Saeimas Juridiskā komisija galīgajam lasījumam virza Ekonomisko lietu tiesas izveidi
Foto: LETA

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 9. jūnijā, nolēmusi trešajam lasījumam Saeimā atbalstīt grozījumus likumā "Par tiesu varu", ar kuriem paredzēts ieviest Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances tiesu, portāls "Delfi" uzzināja Saeimas Preses dienestā. Iepriekš komisijā balsis dalījās, ko "KPV LV" frakcijas pārstāvis balsojumā atturējās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ar grozījumiem paredzēts nodrošināt tiesas procesa efektivitāti un nolēmumu kvalitāti. Plānots, ka Ekonomisko lietu tiesa atradīsies Rīgā un tās darbības teritorija būs visa Latvija.

Eiropas Komisija un Eiropas Padomes "Moneyval" komitejas savstarpējās novērtēšanas ziņojums par Latvijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un apkarošanas sistēmu ir iezīmējis problēmas ar naudas atmazgāšanu saistīto lietu izskatīšanā.

Secināts, ka sarežģīto un specifisko lietu izskatīšana nereti ieilgst, likumprojekta anotācijā atzīmē tā autori Tieslietu ministrijā, uzsverot, ka viens no būtiskākajiem tiesu sistēmas efektivitātes rādītājiem ir lietu izskatīšanas ilgums un galīgā spēkā esoša tiesas sprieduma kvalitāte.

Līdz ar jaunas tiesas izveidi kļūs iespējams ne tikai attīstīt jau esošās komercstrīdu specializācijas, bet nodrošināt specializāciju arī tādu uzņēmējdarbības vides tiesiskumam būtisku strīdu izskatīšanā, kuri līdz šim ir bijuši piekritīgi tiesām vispārējā kārtībā.

Tāpat būs iespējams risināt jautājumus par tādu noziedzīgu nodarījumu ātru un efektīvu izskatīšanu, kam ir būtiska ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un valsts tautsaimniecības attīstību, teikts likumprojekta anotācijā.

Paredzēts, ka uz Ekonomisko lietu tiesu un šīs tiesas tiesnešiem pilnā mērā būs attiecināms likumā noteiktais rajona (pilsētas) tiesas un tiesneša tiesiskais ietvars, tostarp tiesības, pienākumi un garantijas. Tāpat darbosies tie paši tiesneša darba un rīcības uzraudzības mehānismi, kas citās tiesās.

Plānots, ka, nemainot rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesu tiesu tiesnešu kopskaitu, Ekonomisko lietu tiesas darbības uzsākšanai tiks novirzītas desmit tiesneša amata vietas. Paredzēts, ka tiesa savu darbību sāks 2021. gadā.

Lai likums stāstos spēkā, tas vēl galīgajā lasījumā jāatbalsta Saeimai. Juridiskā komisija lūgs Saeimu iekļaut likumprojektu tuvākajā ārkārtas sēdē, informēja komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs (JKP).

Jau ziņots, ka Ekonomisko lietu tiesas izveidošanu virza Tieslietu ministrija, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) un valdība un to sākotnēji atbalstīja arī Saeima. "KPV LV" iepriekš iebilda pret sākotnējo piedāvājumu tiesas izveidē, norādot uz ietvertajiem riskiem.

Aprīlī, "KPV LV" Saeimas deputātam Aivaram Geidānam balsojumā atturoties, Saeimas Juridiskā komisija balsojumos neatbalstīja divus likumprojektus par Ekonomisko lietu tiesas izveidi.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

KPV LV Jānis Bordāns Juris Jurašs Saeima Tieslietu ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form