Septiņgades strīdus ābols: jaunais ES budžets - federālie nodokļi un bārie zemnieki
Foto: AFP/Scanpix

Eiropas Komisija (EK) ceturtdien nāca klajā ar priekšlikumu nākamajam Eiropas Savienības (ES) septiņu gadu budžeta periodam no 2014. līdz 2020.gadam, kurā iekļautie ierosinājumi ieviest jaunus "ES nodokļus", noteikt ES fondu finansējuma "griestus" dalībvalstīm, mainīt kopējo lauksaimniecības politiku (KPL) un citi jau izraisījuši asu dalībvalstu, tostarp Latvijas, reakciju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eiropas Savienības budžetu finansē no pašu resursiem, kurus nodrošina dalībvalstis. Saskaņā ar Lisabonas līgumu lēmums par ES daudzgadu budžetu ir jāpieņem ar piekrišanas procedūru, ES Padomei vienojoties vienbalsīgi, Eiropas Parlamentam – ar balsu vairākumu.

Lauvas tiesu ES budžeta ieņēmumu – vairāk nekā 70% - veido dalībvalstu tiešie maksājumi, kurus aprēķina atbilstoši katras dalībvalsts daļai Kopienas nacionālajā kopproduktā (NKP), bet kas nepārsniedz 1,27% no dalībvalstu NKP.

Otrs nozīmīgākais ES budžeta avots ir ieņēmumi no PVN - dalībvalstu iemaksas 1% apmērā no kopējo bāzes preču un pakalpojumu galīgās pārdošanas cenas, kas pašlaik veido apmēram 11% no kopējiem ES ieņēmumiem.

Tāpat pašu resursu avots ir muitas nodokļi, ko dalībvalstis maksā no ES kopējā muitas tarifa darījumiem ar trešām valstīm. Šis nodoklis ES budžetā veido aptuveni 10% no ieņēmumiem.
ES budžetu papildina arī lauksaimniecības nodevas, ar ko tiek aplikts lauksaimniecības produktu imports no valstīm, kuras nav Eiropas Savienības dalībvalstis, un kas veido aptuveni 1% no ieņēmumiem.

Komisija piedāvā radikāli mainīt ES budžeta finansējuma avotu proporciju, tostarp ieviešot jaunus ES nodokļus. Savukārt izdevumu daļā Komisijas priekšlikums paredz pārskatīt vairākas fundamentālas ES politikas un līdz ar to arī tēriņus tām, tostarp Latvijai nozīmīgo Kopējo lauksaimniecības politiku (KPL).

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form