Foto: AFI

Finanšu ministrs Atis Slakteris ir uzdevis izveidot īpašu dienesta pārbaudes komisiju, lai apzinātu un novērstu iespējamās nepilnības nodokļu uzrēķinu veikšanā un atbrīvojumu piešķiršanas mehānismā Valsts ieņēmumu dienestā (VID), portālu "Delfi" informēja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamentā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Ministrs komisiju uzdevis veidot pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja uzsāktās krimināllietas par kukuļošanu un nodokļu uzrēķina atcelšanu, kurā iesaistītas arī bijušās VID amatpersonas.

"Izmeklēšanas procesā Finanšu ministrija neiejauksies, bet jāpārbauda, kā šobrīd funkcionē VID – vai normatīvie akti nodrošina pilnīgu lēmumu pieņemšanas caurspīdību un vai tajos nav atstāti kādi "robi", kas var kļūt par augsni koruptīvām darbībām. Diemžēl aizdomu ēna krīt pār vienu no nozīmīgākajām valsts finanšu iestādēm – pār institūciju, kas veic nodokļu administrēšanu, tādēļ mans arī kā nozari pārraugošā ministra uzdevums ir nodrošināt, lai nepilnības, ja tādas šajā sistēmā pastāv, tiktu novērstas," uzsver Slakteris.

Komisija iepazīsies ar lietām, kurās pēdējā gada laikā fiksēts nodokļu uzrēķinu atcelšanas fakts. Tās uzdevums būs izvērtēt lēmumu pieņemšanas sistēmu – novērtēt korupcijas iespējamības riskus, secināt, vai, veicot nodokļu uzrēķinus un piešķirot atbrīvojumus, nav notikuši dienesta instrukciju pārkāpumi, kā arī izvērtēt, kā VID līdz šim ir nodrošinājis šo procesu iekšējo kontroli. Ministrs no komisijas sagaida arī ieteikumus sistēmas pilnveidošanai.

Komisiju vadīs Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāres vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Dāvids Tauriņš, tajā darbosies FM Iekšējā audita departamenta, Juridiskā departamenta un Nodokļu politikas departamenta pārstāvji, kā arī VID neatkarīgās iekšējās kontroles struktūrvienības – Iekšējā audita pārvaldes – speciālisti.

Slakteris ir uzdevis komisijai sniegt ziņojumu līdz 29. februārim.

Svētdien TV3 raidījumā "Nekā personīga" ziņots, ka KNAB veicis kratīšanu bijušā VID ģenerāldirektora Andreja Sončika firmā "Cita Līnija". Pats Sončiks gan noliedz, ka KNAB kratīšanā atrasti VID dokumenti. Raidījums ziņoja, ka KNAB esot uz pēdām noziedzīgam grupējumam, kura saites atduras VID.

Iepriekš ar kukuli rokā ir noķerti divi starpnieki - no amata atstādinātais VID maksājumu piedziņas daļas priekšnieks Edgars Cers un advokāts Juris Daukulis, kuri labi pārzinājuši shēmu, kādā notiek lēmumu pieņemšana nodokļu iekasētāju iestādē.

Cers solījis palīdzēt uzņēmējai Irinai Zēvelei sakārtot attiecības ar VID un nokārtot arī viņai veikto nodokļu uzrēķinu 130 000 latu apmērā. Cers solījās izkārtot uzņēmējai nelabvēlīgā lēmuma pārsūdzību līdz pēdējai instancei - VID ģenerāldirektoram. Par attiecīgu pakalpojumu tika prasīti 10% no uzrēķinātās summas - 22 000 latu.

Raidījums norāda, ka Sončika firmā "Cita līnija", kuras bizness ir arī nodokļu konsultācijas, pusotru gadu īpašnieks bijis arī pašreizējais VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns. Kļūstot par valsts galveno nodokļu iekasētāju, Jakāns daļas pārdeva Valdim Vanagam, kurš pēc "Nekā personīga" ziņām, ir strādājis VID lēmumu pārsūdzēšanas daļā. Sončiks paudis pārsteigumu par kratīšanu birojā, taču nekādu kriminālpārkāpumu viņu darbībā neesot. Daukulis un Cers no komentāriem atteicās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Atis Slakteris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form