Saeimas komisija atbalsta dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu
Foto: Publicitātes foto

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šodien vienbalsīgi atbalstīja likumprojektu, kas paredz risinājumu piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanai un vienota īpašuma izveidošanai.

Komisija vienojusies lūgt Saeimu nākamnedēļ bez atkārtotās izskatīšanas komisijā atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā. Paredzēts, ka priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz otro lasījumu varētu būt aptuveni mēnesis.

Komisijas sēdē gan deputāti, gan ministriju pārstāvji, gan arī Latvijas Pašvaldību savienība pauda atbalstošos viedokļus šī likumprojekta virzīšanai Saeimā. Vienlaikus tika norādīts uz nepieciešamību likumprojektu pilnveidot, piemēram, norādīt, ka finansējums šī jautājuma risināšanai piešķirams atbilstoši gadskārtējā valsts budžeta plānam.

Referents par šo likumprojektu Viktors Valainis (ZZS) norādīja, ka pašlaik nav likumu, kas mēģinātu risināt problēmu pēc būtības, bet ar jauno regulējumu tas tikšot darīts. Turklāt jaunais regulējums aptvers pilnīgi visus gadījumus, kamēr iepriekš piedāvātais likums būtu attiecināms tikai uz daļu. Viņš arī minēja, ka regulējums nav terminēts, turklāt likumprojekts paredz valsts atbalstu.

Savukārt Finanšu ministrija mudināja precizēt likumprojekta anotāciju, jo būtu jānorāda ietekmi arī uz pašvaldību budžetiem, nevis tikai valsts budžetu. Pašlaik anotācijā norādīts, ka ietekme uz valsts budžetu 2021.gadā būtu 2,2 miljoni eiro, no 2022. līdz 2024.gadam - 2,77 miljoni eiro gadā, bet kopējās izmaksas laika posmā no 2021.gada līdz 2038.gadam tiek prognozētas 38 miljonu eiro apmērā pašreizējās cenās. Valainis un arī vairāki citi deputāti piebilda, ka būtu jāpapildina, ka līdzekļi tiek paredzēti atbilstoši valsts budžetam.

Kopumā iebildumu pret šī likumprojekta virzīšanu Saeimā nebija, un arī deputāti to vienbalsīgi atbalstīja.

Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido 110 970 dzīvokļi, liecina komisijai sniegtā informācija. Šīs mājas ir uz 7354 citām personām piederošās zemes.

Regulējums vienota īpašuma izveidošanai tapis darba grupā, un tajā gada garumā strādāja iesaistītās puses - gan atbildīgā ministrija un iestādes, gan arī pašvaldību, kredītiestāžu, namu apsaimniekotāju un pārvaldītāju pārstāvji.

Izstrādātais likumprojekts noteic kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem.

Likumprojekts paredz tiesības dzīvokļu īpašniekiem atpirkt attiecīgo zemi, un par to pozitīvs lēmums jāpieņem mājas kopībai, kas pēc tam pilnvaro kādu fizisko vai juridisko personu veikt visas turpmākās darbības, tostarp lūgt attiecīgo pašvaldību pieņemt lēmumu par dalītā īpašuma ēkai funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu. Pašvaldībai lēmums būtu jāpieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par izpirkuma tiesības izmantošanas procesa uzsākšanu.

Plānots, ka, ņemot vērā pašvaldības lēmumu, izpērkamo zemi noteiks Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, bet izpirkuma cenu noteiks Valsts zemes dienests (VZD). Paredzēts, ka zemi varēs izpirkt par kadastra vērtību. Likumprojekts paredz beztermiņa izpirkuma tiesības privatizētu daudzdzīvokļu ēku īpašniekiem, kuru viņi varēs izmantot jebkurā laikā.

Saņemot paziņojumu no VZD par izpērkamo zemi un tās cenu, mājas kopība pieņems lēmumu par izpirkšanas procesa sākšanu. Pēc tam pilnvarotā persona vērsīsies pie zvērināta tiesu izpildītāja ar pieteikumu sākt lietu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu. Likumprojektā noteikta kārtība, kādā zvērināts tiesu izpildītājs īsteno turpmāko vienota īpašuma izveidošanas procesu. Lietas vešanas izdevumus un tiesu izpildītāja amata atlīdzību plānots segt no valsts budžeta līdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Dzīvokļu īpašnieki zemi varēs izpirkt par izpirkuma cenu, ko veidos šajā zemē ietilpstošo zemes vienību un to daļu kadastrālo vērtību summa. Katram dzīvokļa īpašniekam izpirkuma cenas daļu noteiks atbilstoši viņa dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram.

Lai iedzīvotāji varētu samaksāt katram dzīvokļa īpašumam aprēķināto izpirkuma cenu, likumprojektā paredzēta iespēja saņemt arī valsts atbalstu. Atbalsta veidus, apmēru un piešķiršanas kārtību noteiks Ministru kabinets. Paredzēts arī, ka, ņemot kredītu, nebūs jāieķīlā īpašums, proti, dzīvoklis.

Risinājums piespiedu dalītā īpašuma attiecībās nepieciešams, jo gan zemes, gan dzīvokļu īpašnieki ir ierobežoti rīcībā ar savu īpašumu.

Source

LETA

Tags

Finanšu ministrija Latvijas Pašvaldību savienība Ministru kabinets Saeima
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form