Saeimas komisija noraida parlamenta vēlētāju piesaistīšanu noteiktiem apgabaliem
Foto: LETA

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešdien neatbalstīja ieceri par tiesībām iedzīvotājam vēlēt parlamentu tikai tajā vēlēšanu apgabalā, kurā viņš reģistrēts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Komisijas deputātu vairākums šīs izmaiņas Saeimas vēlēšanu likumā neatbalstīja, jo uzskata - ja iedzīvotāji Saeimas vēlēšanās varētu piedalīties tikai konkrētā apgabalā, kurā viņi ir reģistrēti, tas mazinātu iedzīvotāju līdzdalību vēlēšanās, portāls "Delfi" noskaidroja Saeimā.

Pašlaik Saeimas vēlēšanu likumā noteikts, ka personai ir tiesības vēlēt jebkurā vēlēšanu apgabalā.

Likumprojekta autori pauduši - šo izmaiņu mērķis ir pielīdzināt Saeimas ievēlēšanas kārtību praksei kaimiņvalstīs un aizvietot balsošanas fakta atzīmēšanu pasē ar balsotāja atzīmēšanu vēlētāju sarakstos.

Tāpat iespēja vēlēt tikai konkrētā apgabalā palīdzētu atrisināt problēmu ar ID kartēm, jo tad sistēma būtu līdzīga kā pašvaldību vēlēšanās un vajadzētu tikai pārbaudīt, vai vēlētājs iekļauts konkrētā apgabala vēlētāju sarakstā.

Parlamenta komisija vērtēja šo likumprojektu pirms izskatīšanas pirmajā lasījumā. Par likuma grozījumu projektu vēl būs jābalso Saeimas plenārsēdē.

Tāpat šajā likumprojektā sagatavotas arī citas izmaiņas, ko komisijas deputāti rosināja sagatavot atsevišķā likumprojektā. Tās paredz - ja vēlēšanu dienā vēlētājs veselības stāvokļa dēļ atrodas stacionārā ārstniecības iestādē, iecirkņa komisija organizē balss nodošanu vēlētāja atrašanās vietā neatkarīgi no tā, kura vēlēšanu iecirkņa vēlētāju sarakstā viņš reģistrēts.

Likumā arī rosināts noteikt, ka būs nepieciešams arī katra sarakstā ietvertā kandidāta parakstīts apliecinājums par spēju izteikties un saprast valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo Saeimas deputāta pienākumu pildīšanai komisijās, plenārsēdēs un saziņai ar vēlētājiem. Pašreizējais regulējums paredz, ka nepieciešams tikai katra kandidāta pašnovērtējums par latviešu valodas prasmi.

Likuma grozījumi arī paredz, ka vēlētāja personu apliecinošs dokuments ir ne tikai Latvijas pilsoņa pase, kā līdz šim, bet arī personas apliecība jeb ID karte.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form