Saeimas komisija rosina ļaut tiesnešiem kandidēt vēlēšanās, neatstājot amatu
Foto: F64

Saeimas Juridiskā komisija ceturtdien pirms trešā lasījuma atbalstīja grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā, paredzot atcelt ierobežojumus tiesnešiem, kas kandidē Saeimas vēlēšanās, informē Saeimas Preses dienests.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Saskaņā ar komisijas atbalstīto likumprojekta redakciju tiesnesim, kas pieteikts par Saeimas deputāta kandidātu, vairs nebūs jāatstāj ieņemamais amats. Tiesnesis šo amatu zaudēs vienīgi tad, ja viņš tiks ievēlēts Saeimā.

Pastāvošais ierobežojums gan tiks saglabāts attiecībā uz Satversmes tiesas tiesnešiem, kuriem, tāpat kā virknei citu amatpersonu, pēc deputātu kandidātu saraksta reģistrēšanas ir jāatstāj ieņemamais amats.

Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V) informē, ka komisija nāca klajā ir iniciatīvu grozīt likumu, lai novērstu nesamērīgi noteiktos vēlēšanu tiesību ierobežojumus. Tiesnesim, kas, kandidējot vēlēšanās, atstājis savu amatu, neievēlēšanas gadījumā ir ierobežotas iespējas atgriezties līdzšinējā amatā, norāda Čepāne.

Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Satversmes tiesā ierosināto lietu par attiecīgās Saeimas vēlēšanu likuma normas atbilstību valsts pamatlikumam.

Par likumprojektu trešajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.
Jau ziņots, ka ST ierosināja lietu pēc Administratīvās apgabaltiesas pieteikuma, kas izskatīja lietu par Liepājas tiesas tiesneses Sandras Briķes svītrošanu no kandidātu saraksta 10.Saeimas vēlēšanās. Administratīvā apgabaltiesa uzskata, ka norma, kas paredz: "Ja par deputātu kandidātu ir pieteikts tiesnesis, viņam pēc deputātu kandidāta saraksta reģistrēšanas ir jāatstāj amats un viena mēneša laikā jāiesniedz šo faktu apstiprinoši dokumenti Centrālajai vēlēšanu komisijai", neatbilst samērīguma principam un līdz ar to Satversmes 1.pantam.

Liepājas tiesas tiesnesi Briķi, kura kandidēja 10.Saeimas vēlēšanās no Kristīgi demokrātiskās savienības, CVK svītroja no deputātu kandidātu saraksta, jo viņa atteicās atkāpties no tiesneša amata. Tiesnese savukārt uzskata, ka drīkst kandidēt Saeimas vēlēšanās bez jebkādiem ierobežojumiem, arī neatstājot tiesneses amatu, jo šādas tiesības viņai garantē Satversme.

CVK lēmumu Briķe apstrīdēja Administratīvajā tiesā, kura savukārt nolēma vērsties Satversmes tiesā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form