Foto: AFP/Scanpix
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti trešdien vienojās uz diviem gadiem – līdz 2014.gadam - pagarināt priekšlaicīgās pensionēšanas iespēju, informēja Saeimas Preses dienests.

Komisija virzīs izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā "Par valsts pensijām", paredzot uz diviem gadiem pagarināt priekšlaicīgās pensionēšanās iespēju, kā arī pensiju piešķiršanu pēc atvieglotiem noteikumiem par darbu sevišķi kaitīgos, sevišķi smagos vai kaitīgos un smagos darba apstākļos. Plānots arī grozīt likumu, mainot pensijas sākumkapitāla aprēķināšanas kārtību, lai no nākamā gada būtiski nesamazinātos atsevišķas jaunpiešķirtās pensijas.

"Šīs izmaiņas likumā komisija sadarbībā ar Labklājības ministriju sagatavos un virzīs izskatīšanai Saeimā steidzamības kārtā, ņemot vērā, ka saskaņā ar esošo likuma redakciju minētie atvieglojumi ir spēkā tikai līdz šī gada beigām," informē komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS), norādot, ka komisijas darba kārtībā arī turpmāk būs ar pensiju politiku saistīti jautājumi, taču tiem komisija pastiprināti pievērsīsies pēc 2012.gada valsts budžeta pieņemšanas.

Vienlaikus labklājības ministre Ilze Viņķele (V) trešdien deputātiem uzsvēra, ka priekšlaicīgās pensionēšanās jautājums ir jāskata kontekstā ar sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspēju, tādēļ priekšlaicīgās pensionēšanās termiņa pagarināšana ir iespējama vienīgi gadījumā, ja jau no 2014.gada pakāpeniski tiek paaugstināts pensionēšanās vecums.

Jau ziņots, ka 10.Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai un arodbiedrību pārstāvjiem augusta nogalē neizdevās pārliecināt finanšu ministru Andri Vilku (V), ka grozījumi likumā par valsts pensijām, kas paredz priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas, būtu jāvirza izskatīšanai jau tagad un jāpieņem 10.Saeimas laikā. Vilks toreiz uzsvēra, ka, nezinot kopējo budžeta konsolidācijas apjomu, nedrīkst dažus jautājumus risināt atrauti no kopējās paketes un ar īstermiņa lēmumiem apdraudēt sociālo budžetu ilgtermiņā. Viņš arī norādīja uz pašreizējo nedrošo situāciju pasaules ekonomikā, kuras dēļ nedrīkst pieņemt lēmumus par budžeta izdevumu palielināšanu.

Pirms tam Finanšu ministrijas iebildumu dēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atteicās no ieceres atsākt indeksēt valsts pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 165 latus mēnesī.

Taču vēl iepriekšējās Saeimas komisijas sagatavotie grozījumi likumā paredzēja noteikt, ka personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem un kuras aprūpējušas līdz astoņu gadu vecuma sasniegšanai piecus vai vairāk bērnus vai bērnu, kurš līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai atzīts par bērnu ar invaliditāti, ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju piecus gadus pirms noteiktā vecuma sasniegšanas. Šādu tiesību nav personām, kurām atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības.

Bija paredzēts arī vēl uz diviem gadiem pagarināt iespēju ar 30 gadu darba stāžu pensionēties divus gadus pirms pensijas vecuma sasniegšanas.

Grozījumi paredzēja ieskaitīt darba stāžā periodu, kurā Latvijas pilsonis dienējis PSRS bruņotajos spēkos līdz 1991.gadam, kā arī pagarināt iespēju pensionēties ar atvieglotiem noteikumiem personām par darbu sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos vai kaitīgos un smagos darba apstākļos.

Taču likumprojekts netika iekļauts atlaistās 10.Saeimas darba kārtībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!