'Šaubu kliedēšanai' aicina Mūrnieci publiskot visu armijas pārtikas iepirkuma dokumentāciju
Foto: LETA

"Šaubu kliedēšanai" iepriekšējā aizsardzības ministra Arta Pabrika (LA) juridiskais padomnieks Valdis Verners aicina patreizējo aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci (NA) publiskot visu dokumentāciju par 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Paužot viedokli par viņa kā ministra biroja jurista iesaisti minētajā iepirkumā, Verners sacīja, ka, ņemot vērā iepirkuma sarežģītību un tā ilgo gaitu bez būtiska progresa, viņš aicināts iesaistīties šī iepirkuma komisijas darbā no Aizsardzības ministrijas (AM) puses. Verners piekritis, "ņemot vērā izglītību, 16 gadu pieredzi valsts pārvaldē un privātajā sektorā, kā arī gūto pieredzi kā padomes loceklim pretkorupcijas organizācijā "Sabiedrība par atklātību Delna"".

Iepirkuma komisija sastāvēja no desmit komisijas locekļiem, kuriem visiem bijušas vienādas balsstiesības. Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centru (VALIC) pārstāvēja pieci locekļi, Nacionālos bruņoto spēkus (NBS) - trīs, bet Aizsardzības ministriju - divi.

Pēc Vernera vārdiem, konkrētas prasības un aprēķinus iepirkumam sagatavoja NBS pārstāvji, kuri ir atbildīgi par pārtikas apgādi un kuriem arī turpmāk būtu jāstrādā ar iepirkuma uzvarētāju. Līgumus gatavojuši VALIC pārstāvji un visa šī informācija pieejama iepirkumu komisijas protokolos.

Iepirkuma gaitā Vernera vienīgie ieteikumi bijuši saistīti ar grafika izpildi, ko iepirkuma komisija bija noteikusi, bet kas netika pildīts. Ņemot vērā Krievijas sākto karu Ukrainā, bijis īpaši svarīgi, lai iepirkums netiktu vilcināts un piegāžu drošība tiktu garantēta, klāstīja Verners un pieļāva, ka "pastāv iespēja, ka absolūtas krīzes situācijā armija varētu palikt bez pārtikas apgādes, jo pašreizējais piegādātājs ir no citas valsts un krīzes situācijā tam būtu jādod priekšroku savas valsts apgādei".

Iepirkumā visiem pretendentiem bija tiesības iesniegt priekšlikumus un precizējumus. Šo iespēju visaktīvāk izmantoja uzņēmumi "Sanitex" un "Lanekss". Gala piedāvājumu iesniedza divi uzņēmēji. Atverot iesniegtos piedāvājumus, viszemāko cenu piedāvāja "Zītari LZ", kas tika pasludināts par uzvarētāju. Visi komisijas locekļi vienbalsīgi pieņēma lēmumu par līguma slēgšanu.

Lai kliedētu jebkādas šaubas par viņa iespējamo ietekmi uz iepirkuma iznākumu, Verners nosūtījis vēstuli un lūdzis patreizējo aizsardzības ministri pieņemt lēmumu steidzami publiskot visu ar konkrēto iepirkumu saistīto dokumentāciju, tajā skaitā sēžu protokolus un audio ierakstus, tādējādi ļaujot sabiedrībai iepazīties ar visu ministrijai pieejamo informāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tāpat viņš lūdzis ministri "precizēt medijos paustos apgalvojumus, norādot uz faktiem vai konkrētiem pārkāptiem normatīvajiem aktiem, kā arī faktiem, kas pierādītu kādā veidā viņš kā ministra politiskā biroja pārstāvis būtu ietekmējis konkrēto iepirkumu".

"Uzskatu, ka procesā jānodrošina absolūtu caurspīdību, taču nav pieņemami, ka pirms izmeklēšanas rezultātu saņemšanas tiek pausti secinājumi, kas norāda uz personas iespējamo atbildību, bet ne konkrētiem faktiem," norādīja Verners.

Mūrniece šonedēļ intervijā TV3 paziņoja, ka Pabrika politiskā biroja pārstāvis ir iesaistījies lemšanā par 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu.

"Pirmie secinājumi ir nepatīkami," par sākto iepirkuma izvērtēšanu stāstīja politiķe, "ir izveidojusies netipiska situācija - iepriekšējā ministra politiskā biroja pārstāvis ir bijis klāt iepirkuma komisijā un lēmis par konkrētām prasībām, kas ir saistītas ar šo iepirkumu."

Šādos apstākļos Mūrniece lūgusi veikt tālāku detalizētu pārbaudi, tajā iesaistīts AM Audita departaments un izpēte tikšot turpināta "trīs, četrās jomās". Desmit dienu laikā ministre sagaida padziļinātāku vērtējumu par iepirkumu, lai lemtu par tālāko rīcību.

Jau ziņots, ka Rojā reģistrēts uzņēmums "Zītari LZ" pērn decembrī ieguvis 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus.

AM ir uzskaitījusi pamatojumu, kāpēc iepirkumā izraudzīti tieši "Zītari LZ", tomēr vienlaikus Mūrniece ir uzdevusi veikt pārbaudi par armijas pārtikas iepirkumu, turklāt Aizsardzības ministrija jau pērn rudenī ar iepirkuma procesu saistītos dokumentus nosūtījusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai "Latvijas attīstībai" ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro. 2017. gadā un 2015. gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai "Gods kalpot Rīgai".

2021. gadā uzņēmums apgrozījis 562 498 eiro un strādājis ar 141 546 eiro peļņu. Gadu iepriekš apgrozīti 797 051 eiro un strādāts ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019.gadā apgrozīti 3 400 068 eiro un strādāts ar 31 800 eiro peļņu, bet 2018. gadā apgrozīti 2 314 098 eiro un strādāts ar 160 985 eiro peļņu. Arī iepriekšējos gados katru gadu apgrozīti vairāk nekā divi miljoni eiro.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī. "Firmas.lv" informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi - četri vieglie, četri kravas un viena piekabe.

Uzņēmuma 2021. gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmums galvenokārt sniedz ēdināšanas pakalpojumus "Rīgas satiksme", ēdināšanas punktos un Rojas vidusskolas ēdnīcā, kā arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus citām juridiskām un fiziskām personām. 2021. gadā uzņēmuma saimniecisko darbību ievērojami ietekmēja un ierobežoja Covid-19 pandēmija, kā arī tās seku ierobežošanas pasākumi. Uzņēmums 2021. gadā saņēmis valsts atbalstu apgrozāmo līdzekļu krituma kompensēšanai, kas nodrošinājis apgrozāmo līdzekļu pieejamību un uzņēmuma finanšu stabilitāti.

Ar "Zītari LZ" līgums ir noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu, uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būs jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredz pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aizsardzības ministrija KNAB Partija "Latvijas attīstībai" Rīgas satiksme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form