Šogad veselības nozarē kopējais samazinājums paredzēts 31,2 miljonu latu apmērā, šāda vienošanās panākta piektdien, 8.maijā, Ministru kabineta sēdē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Plānots, ka 2010. gadā veselības nozares budžeta samazinājums būs 62,1 miljons latu, bet 2011. gadā - 61,8 miljoni latu.

Uz strukturālo reformu rēķina jau šogad plānots ietaupīt 27,2 miljonus latu, no amata atbrīvojot 327 ierēdņus, kā arī likvidējot Medicīnas profesionālās izglītības centru, Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūru, Latvijas Medicīnas bibliotēku, kā arī paredzot vairāku iestāžu reorganizāciju, Veselības ministrijas (VM) pakļautībā atstājot četras iestādes un vairākas funkcijas nododot nevalstiskajam sektoram.

Veicot izmaiņas nozares politikā, 2009.gadā tiktu ietaupīti 23,6 miljoni latu, bet abos nākamajos gados katrā pa 47 miljoniem latu. Šajos gados tiks samazināts informatīvo materiālu par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību izdošanas skaits, plānveida lielo locītavu endoprotezēšanas operācijām tiks noteikts 50% līdzmaksājums, tiks samazinātas speciālistu konsultācijas sekundārajā ambulatorajā līmenī, kā arī tiks sašaurināts no pacientu iemaksām atbrīvojamo personu loks. Tāpat tiks samazināts dažādu kontroļu un pārbaužu skaits, piemēram, valsts apmaksātās dopinga kontroles, dzeramā ūdens pārbaudes.

Vairākus pakalpojumus plānots lielākoties sniegt ambulatori, piemēram, 80% ķīmijterapijas pakalpojumu nākamajos gados tiks sniegti ambulatori, kā arī lielajās reģionālajās slimnīcās 80% apstarošanas pakalpojumu plānots sniegt ambulatori. Tāpat tiks samazināts valsts apmaksāto laboratorijas pakalpojumu skaits, kā arī tiks samazināti tarifi veselības aprūpes pakalpojumiem.

Veicot citus samazinājumus aģentūrās, kā arī to funkcijās, VM šogad ietaupīs vēl četrus miljonus latu, bet 2010. gadā un 2011. gadā - pa astoņiem miljoniem latu.

Ziņojumā par veselības aprūpes sistēmas strukturālo reformu norādīts, ka VM piedāvā reorganizēt pārvaldi, padarot to maksimāli mazu, bet efektīvu, kurā nebūtu nevienas valsts aģentūras.

Likvidējot Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūru, Medicīnas profesionālās izglītības centru, Latvijas Medicīnas bibliotēku, kā arī Sabiedrības veselības aģentūru, Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru un Zāļu valsts aģentūru, plānots to funkcijas pārdalīt starp četrām VM pakļautības iestādēm - Veselības inspekciju, Zāļu valsts iestādi, Veselības ekonomikas iestādi un Sabiedrības veselības iestādi.

Tā Veselības inspekcijai būs visas funkcijas, kas saistītas ar veselības nozares kontroli un inspicēšanu, tostarp veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespēju un to sniegšanas atbilstības uzraudzību atbilstoši normatīvajiem aktiem un līgumiem ar veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, kā arī visas funkcijas, kas saistītas ar tirgus uzraudzību veselības aprūpes jomā, tostarp medicīnisko ierīču lietotāju un ražotāju uzraudzības auditu nodrošināšana. Veselības inspekciju veidos, papildinās un uzturēs Ārstniecības iestāžu reģistru.

Zāļu valsts iestādei pienākums būs visu medicīnas produktu atbilstības novērtēšana un lietošanas drošības, kā arī medicīnisko ierīču klīnisko pētījumu uzraudzība.

Veselības ekonomikas iestāde veiks visu veselības aprūpes pakalpojumu ekonomisko novērtēšanu un cenu veidošanu.

Savukārt Sabiedrības veselības iestāde veiks visas funkcijas, kas saistītas ar sabiedrības veselības veicināšanas politikas īstenošanu, tostarp tuberkulozes un plaušu slimību profilakses pasākumu organizēšanu un ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistra izveidi, papildināšanu un uzturēšanu, kā arī visas funkcijas, kas saistītas ar veselības aprūpes statistiku.

Nevalstiskajam sektoram tiks uzticēta veselības aprūpes iestāžu atbilstības pašnovērtēšana, farmaceitiskās darbības, izņemot zāļu ražošanas, uzņēmumu pašnovērtēšana, farmaceitu un farmaceitu asistentu, kas strādā aptiekās, reģistrācija un atbilstības novērtēšana, kā arī zāļu reklāmas novērtēšana.

Tāpat nākamgad tiks pārprofilētas astoņas stacionārās iestādes, 2011. gadā - trīs slimnīcas, bet līdz 2013. gadam - pārējās 24 slimnīcas. Jau šā gada laikā VM rosina Piejūras slimnīcu pievienot Liepājas reģionālajai slimnīcai, Daugavas slimnīcu - Daugavpils reģionālajai slimnīcai, bet Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centru - Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai.

Slimnīcās, sākot ar šo gadu, pakāpeniski tiks samazināts gultu skaits, šogad to samazinot Rīgas plānošanas reģionā, atsakoties no 894 stacionārajām gultām. 2010. gadā tiks samazinātas 1335 stacionārās gultas, uzlabojot mājas aprūpi un ambulatoros pakalpojumus, bet 195 stacionārās gultas tiks pārveidotas par sociālās un ilglaicīgās aprūpes gultām.

Kā ziņots, šā gada budžeta grozījumi valdībā tiks pieņemti līdz maija beigām un jūnija sākumā tos sāks skatīt Saeima, to piektdien, 8.maijā, pēc valdības ārkārtas sēdes žurnālistiem solīja finanšu ministrs Einars Repše (JL).

Ministrijām līdz 14. maijam būs jāiesniedz konkrēti budžeta grozījumu dokumenti.

Plānots, ka konsolidētā budžeta ieņēmumi šogad būs 4,115 miljardi latu, bet izdevumi - 4,964 miljardi latu, veidojot deficītu 848,5 miljoni latu jeb 7% no iekšzemes kopprodukta.

Valdībā panākta vienošanās par konkrētu izdevumu samazinājumu katrā sfērā, joprojām saglabājot četras prioritārās nozares. Nolemts, ka Iekšlietu ministrijas budžeta samazinājums būs par deviņiem miljoniem mazāks, nekā iepriekš plānots, Izglītības un zinātnes ministrijas - par desmit miljoniem latu, tieslietu sistēmas - trīs miljoniem latu, bet Veselības ministrijas - par 15 miljoniem latu.

Veselības ministrija gan vēlētos vēl mazāku samazinājumu, tāpēc tikšot meklētas iespējas pārskatīt Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējumam paredzētos līdzekļus.

Nākamajā otrdienā, 12. maijā, valdībā pieņems konkrētus lēmumus par izdevumu samazināšanu Labklājības ministrijas pārziņā esošajās pabalstu sistēmās. Mērķis joprojām ir izdevumu samazināšana par 31 miljonu latu, sacīja Repše.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form