Foto: DELFI

Piektdien, 23. aprīlī, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) pieņēmis lēmumu pasludināt vienu Krievijas vēstniecības diplomātu par Latvijas Republikā nevēlamu personu (persona non grata), portālu "Delfi" informēja Ārlietu ministrijā. Portālam "Delfi" zināms, ka par nevēlamo personu atzīts Krievijas militārais atašejs Latvijā Ruslans Ušakovs.

Ušakovs sabiedrības redzes lokā nonāca pēc tam, kad marta beigās kādas privātmājas pagalmā norisēja skaļa ballīte. Portāls "Delfi" jau ziņoja, ka pasākums noticis Ušakova mītnē un tajā piedalījušās apmēram 10 personas.

Ministra lēmums ir pieņemts, solidarizējoties ar Čehijas Republikas valdību saistībā ar Krievijas izlūkdienestu nelegālajām aktivitātēm Čehijas Republikā, kā arī izvērtējot Krievijas vēstniecības diplomāta darbību un konstatētos pārkāpumus Latvijā.

Lēmums ir balstīts arī savstarpējās konsultācijās ar ES un NATO sabiedrotajiem un atbildīgo Latvijas institūciju sniegtajā informācijā.

Latvija ir ieinteresēta veidot attiecības ar Krieviju, balstoties savstarpējā cieņā, starptautiskajās tiesībās un Vīnes Konvencijā par diplomātiskajiem sakariem noteiktajos principos. Krievijas rīcība jau ilgstoši liecina par sistēmiskiem šādu principu pārkāpumiem un drošības situācijas pasliktināšanu, norāda ministrijā.

Lēmums ir paziņots Krievijas Federācijas vēstniecības pilnvarotajam lietvedim Latvijā Vadimam Vasiļjevam.

Jau ziņots, ka Čehijas valdība ceturtdien paziņojusi, ka Krievijas vēstniecības darbinieku skaitam turpmāk būs jāatbilst Čehijas vēstniecības darbinieku skaitam Maskavā.

Čehija devusi Krievijai laiku līdz maija beigām, lai samazinātu vēstniecības darbinieku skaitu.

Čehijas vēstniecībā Maskavā pašreiz strādā 24 darbinieki, bet Krievijas vēstniecībā Prāgā strādā 94 cilvēki.

Čehija sestdien izraidīja 18 Krievijas diplomātus, kas, kā konstatējis Čehijas izlūkdienests, ir Krievijas izlūkdienestu slepenie aģenti. Atbildot uz to, Krievija izraidīja 20 Čehijas vēstniecības darbiniekus.

Prāga paziņoja, ka lēmumu par izraidīšanu Čehijas varasiestādes pieņēmušas, nonākot pie slēdziena, ka Krievijas izlūkdienesti ir saistīti ar sprādzienu munīcijas noliktavā Čehijā 2014.gadā.

"Saskaņā ar Vīnes konvencijas (par diplomātiskajām attiecībām) 11.pantu mēs ierobežosim Krievijas vēstniecības darbinieku skaitu Prāgā līdz skaitam, kāds ir mūsu vēstniecībā Maskavā," pavēstīja Čehijas ārlietu ministrs Jakubs Kulhāneks.

Viņš trešdien izvirzīja ultimātu Maskavai, pieprasot atļaut 20 izraidītajiem čehu diplomātiem atgriezties darbā līdz ceturtdienas pusdienlaikam, uzsverot, ka diplomāti nav izdarījuši neko sliktu.

"Krievijas reakcija bija pilnīgi neproporcionāla, diplomāti neizdarīja neko nepareizu," sacīja Kulhāneks.

1961.gadā pieņemtā Vīnes konvencija paredz, ka gadījumā, ja abas valstis nav vienojušās par vēstniecību darbinieku skaitu, viena valsts var noteikt otrai tādu skaitu, kādu uzskata par saprātīgu un normālu.

Kulhāneks sacīja, ka Prāga ir gatava nākotnē ar Krieviju apspriest šī jautājuma noregulējumu.

Arī Slovākija izlēmusi izraidīt trīs Krievijas diplomātus, ceturtdien paziņojis premjerministrs Eduards Hegers.

"Trim Krievijas diplomātiskās misijas pārstāvjiem jāpārtrauc sava darbība Slovākijā un septiņu dienu laikā valsts jāatstāj," pavēstīja Hegers.

Viņš piebilda, ka Slovākija šādu lēmumu pieņēmusi pēc nesenajiem notikumiem Čehijā un savu izlūkdienestu sniegtās informācijas rūpīgas izvērtēšanas.

"Tas nav tukšs žests, bet mūsu rīcība drīzāk ir balstīta uz informāciju, ko saņēmām no mūsu izlūkdienestiem un mūsu partneru izlūkdienestiem," žurnālistiem sacīja Slovākijas aizsardzības ministrs Jaroslavs Nads.

"Šo trīs personu gadījumā viņu aktivitātes pārkāpa starptautiskajā vidē iedibinātos noteikumus," uzsvēra Nads.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!