Šogad mazāk sieviešu veikušas krūts vēža profilaktisko pārbaudi pēc uzaicinājuma
Foto: F64

Šī gada pirmajos sešos mēnešos sarucis valsts apmaksātu profilaktisko krūšu vēža pārbaudi veikušo sieviešu īpatsvars pret kopumā uzaicināto personu skaitu, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī gada pirmajā pusē no kopumā 60 183 uzaicinātajām sievietēm vien 16 729 sievietes izvēlējušās veikt profilaktisko krūts vēža pārbaudi. Kopumā pārbaudi veikušo sieviešu īpatsvars veido 27,8%.

Pagājušos trīs gadus atsaukušos sieviešu īpatsvars bijis relatīvi augstāks – pērn pārbaudi veikušas 31,1% sieviešu, 2018.gadā – 42,1%, bet 2017.gadā – 44%.

Līdzīgas tendences iezīmējas arī dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaužu īpatsvarā. Šī gada pirmajos sešos mēnešos uzaicināta tikusi 79 841 sieviete, bet atsaukušās – 26 378, kas kopumā veido 33% no kopējā uzaicināto skaita. Pērn šis īpatsvars bija 39,7%, bet aizpērn – 43,8%.

NVD dati liecina arī par relatīvu sarukumu zarna vēža profilaktisko pārbaužu veicēju vidū, kuru īpatsvars šī gada pirmajos sešos mēnešos bijis 7,1%. Pērn šis rādīts bijis 15%, savukārt aizpērn - 16%.

Dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudes veikšanai tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules, bet zarnu pārbaudes organizē ģimenes ārstu prakses. NVD skaidro, ka uzaicinājumi tiek sūtīti ik pēc trīs mēnešiem, tomēr šogad Covid-19 pandēmija ietekmēja iedzīvotāju aicināšanu veikt minētās pārbaudes.

Uzaicinājuma vēstules valsts apmaksātu krūšu un dzemdes kakla profilaktisko pārbaužu veikšanai tiek nosūtītas sievietēm noteiktos vecumos. Krūšu pārbaudei uzaicinājumu nosūta sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem – reizi divos gados. Pārbaudes laikā tiek veikta krūšu rentgenoloģiska izmeklēšana jeb mamogrāfija.

Vadoties pēc dienestā paustā, tā ir vienīgā metode, ar kuras palīdzību audzēju var atklāt agrīnās stadijās, kad tas vēl ir ļoti mazs un to nevar sataustīt vai citādi sajust. Tieši krūts vēzis ir viena no labāk ārstējamām onkoloģiskajām slimībām, īpaši agrīni atklātos gadījumos.

Savukārt uzaicinājumu veikt profilaktisko dzemdes kakla pārbaudi nosūta sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem – reizi trijos gados. Šī pārbaude ietver vizīti pie ginekologa un uztriepes laboratorisko izmeklēšanu, lai noteiktu dzemdes kakla pirmsvēža izmaiņas. Regulāra pārbaudes veikšana ir īpaši svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu, savukārt neārstējot tās var kļūt par vēzi.

Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi gadā var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos.

Regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir īpaši svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu. Profilaktiskās pārbaudes sniedz iespēju gūt pārliecību par veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, – sākt savlaicīgu ārstēšanu.

Profilaktiskās pārbaudes ārstniecības iestādē var veikt arī gadījumā, ja līdzi nav paņemta NVD nosūtītā uzaicinājuma vēstule. Tas būtiski atvieglo pārbaudes veikšanu gadījumos, kad uzaicinājuma vēstule ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta, piemēram, ja sieviete nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā, jo informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.

Lai noskaidrotu, vai uzaicinājums ir ticis nosūtīts un to var izmantot, var interesēties sava ģimenes ārsta praksē vai sazinoties ar ārstniecības iestādi, kurā nodrošina šādu profilaktisko pārbaužu veikšanu. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.

Profilaktiskās pārbaudes ir pilnībā valsts apmaksātas, ja iedzīvotāji vēršas ārstniecības iestādē, kura ir noslēgusi līgumu ar NVD par šādu pakalpojumu sniegšanu. Dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi iespējams veikt arī pie ginekologa, kurš sniedz tikai maksas pakalpojumus. Tādā gadījumā no valsts līdzekļiem tiks apmaksāta laboratoriskā izmeklēšana, taču par vizīti pacientei būs jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

Vienlaikus NVD atgādina, ka uzaicinājuma vēstules netiek nosūtītas sievietēm, kurām gada laikā līdz uzaicinājuma sagatavošanas datumam ir veikta valsts apmaksāta mamogrāfija vai citoloģijas uztriepes laboratoriskā izmeklēšana ārpus profilaktiskās programmas.

Lai saņemtu precīzāku informāciju par valsts apmaksātajiem vēža profilaktiskajām pārbaudēm, iedzīvotāji tiek aicināti sazināties ar NVD pa telefonu 8000 1234 vai meklēt informāciju interneta vietnē "www.nvd.gov.lv", aicina dienests.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

NVD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form