Skultes LNG projekta 'atslepenošana' nav valsts interesēs, uzsver Patmalnieks
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Noņemt ierobežotas pieejamības informācijas statusu Skultes sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināla projektam nav valsts interesēs, ceturtdien, 9. februārī, Saeimas sēdē uzsvēra deputāts, premjera Krišjāņa Kariņa (JV) parlamentārais sekretārs Jānis Patmalnieks (JV).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Saeimas vairākums ceturtdien noraidīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputātu priekšlikumu par atklātu un sabiedrībai saprotamu Skultes LNG termināla projekta virzību.

ZZS sagatavotajā lēmuma projektā tika rosināts uzdot Ministru kabinetam noņemt ierobežotas pieejamības informācijas statusu un publiskot Skultes LNG termināla stratēģiskā investora valdībai iesniegtos priekšlikumus par vēlamajām sadarbības formām, kā arī publiskot nozaru ministriju veiktos vai pasūtītos pētījumus un informatīvos ziņojumus par termināla projekta izvērtējumu un tā atbilstību Latvijas interesēm.

Patmalnieks aicināja neatbalstīt ZZS priekšlikuma tālāku virzību. Viņš skaidroja, kas ir ierobežotas pieejamības informācija un kādos apstākļos tāda tiek piemērota, tostarp, ja dokuments ietver komerciālu informāciju.

Deputāts skaidroja, ka patlaban valdība vērtē Skultes LNG termināla projekta iespējamo īstenotāju piedāvājumu un šim procesam noteikta ierobežota pieejamība pēc komersanta lūguma. Tāpat Patlamalnieks uzsvēra, ka informācijas izpaušana par šo projektu apgrūtinātu iestāžu darbu un liegtu saņemt skaidras atbildes par LNG termināla projektu.

Deputāts sacīja, ka Latvija patlaban ir atkarīga no Krievijas gāzes importa. Vienlaikus viņš pauda bažas, ka pie pirmās izdevības varētu parādīties aicinājums atjaunot Krievijas gāzes piegādes. "Mums pašiem ir iespēja mazināt atkarību no Krievijas gāzes importa," uzsvēra Patmalnieks.

Saeima lēma neiekļaut ZZS priekšlikumu nākamajā Saeimas sēdē, kā arī atbalstu neguva priekšlikums to nodot izvērtēšanai parlamenta komisijās.

Jau vēstīts, ka valdība saņēmusi Skultes sašķidrinātā dabasgāzes (LNG) termināļa attīstītāja AS "Skulte LNG Terminal" vēstuli par gatavību īstenot projektu, bet koalīcijas partneri nesteidz to komentēt, atzīstot, ka situācija ir jāvērtē.

23. janvārī koalīcijas partneri tika lūgti komentēt Skultes LNG termināļa projekta attīstītāja sniegto informāciju, ka atrasts stratēģiskais investors un valdībā iesniegts priekšlikums ar ar vēlamajām sadarbības formām.

"Varu apstiprināt, ka valdība pieteikumu ir saņēmusi un Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) sākusi to vērtēt. Tiklīdz KEM būs valdībā ar ziņojumu, būs zināma lielāka detalizācija," apliecināja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).

Viņš piebilda, ka izšķirošais jautājums būs par to, cik liels valdības atbalsts būs nepieciešamas projektam.

"Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars piebilda, ka minētais jautājums tiek skatīts arī parlamenta apakškomisijā, kurā tiek uzklausīti eksperti, salīdzinātas nepieciešamās gāzes kapacitātes Baltijas jūras reģionā. "No apgādes nepieciešamības viedokļa šis jautājums nav tīri viennozīmīgs. Šis jautājums būs politisks – būt vai nebūt Skultes LNG terminālim," pauda Tavars.

Viņš piebilda, ka nepieciešami pētījumi, jo projekts skar ne tikai ekonomikas, bet arī vides jautājumus. "Visa informācija tiek apkopota. Kad lielumi būs zināmi, būs jāpieņem politisks lēmums," teica politiķis.

Jau vēstīts, ka laikā, kad noritēja potenciālās koalīcijas sarunas, "Apvienotā saraksta" līderis Uldis Pīlēns Skultes LNG termināļa lēmumu nodēvēja par sasteigtu, piebilstot, ka "piekrīt premjeram, ka šauru grupu ekonomiskās intereses nedrīkst dominēt valstī".

Vēlāk gan valdības deklarācijā tika iekļauts punkts, kas paredz izveidot LNG termināli Skultē, kas pilnībā izmantotu Inčukalna pazemes gāzes krātuves sniegtās priekšrocības, tāpat tiks vērtēta termināla perspektīvu no ekonomiskajiem un drošības aspektiem, lai neradītu papildu finansiālo slogu patērētājiem un nenonāktu pretrunā ar vides aizsardzības politiku, klimata politikas mērķiem un iedzīvotāju interesēm. Valdība apņemas panākt stabilas sašķidrinātās dabasgāzes piegādes un tās cenu.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka jautājums par nacionālo sašķidrinātās dabasgāzes termināli tika aktualizēts drīz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. 2022. gada aprīlī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) paziņoja, ka Latvija būvēs savu sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināli, bet Ekonomikas ministrija (EM) kopā ar potenciālajiem LNG termināļa attīstītājiem vērtēs šāda termināļa atrašanās vieta.

2022. gada 7. jūnijā valdība aiz slēgtām durvīm uzklausīja EM sagatavoto informatīvo ziņojumu par saņemtajiem projektu pieteikumiem LNG termināļa izveidei Latvijā. Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) preses konferencē pēc valdības sēdēs informēja, ka padziļināti tiks vērtēta iespēja attīstīt LNG termināli Skultē vai Kundziņsalā. 30. augustā valdība lēma šī projekta realizāciju uzticēt "Skulte LNG Terminal".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.