Foto: Valsts kanceleja, Gatis Rozenfelds
Sociālajos tīklos strauji izplatījusies ziņa, ka svētdien esot mirusi kāda 30 gadus jauna skolotāja, kuras nāve tiek sasaistīta ar vakcināciju pret Covid-19. Tomēr Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) portālam "Delfi" norādīja, ka par šādu gadījumu neviens nav ziņojis, tāpat līdz šim Latvijā nevienā gadījumā nav konstatēta nāves saistība ar vakcināciju.

Tāpat ZVA ir informēta, ka sociālajos tīklos tiek izplatīta informācija par šādu gadījumu, tomēr līdz šim oficiāls ziņojums nav saņemts nedz no ārsta, nedz no pacienta tuviniekiem, portālam "Delfi" norādīja ZVA sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece.

ZVA ir sazinājusies ar ieraksta autori "Facebook" un aicinājusi par šo gadījumu ziņot, iesniedzot blakusparādību ziņojumu ZVA tīmekļvietnē. Tāpat ZVA vērsa uzmanību, ka Latvijā līdz šim nevienā gadījumā nav konstatēta nāves saistība ar vakcināciju.

Kā izpētīja portāls "Delfi", šī ziņa sākotnēji izplatīta sociālās vietnes "Telegram" ar izglītības sektoru saistītā domubiedru grupā, kurā tostarp pulcējas vakcinācijas pretinieki un Covid-19 noliedzēji. Tālāk tā izplatīta arī "Facebook". Ar šo ziņu "Telegram" dalījies arī draudzes "Kristus pasaulei" mācītājs Mārcis Jencītis, kurš jau iepriekš izplatījis maldinošu informāciju par Covid-19.

Portāla "Delfi" rīcībā esošā informācija liecina, ka sieviete bija nogādāta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS). Tur nevarēja "ne apstiprināt, ne noliegt" šāda gadījuma esamību slimnīcā, atsaucoties uz Personas datu aizsardzības regulu, kas liedz slimnīcai publiski paust ziņas par identificējamu personu, slimnīcas pacientu. 25. jūlijā diennakts laikā PSKUS Neatliekamās medicīnas centrs kopumā sniedzis palīdzību 209 pacientiem, norādīja slimnīcā. Uz jautājumu, vai slimnīca ir pēdējās dienās vērsusies kompetentajās iestādēs ZV vai Veselības inspekcijā saistībā ar kādu mirušu pacientu, slimnīcas pārstāve Janita Veinberga norādīja: "Man nav informācijas, ka šodien slimnīca būtu nodevusi ZVA izvērēšanai miruša pacienta autopsijas rezultātus".

Par blakusparādībām var ziņot arī tuvinieki

ZVA uzsver, ka ārstu pienākums ir ziņot par visiem nopietniem blakusparādību gadījumiem, jo īpaši letāliem gadījumiem, ja pastāv aizdomas par to iespējamu saistību ar vakcināciju. Ziņojumu var iesniegt arī pacients vai tuvinieki.

Tamme-Zvejniece atgādināja, ka ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts, lai noskaidrotu, vai pastāv jebkāda saistība ar vakcīnu. Ja nepieciešams, ziņoto gadījumu izvērtēšanā ZVA ir tiesīga pieaicināt arī konkrētās medicīnas jomas speciālistus, kā arī ziņojumus izvērtē ZVA izveidotā multidisciplinārā ekspertu komisijā, kurā tiek piesaistīti dažādi atbilstošās medicīnas jomas un atbildīgo iestāžu eksperti.

Par visiem gadījumiem, arī letāliem, ko ziņotājs iespējami saista ar zāļu lietošanu, blakusparādību ziņošanas prasības visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir vienādas un tās pakļaujas ES zāļu drošuma uzraudzības jeb farmakovigilances regulējumam, skaidroja Tamme-Zvejniece.

ZVA ir reglamentējoša institūcija, kas zinātniski izvērtē ziņojumos sniegto informāciju ES farmakovigilances sistēmas ietvaros, ko paredz arī Latvijas Ministru kabineta noteikumu prasības.

