Sākta parakstu vākšana pret lifta būvniecību jūgendstila ēkā Alberta ielā
Foto: Publicitātes attēls

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 unikālais Eižena Laubes veidotais kāpņu telpas interjers, portālu "Delfi" mājas iedzīvotāju vārdā informēja Dzīks "Alberta 9" valde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) ir izsniegusi atļauju metāla lifta šahtas iebūvei telpas vidū, kas paredz oriģinālo vītņu kāpņu margu zāģēšanu, margu lenteru zāģēšanu, grīdas flīžu demontāžu, tas pilnībā aizsegs arkveida logus un telpa neatgriezeniski zaudēs savu oriģinālo telpisko kompozīciju un vienoto struktūru, bažījas mājas iedzīvotāji.

Rīgas vēsturiskā centra namā, Alberta ielā 9, kas ir 119 gadus vecs, valsts nozīmes kultūras piemineklis, ārkārtas stāvokļa laikā norisinājās ar mājas iedzīvotājiem nesaskaņota lifta šahtas būvniecība, novērojuši iedzīvotāji. Maijā par to jau rakstīja arī portāls "Delfi".

Dzīks "Alberta 9" valde lūdz arī sabiedrības atbalstu kultūras mantojuma nosargāšanā un tās pārstāve Brigita Siliņa ir uzsākusi parakstu vākšanu tam speciāli paredzētā vietnē. Petīcijas lozungs aicina nepieļaut nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā.

Šobrīd iniciatīvu par arhitektūras pieminekļa aizsardzību, pirmo reizi Latvijas vēsturē ir uzņēmusies Rīgas pilsētas Būvvalde, kas NKMP bezdarbības rezultātā, ir bijusi spiesta vērsties pie NKMP ar lūgumu pārvērtēt pārvaldes izsniegto 2013. gada saskaņojumu izbūves darbu veikšanai, norādīja mājas iedzīvotāji.

Alberta ielas 9 mājas iedzīvotāji cer uz atbilstošu atbildīgo iestāžu rīcību valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa aizsardzībā, nepieļaujot būvniecību, kas izpostīs valsts nozīmes kultūras pieminekli.

"Vēršamies pie ikviena, kas saprot un novērtē kultūras mantojuma nozīmi, ar aicinājumu parakstīt šo petīciju, lai kopīgi varam saglabāt vienu no mākslinieciski vērtīgākajiem kāpņu telpas interjeriem Rīgā, tādā veidā nepieļaujot, ka tiek īstenots novecojis un nedrošs lifta izbūves projekts, kas neatbilst vides pieejamības prasībām," stāsta Dzīks "Alberta 9" valde.

Dzīvojamā māja Alberta ielā ir latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna 1901. gadā projektēta ēka, kas celta 1901. gadā, kā viena no pirmajām Alberta ielā, uz kuras tika uzcelti vieni no Rīgas greznākajiem namiem. Eižena Laubes darbi, kas iekļauti Latvijas kultūras kanonā un reprezentē Rīgas jūgendstilu starptautiski.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Jūgendstils Rīgas pilsētas Būvvalde
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form