Sievietēm stundas vidējā bruto darba samaksa Latvijā par 14,1% mazāka nekā vīriešiem
Foto: Shutterstock

Pēc 2018. gada provizoriskajiem datiem sieviešu stundas vidējā bruto darba samaksa bija par 14,1% mazāka nekā vīriešu, un tas ir zemākais rādītājs kopš 2012. gada, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) aprēķins.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2017. gadā sievietes stundā nopelnīja vidēji par 15,7 % mazāk nekā vīrieši. Vislielākā atalgojuma atšķirība bija 2014. gadā – 17,3 %.

2018. gadā vislielākā darba samaksas atšķirība bija finanšu un apdrošināšanas nozarē, kur vīriešu darba samaksa stundā bija vidēji par 27,6 % lielāka nekā sieviešu.

CSP statistika liecina, ka 2018. gadā normālu darba laiku strādājošo sieviešu atalgojums bija par 17,1 % zemāks nekā vīriešu, savukārt nepilnu darba laika strādājošo sieviešu atalgojuma atšķirība bija nedaudz mazāka – 12,7 %.

2018. gadā sieviešu un vīriešu stundas darba samaksas atšķirības rādītājs privātajā sektorā sasniedza zemāko līmeni – 10,7%. Arī sabiedriskajā sektorā atšķirība sieviešu un vīriešu atalgojumā ir mazāka nekā pirms desmit gadiem – 2018. gadā tā bija 13,4%, 2009. gadā – 13,7%.

Salīdzinot ar 2017. gadu, atšķirība starp sieviešu un vīriešu atalgojumu sabiedriskajā sektorā saruka par 0,2 procentpunktiem, bet privātajā – par 2,7 procentpunktiem.

Savukārt, salīdzinot ar 2017. gadu, 2018. gadā sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirības samazinājās visās vecuma grupās.

Vismazākā atšķirība starp sieviešu un vīriešu atalgojumu stundā bija vecuma grupā 55–64 gadi (9,9 %).Vislielākās – vecuma grupās 35–44 gadi, kur sieviešu atalgojums bija par 16,9 % zemāks nekā vīriešu, kā arī 25–34 gadi (16,5%).

Plašāka informācija par stundas un mēneša darba samaksas atšķirībām pieejama CSP vietnē sadaļās stundas darba samaksas atšķirības rādītājs un mēneša vidējās darba samaksas atšķirības rādītājs.

Sieviešu un vīriešu stundas darba samaksas atšķirības rādītājs ir viens no Eiropas Savienības Ilgtspējīgās attīstības mērķu indikatoriem (Gender Pay Gap), kas tiek aprēķināts saskaņā ar ES statistikas biroja "Eurostat" metodoloģiju un tiek izmantots starptautiskiem salīdzinājumiem. To izmanto, lai uzraudzītu progresu dzimumu līdztiesības jomā.

CSP publicē arī sieviešu un vīriešu mēneša vidējās darba samaksas atšķirības rādītāju, kuru izmanto dzimumu darba samaksas ikgadējiem salīdzinājumiem Latvijā un kas pēc aprēķināšanas metodoloģijas un respondentu mērķa populācijas atšķiras no stundas darba samaksas atšķirības rādītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mēneša darba samaksas atšķirības rādītājs bieži vien ir lielāks nekā rādītājs, kas aprēķināts no stundas darba samaksas, jo sievietes dažādu iemeslu dēļ, piemēram, kopjot slimu bērnu vai dodoties grūtniecības vai dzemdību atvaļinājumā, parasti nostrādā mazāk dienu, kas ietekmē mēneša darba samaksas lielumu, informēja CSP.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Centrālās statistikas pārvalde Eiropas Savienība Eurostat
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form