Citi spēkā esošie Ministru kabineta noteikumi par ziņošanu un noteikumi par epidemioloģiskās drošības pasākumiem paredz, ka ar vakcināciju saistītu nevēlamu notikumu ekspertīzi Latvijā veic Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Nevēlams notikums pēc vakcinācijas ir jebkura organisma reakcija, kas rodas noteiktā laika periodā pēc vakcinācijas fakta, bet ne vienmēr tai ir cēloņsaistība ar pašu vakcīnu. ZVA veic informācijas apmaiņu ar SPKC par saņemtiem blakusparādību ziņojumiem saistībā ar vakcīnām. ZVA nosūta informāciju par ziņotiem letāliem gadījumiem arī Veselības inspekcijai.

Ikvienu Latvijā saņemto ziņojumu ZVA ievada arī ES blakusparādību ziņojumu datubāzē "Eudravigilance", kur visu ES dalībvalstu ziņojumi tiek padziļināti monitorēti, lietojot speciāli izstrādātu metodiku, lai identificētu statistiskus signālus. Kad tiek identificēts statistisks signāls, tas tiek padziļināti izvērtēts atbilstoši starptautiski atzītām cēloniskās saistības zinātniskās vērtēšanas metodēm, piedaloties visu ES dalībvalstu farmakovigilances ekspertiem.

Šajā datubāzē ievadīto ziņojumu vērtēšanu veic katras ES dalībvalsts zāļu lietošanas drošuma uzraudzības speciālisti, to vidū arī Latvijas eksperti. Tā, piemēram, apkopojot Eiropas ziņojumus, savlaicīgi tika identificēts ļoti rets sindroms, kur trombu veidošanos pavada trombocitopēnija (TTS), saistībā ar adenovīrusu vektora vakcīnām.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvijas ZVA vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem regulāri ik nedēļu tiek publicēta ZVA tīmekļvietnes sadaļā "Pacientiem un sabiedrībai - Zāles - Vakcīnas pret Covid-19 - Ziņojumi par blaknēm".

Informācija par visā ES ziņotām zāļu blakusparādībām ikvienam ES iedzīvotājam ir publiski pieejama šajā tīmekļvietnē.

ZVA aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas ir veselības traucējumi vai rodas bažas par novērotajām blaknēm. Gan ārsta, gan farmaceita pienākums ir ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī pacients elektroniski ZVA tīmekļvietnē - "Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci".

Septiņus gadījumus vēl izvērtē

Līdz 25. jūlijam ZVA ir saņēmusi 23 ziņojumus, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši divu līdz 24 dienu laikā pēc vakcinācijas. No 23 ziņojumiem 16 gadījumu vērtēšana ir noslēgta. Septiņos gadījumos vērtēšana turpinās, jo ir pieprasīti autopsijas rezultāti un cita informācija, skaidroja ZVA pārstāve Tamme-Zvejniece.

Balstoties uz ZVA veikto līdz šim iesniegto datu izvērtējumu, kas iesniegti par minētiem gadījumiem, nevienā no tiem nāves iestāšanos nav iespējams ticami saistīt ar vakcināciju. Par dažiem no ziņotiem gadījumiem ir paredzams, ka ZVA vēl saņems papildu informāciju, jo tā pieprasīta. Pēc tās saņemšanas ZVA veiks informācijas atkārtotu zinātnisku izvērtēšanu, skaidroja Tamme-Zvejniece.

Kā norādīja ZVA, līdz šim izvērtētos četros gadījumos trūka būtiskas informācijas par autopsiju, kas vienmēr nepieciešama, ja ziņotājs saista nāves iestāšanos ar vakcināciju. Minētos četros gadījumos ZVA informācija par autopsiju nebija pieejama, jo radinieki bija atteikušies no autopsijas veikšanas.

Pārējos gadījumos nāve iestājusies vairāku nopietnu hronisku slimību dēļ, jo ziņots par insultu, cerebrālu infarktu, miokarda infarktu, divos gadījumos nāve iestājusies Covid-19 izraisīta abpusēja plaušu karsoņa dēļ (pneimonija).

Līdz šī gada 25. jūlijam ZVA kopumā saņēmusi 1877 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus. Savukārt līdz 23. jūlijam vakcinācija veikta 1 309 010 reizes, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan otro vakcīnas devu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!