Saeimas komisija atbalsta Kucinas apstiprināšanu ST tiesneša amatā
Foto: LETA

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 21. septembrī, nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā jautājumu par Irēnas Kucinas kandidatūras apstiprināšanu Satversmes tiesas (ST) tiesneša amatā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par Kucinas kandidatūras virzīšanu apstiprināšanā Saeimā nobalsoja astoņi deputāti, bet četri deputāti balsojumā nepiedalījās. Trīs komisijas deputāti – Valērijs Agešins (S), Ivans Ribakovs (S) un Inese Voika (AP) balsojumā atturējās, savukārt neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems sēdē nepiedalījās.

Agešins sacīja, ka šis lēmums tiks apspriests frakcijā, lai vienotos par balsojumu Saeimas sēdē.

"Mūsu frakcija ir apspriedusies par šo jautājumu. Pagaidām nevērtējām Kucinas kundzes kandidatūru, taču rūpīgi iedziļinājāmies procedūrā un uzskatām, ka tajā ir pietiekamas nepilnības, lai šajā balsojumā nepiedalītos," atzina Voika.

Voika vaicāja tieslietu ministram Jānim Bordānam (JKP) par tiesnešu atlases kārtību, uz ko tieslietu ministrs atbildēja, ka process ir bijis caurredzams, paskaidrojot tiesiskos aspektus tiesneša izvēlē un virzībā uz valdību un Saeimu.

Bordāns, komentējot Kucinas kandidatūru ST tiesneša amatam, izcēla viņas profesionalitāti un atbildību, par kuru viņš pats ir pārliecinājies.

Viņš uzsvēra, ka Kucina varētu būt gan laba tiesnese kā profesionāla juriste, gan arī atbildīgi iestātos par tiesu varu, to reprezentējot.

Agešins vaicāja Kucinai viedokli par to, vai darba devējs drīkst atlaist darbinieku, kas nav vakcinēts pret Covid-19, ko ST tiesneša amata kandidāte vairījās komentēt, pieļaujot, ka šis jautājums var nonākt viņas dienaskārtībā jau esot tiesneša amatā.

"Delfi" jau rakstīja, ka 17. septembrī Tieslietu padome atzina Ministru kabineta izvirzīto ST tiesneša amata kandidāti Kucinu par piemērotu šim amatam.

Ministru kabinets 17. augustā atbalstīja Tieslietu ministrijas priekšlikumu ST tiesneša amatam virzīt Kucinu.

ST tiesneša amata kandidāte ir pildījusi Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietnieces tiesu jautājumos amata pienākumus un nodrošinājusi Latvijas pārstāvību Eiropas Savienības tiesā. Kopš 2016. gada Kucina ir Eiropas Tiesību akadēmijas Pilnvaroto padomes locekle.

Izvērtējot līdzšinējo Kucinas darba pieredzi, zināšanas un sadarbības prasmes, Bordāns uzskata, ka viņa ir vispiemērotākais kandidāts, lai pildītu ST tiesneša amata pienākumus.

Kucina absolvējusi Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti, kur 2011. gadā ieguvusi arī doktora grādu starptautiskajās tiesībās, savukārt 2016. gadā ievēlēta par Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes asociēto profesori. Kucina ir daudzu publikāciju un pētījumu autore, piedalījusies starptautiskajās zinātniskajās konferencēs, lasot referātus un publiskojot savu pētījumu rezultātus.

Jauns kandidāts ST tiesneša amatam tiek virzīts, jo līdzšinējās ST tiesneses Sanitas Osipovas amata pilnvaras beidzās 16. augustā.

Tiesības nominēt un virzīt apstiprināšanai ST kandidātu atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai kompetencei ir Ministru prezidenta biedram, tieslietu ministram, ņemot vērā Ministru prezidenta rezolūciju par ST tiesneša amata kandidāta izvirzīšanu.

Satversmes tiesas likums paredz, ka par ST tiesnesi var apstiprināt Latvijas pilsoni, kuram ir augstākā juridiskā izglītība, vismaz desmit gadus ilgs darba stāžs juridiskajā specialitātē vai zinātniski pedagoģiskajā darbā un kurš sasniedzis 40 gadu vecumu. Turklāt viena un tā pati persona nevar ieņemt ST tiesneša amatu ilgāk par desmit gadiem pēc kārtas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Inese Voika Aldis Gobzems Eiropas Savienība Ivans Ribakovs Latvijas Universitāte Ministru kabinets Saeima Satversmes tiesa Tieslietu ministrija Valērijs Agešins Valsts prezidenta kanceleja
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form