Sāk izmeklēšanu pret zāļu firmu KRKA par ārstu uzpirkšanu
Foto: F64

Zāļu firma, pret kuru uzsākta Veselības inspekcijas izmeklēšana par zāļu reklamēšanas pārkāpumiem un ārstu uzpirkšanu, ir Slovēnijā bāzētā KRKA, svētdien vēsta raidījums "Nekā personīga"

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Raidījuma žurnālistu rokās ir nonākuši firmas dokumenti. No tiem var secināt, ka, nozīmējot pacientiem konkrētus medikamentus, ārsti no zāļu firmas pretim ir saņēmuši bagātīgas dāvanas. Ārstu uzpirkšanu atmaskojošie dokumenti attiecas uz zāļu ražotājfirmu KRKA, kuras bāzes uzņēmums atrodas Slovēnijā, bet izplatītāju biroji daudzviet pasaulē, arī Latvijā. Kompānija pēc apgrozījuma ir astotā lielākā zāļu firma Latvijā (4 871 274 Ls – Dati:IMS, 2010.g.). No likuma viedokļa tas nozīmē krimināli sodāmu darbību – komerciālo uzpirkšanu.

Visi šie dokumenti attiecas uz vienu no medikamentu ražotāju pārstāvniecībām Latvijā. Ārsti par konkrētu zāļu izrakstīšanu pretim saņēmuši dāvanas sākot ar produktiem pārtikas veikalos un beidzot ar ceļojumiem un makšķerēšanas piederumiem. Raidījumā tika demonstrēts zāļu firmas izdevumu saraksts ar bankā noformēto rēķinu numuriem un norāde, ka maksāts par ārstiem paredzētajiem projektiem. Secināms, ka, piemēram, par zāļu izrakstīšanu, kas saucas "Mirzaten", par 100 latiem ir veikts pirkums veikalā Maxima. Arī iegādāta dāvanu karte par 140 latiem kosmētikas firmā "Douglas". Par zāļu "Zalasta" izrakstīšanu par 765 latiem pirkta dāvanu karte. Par medikamentu "Ypsila" izdarīts 200 latus vērts pirkums mednieku un makšķernieku veikalā. Ceļojumu kartes "Novatours" un "Impro", kopā par 2315 latiem noformētas par zālēm "Elicea", "Zalasta" un "Kventiax". Bet "Express Travel" ceļojumi 806 latu apmērā par zālēm "Atoris", "Prenessa", "Olimestra" un "Zyllt".

Gan Veselības ministrijā, gan Veselības inspekcijā "Nekā personīga" pauž, ka tik klajus ārstu uzpirkšanas pierādījumus līdz šim vēl nav redzējuši.

Analizējot dokumentus izskatās, ka kopā minēti 13 medikamenti par kuru izrakstīšanu ārsti saņēmuši pretim dažādus labumus. Izņemot vienu, visi pārējie 12 medikamenti ir valsts kompensējamo sarakstā. To popularizēšanai tikai trīs mēnešos firma iztērējusi vairāk nekā 16 tūkstošus latu. Tie ir preparāti gan šizofrēnijas, gan sirds un asinsvadu, gan gremošanas orgānu slimniekiem.

Dokumentos atrodami arī ārstu vārdi un uzvārdi, kurus nolemts pagaidām neatklāt, lai netraucētu izmeklēšanai un arī pārāk nesatrauktu pacientus. It īpaši tādēļ, ka dokumentos redzamie ārsti ir psihiatri. Viņu prakses vietas Latvijā ir plašā teritorijā. Gan Rīgā, gan Valmierā, gan Liepājā un Dobelē, gan Saldū un Ogrē, gan Kuldīgā, Jūrmalā un Tukumā. Neviens no "Nekā Personīga" aptaujātajiem sarakstā minētajiem ārstiem dāvanu saņemšanu neapstiprina.

"Nekā Personīga" žurnālistiem izdevās sastapt vairākus cilvēkus, kuri paši kādreiz strādājuši zāļu biznesa melnajā daļā, tāpēc atklātai intervijai televīzijā nepiekrīt, taču apliecināja, ka šādās zāļu firmu atskaitēs nekad neparādās to ārstu vārdi, kuri ir atteikušies dāvanas saņemt. Tādu vispār esot tikai ap 10% un viņu iekļūšana dokumentos neesot iespējama. Ar pārējiem shēma esot tāda, ka, piemēram, firmas KRKA zāles savā grupā dažkārt ir spiestas cīnīties pat ar vairāk nekā 10 konkurentiem. Katrs cenšoties panākt, lai ārsti izraksta tieši viņu produktu. Psihiatri tiekot sevišķi dāsni apdāvināti, jo viņu jomas zāles parasti ir dārgākas un pacienti tās spiesti lietot īpaši regulāri. Tikai viens ārsts psihiatrs un tikai no vienas zāļu firmas vien mēnesī dāvanās varot saņemt virs 150 latiem, kamēr ģimenes ārsts ap 50 latus. Ārstiem, kas dāvanas saņem, apetīte uz tām parasti augot augumā un viņi ļoti atklāti izsakot savas vēlmes par to, ko vēlas saņemt. Tā varot būt tiklab sadzīves tehnika – vanna vai televizors vai arī pārtika.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form