Foto: LETA

Skanstes revitalizācijas projekta īstenošanai Rīgas dome (RD) iecerējusi atpirkt vairākus nekustamos īpašumus, tostarp arī kādu maksātnespējas administratoram Mārim Sprūdam daļēji piederošu īpašumu.

Atpirkšanu pirmdien, 20. augustā, atbalstīja RD Pilsētas īpašuma komiteja. Nākamnedēļ šo jautājumu skatīs arī RD kārtējā sēdē.

Četras piektdaļas no nekustamā īpašuma Bukultu ielā pieder AS "Projekts B10" taču viena piektdaļa pieder Sprūdam, sēdē atklāja komitejas vadītājs Oļegs Burovs (GKR).

RD nepieciešami 5660 kvadrātmetri no šī zemesgabala, kuru iegāde kopumā izmaksās 366 550 eiro. Šo summu noteicis nekustamo īpašumu vērtētājs. Sprūdam piederošo domājamo daļu atpirkšana izmaksās 73 310 eiro no šīs summas.

Zemesgrāmatā pieejamā informācija liecina, ka "Projekts B10" īpašumu iegādājies 2007. gadā. Sprūds desmito daļu īpašuma no uzņēmuma iegādājās 2012. gadā, bet 2013. gadā viņš iegādājās vēl desmito daļu. Sprūds par īpašumu kopumā samaksājis ap 280 tūkstošiem eiro.

Šobrīd Sprūdam piederošajām daļām uzlikts arests, kas liedz to atsavināt. Taču Burovs sēdē norādīja, ka uzraugošais prokurors darījumu varētu atļaut.

Visu RD īstenotā projektam nepieciešamo zemesgabalu iegāde izmaksās ap 900 tūkstošiem eiro.

Zemesgabali RD nepieciešami, jo Ministru kabineta noteikumi paredz, ka brīdī, kad RD iecerējusi Skanstes attīstības projektu nodot ekspluatācijā, visai apbūvētajai zemei jābūt pašvaldības īpašumā.

RD Pilsētas attīstības departaments prognozē, ka pirmās būvniecības aktivitātes Skanstes revitalizācijas projektā varētu sākties nākamā gada sākumā, bet noslēgties 2022. gada nogalē.

Ziņots, ka Sprūds ir apsūdzēts par izspiešanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Sprūdam inkriminē aptuveni miljona eiro izspiešanu grupā un šīs summas legalizēšanu.

Vēstīts, ka par spīti RD opozicionāru bažām par "ABLV Bank" stāvokļa ietekmi uz projektu Finanšu un administrācijas lietu komiteja februārī apstiprināja ieceri novirzīt 10 miljonus eiro Skanstes teritorijas attīstīšanai.

Martā VARAM ļāva uzsākt Skanstes rajona teritorijas lokālplānojuma īstenošanu.

Skanstes teritorijas revitalizācijas projekta pirmās kārtas kopējās izmaksas ir 10 miljoni eiro. Šo summu veido Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums 5,1 miljona eiro apmērā un RD finansējums 4,9 miljonu eiro apmērā.

Domes līdzfinansējums par četriem miljoniem eiro pārsniedz sākotnēji plānoto, tāpēc pašvaldībai nu jāmeklē iespējas šo summu aizņemties. Projektam jānoslēdzas 2021. gadā.

Skanstes rajonā par šiem līdzekļiem iecerēts izbūvēt vairākas ielas un ietves, izveidot inženierkomunikāciju sistēmu, izrakt kanālu gar Lapeņu ielu un bijušo mazdārziņu teritoriju, kā arī ap šo kanālu izveidot parku. Izmaksās iekļauta arī autoruzraudzība, būvuzraudzība un projekta reklamēšana.

Kā ziņots, "ABLV Bank" akcionāri februāra beigās pieņēma lēmumu par kredītiestādes pašlikvidāciju. Lēmums pieņemts pēc tam, kad bankas darbību bija paralizējis ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (FinCEN) ierosinājums ieviest sankcijas pret "ABLV Bank" – liegt bankai izmantot ASV dolāru korespondentbanku pakalpojumus un tādējādi neļaut piekļūt ASV finanšu sistēmai.

"ABLV Bank" uzsver, ka pašlikvidācijas mērķis ir apmierināt visas klientu un kreditoru saistības pilnā apmērā. Bankas pašlikvidācijas projekts 5. martā tika iesniegts Finanšu un kapitāla tirgus komisijā, un komisija turpina to vērtēt.

"ABLV Bank" krahs nozīmē, ka apstāsies arī "New Hanza" kvartāla būvniecība Skanstes rajonā, jo caur meitasuzņēmumu "Pillar" viens no lielākajiem investoriem šajā projektā ir tieši "ABLV Bank".

"ABLV Bank" gan nav vienīgais investors Skanstes rajonā. Vairāk nekā 10 attīstītāji ir apvienojušies Skanstes attīstības aģentūrā, kuras valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags portālam "Delfi" iepriekš skaidroja, ka kopumā Skanstes apkaimes attīstības plāni neapstāsies.

Kā uzsvēra Vanags, ''New Hanza'' ir nozīmīgs Skanstes attīstības projekts, taču tas aizņem tikai 11% no apkaimes kopējās platības. ''''New Hanza'' ir lielisks projekts, ir jāpārvar grūtības un jāmeklē šī projekta īstenošanas veidi jaunajā situācijā,'' teica Vanags.

Arī vairāki nekustamo īpašumu jomas eksperti uzskata, ka "New Hanza", visticamāk, izdosies realizēt. Neesot izslēgta arī attīstītāja maiņa. Līdz šim Skanstes attīstībā investēti 245 miljoni eiro.

Arī pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" nav nobažījusies par Skanstes nākotni, jo gandrīz 100 miljonu eiro vērto Skanstes tramvaja projektu uzņēmums neplāno apturēt.

Portāls "Delfi" jau vēstīja par Skanstes rajona attīstības scenāriju, kur līdz 2024. gadam darbavietu skaitu no 8000 plānots kāpināt līdz 37 000. Viens no "ABLV" lolotajiem objektiem bija 30 miljonu eiro vērtais Laikmetīgās mākslas muzejs, kas nu ir iesaldēts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!