Sociāldemokrātu līderis Juris Bojārs ir pabeidzis gatavot Satversmes grozījumus un, ja sociāldemokrātu konference to atbalstīs, tautas nobalsošanai to varētu nodot nākamā gada sākumā. Satversmes grozījumi paredz tautas vēlētu prezidentu un uzlabotu varu savstarpējās kontroles mehānismu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Bojārs, projektu piedāvās apspriest sociāldemokrātu konferencē 1.maijā.

Bojārs skaidroja, ka svarīgākais grozījumos būs tautas vēlēta prezidenta institūta ieviešana, kuru vajagot ievēlēt vienmandāta vēlēšanu apgabalos. Patlaban Latvijā prezidentu vēlē parlaments un sociāldemokrātu iecere mainīt šo sistēmu tika nosaukta par priekšvēlēšanu populismu.

Savukārt LSDSP Saeimas frakcijas vadītājs Egils Baldzēns atzina, ka viņš neatzīst tautas vēlēta prezidenta institūta ieviešanas nepieciešamību, bet kopumā grozījumi konstitūcijā ir nepieciešami. Kā otru alternatīvu variantu varētu izstrādāt grozījumus, kas paredz jauktās vēlēšanu sistēmas ieviešanu.

Bojārs arī stāstīja, ka Satversmē noteikti ir jāiestrādā varu savstarpējās kontroles sistēma, kas darbojas visās demokrātiskās pasaules valstīs. "Pašlaik Latvijā tiesas un arī prokuratūra ir ārpus jebkādas kontroles," sacīja Bojārs.

Bojārs un Baldzēns arī uzsvēra nepieciešamību valsts pamatlikumā definēt premjerministra pienākumus un tiesības, kā arī noteikt, ka valdības vadītājam noteikti ir jābūt Latvijas pilsonim. Satversmē ir nepieciešams arī uzskaitīt pašvaldību kompetenci un pienākumus.

Baldzēns sacīja, ka grozījumu izstrāde tiks pabeigta un grozījumi Saeimā tiks iesniegti gada beigās.

Baldzēns arī atzina, ka necer uz īpaši lielu atbalstu grozījumiem no koalīcijas partiju puses, bet viss būšot atkarīgs no sabiedrības un arī prezidentes nostājas, kā arī tā, vai nākamajā Saeimā sociāldemokrāti būs pozīcijā.

Konferencē paredzēts arī apkopot LSDSP pašvaldību rezultātus un pasniegt atzinības rakstus par darbu pašvaldību vēlēšanu kampaņas organizēšanā, kā arī pieņemt vairākas rezolūcijas.

Konferences ietvaros paredzēts arī mītiņs pie Raiņa pieminekļa un ziedu nolikšana pie Jāņa Čakstes pieminekļa.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form