SC vēlas arī nepilsoņiem tiesības parakstīt kolektīvus iesniegumus Saeimai
Foto: LETA

Opozīcijā esošā apvienība "Saskaņas centrs" (SC) ierosina arī nepilsoņiem piešķirt tiesības parakstīt kolektīvus priekšlikumus Saeimai, turklāt samazinot nepieciešamo parakstu skaitu no atbildīgas komisijas piedāvātajiem 5000 līdz 500, teikts apvienības paziņojumā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

SC 11. Saeimas frakcija uzskata, ka iesniegt kolektīvus iesniegumus parlamentā un valsts un pašvaldības institūcijās varētu ne mazāk kā 500 pilngadību sasniegušie valsts iedzīvotāji. SC deputāti uzskata, ka "Vienotības" sagatavotie grozījumi Saeimas Kārtības rullī, kuros paredzēts, ka kolektīvu iesniegumu parlamentā var iesniegt ne mazāk kā 5000 pilsoņu, ierobežo Latvijas nepilsoņu un pastāvīgo iedzīvotāju tiesības.

Viena no grozījumu iniciatorēm, Saeimas "Saskaņas centra" frakcijas deputāte Marjana Ivanova-Jevsejeva skaidro, ka valsts un pašvaldībām adresētas vēstules, kuras parakstījuši daudzi iedzīvotāji, liecina par kāda jautājuma aktualitāti. "Pašlaik šādas vēstules tiek pielīdzinātas parastajām vēstulēm. Bet, pēc mūsu domām, kolektīvi iesniegumi valsts un pašvaldību iestādēs ir jāizskata prioritārā kārtībā. Mēs ierosinām noteikt, ka kolektīvs iesniegums it tāds iesniegums, ko parakstījuši ne mazāk kā 500 cilvēki," skaidro deputāte.

SC frakcijas sagatavotajā Iesniegumu likuma grozījumu paketē ir arī priekšlikums vienkāršot iesniegumu iesniegšanu valsts un pašvaldību institūcijās elektroniskā formā.

"Elektroniskās vēstules pakāpeniski aizstāj parastās vēstules – tāda ir realitāte, un nepieciešams operatīvi reaģēt uz mūsdienu tehnoloģiju attīstību. Eiropā jau ir ieviestas daudzas elektroniskās vēstules autora identifikācijas iespējas – tie ir gan speciāli ID kodi, gan internetbanka un daudzi programmatūras risinājumi," skaidro Ivanova-Jevsejeva.

Jau ziņots, ka Saeimas Juridiskā komisija otrdien, otrajam lasījumam gatavojot grozījumus Saeimas kārtības rullī, atbalstīja priekšlikumu, kas paredz tiesības ne mazāk kā 5000 Latvijas pilsoņiem iesniegt Saeimā kolektīvu iesniegumu. Iesniegumu varēs parakstīt pilsoņi, kas tā iesniegšanas dienā sasnieguši 16 gadu vecumu.

Ne vēlāk kā trīs mēnešus pēc kolektīvā iesnieguma saņemšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija sagatavo ziņojumu par kolektīvā iesnieguma izskatīšanu komisijā un Saeimas lēmuma projektu par tā turpmāko virzību. Saeima lēmuma projektu par kolektīvo iesniegumu izskata kā patstāvīgo priekšlikumu.

10.Saeima neilgi pirms referenduma par tās atlaišanu ārkārtas sēdē noraidīja "Vienotības" priekšlikumu ļaut 10 000 iedzīvotājiem ierosināt parlamentam likumu grozījumus. "Vienotības" deputāti toreiz skaidroja, ka sabiedrības iespējas iesaistīties politisko lēmumu pieņemšanā ir viena no svarīgākajām demokrātiskas sabiedrības iezīmēm.

11.Saeimā juristi pēc vairāku nedēļu ilgām diskusijām izstrādājuši likumprojektu par kolektīvajiem iesniegumiem, kura iniciatori bija portāla "manabalss.lv" veidotāji. Atšķirībā no parakstu vākšanām, ko īsteno Centrālā vēlēšanu komisija, šādām iniciatīvām nevajadzēs konkrētu likumprojekta redakciju, bet pietiks tikai ar idejas izklāstu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form