, ir salasītas, nopirktas vai sarunātas".

Kaimiņa ieskatā, šis ir "morāls ētikas jautājums", jo 74 deputāti, kas gatavojas skatīt šo likumprojektu, nav ievēlēti nākamajā Saeimā. "De iure jūs te neesat, jums ir iedota vilka pase. "Attīstībai/Par!", jums ir ar kāju pa pakaļu un ārā. "Saskaņa", jūs pirms tam šajā nepiedalījāties. Tagad jūs ejat iekšā ar šādiem jautājumiem," klāstīja Kaimiņš.

Deputāts Juris Pūce (AP) oponēja Kaimiņa teiktajam par deputātu pienākumiem, uzsverot, ka šī Saeimas sasaukuma deputāti nav atbrīvoti no pienākumiem, tie joprojām pilda doto zvērestu un pieņem likumus.

Tomēr pirms Civilās savienības likumprojekta izskatīšanas virkne opozīcijas deputātu un partiju "Konservatīvie" pametušais Juris Rancāns aicināja kolēģus lemt par minētā likumprojekta izslēgšanu no Saeimas šīs dienas sēdes. Šo priekšlikumu atbalstīja 42 deputāti, bet "pret" balsoja 39 deputāti, tādējādi likumprojekts netika skatīts.

Portāls "Delfi" jau iepriekš vēstīja, ka, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, Tieslietu ministrija (TM) izstrādāja Civilās savienības likumprojektu, ar kuru paredz nodrošināt, ka civilajās savienībās sastāvošas personas kļūst valstij "redzamas" un tām ir likumā nodrošināts minimālais nepieciešamais tiesiskais regulējums.

Likumprojekts Saeimā tika atbalstīts divos lasījumos, bet pirms izskatīšanas trešajā lasījumā šā gada vidū vairākas reizes kvoruma trūkuma dēļ jaunais regulējums netika skatīts.

Toreiz atsevišķi opozīcijas deputāti pauda bažas, ka 18. maijā notikušajā Saeimas Juridiskās komisijas sēdē tikusi "nopirkta" pie frakcijām nepiederošā deputāta Aivara Geidāna balss, lai nodrošinātu nepieciešamo balsu vairākumu Civilās savienības likuma virzīšanai galīgajā lasījumā.

Ņemot vērā bažas "balss pirkšanu", partija "Saskaņa" paziņoja, ka tā nepiedalīsies balsojumā par likumu un aicināja regulējumu galīgajā lasījumā skatīt nākamajā Saeimas sasaukumā.

Tiesa, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc resoriskās pārbaudes pieņēma lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, jo iestāde nekonstatēja noziedzīgus nodarījumus, par kuriem atbildība paredzēta Krimināllikumā. Iestāde neguva pierādījumus, ka amatpersonas būtu īstenojušas kukuļošanu vai tirgošanos ar ietekmi.

Neskatoties uz to, "Saskaņa" paziņoja, ka tai nav pamata mainīt nostāju nepiedalīties balsojumos par Civilās savienības likumprojektu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!