Sprindžuks atgriežas Ādažu mēra amatā
Foto: LETA

Ādažu novada domes sēdē šodien sasaukta ārkārtas sēde par neuzticības izteikšanu pašreizējam novada domes priekšsēdētājam Normundam Zviedrim (V), kā arī notikušas ārkārtas vēlēšanas, kurās par novada domes priekšsēdētāju ievēlēts Māris Sprindžuks (ZZS), kurš no šī amata tika gāzts šā gada janvārī.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sprindžuks amatā ievēlēts ar astoņām deputātu balsīm par, četri koalīcijas domnieki balsojuši pret, bet trīs koalīcijas deputāti uz sēdi vispār nebija ieradušies.

Par Sprindžuku nobalsoja visi astoņi domnieki, kuri 11.jūnijā iesniedza deputātu pieprasījumu par neuzticības izteikšanu Zviedrim un viņa vietniecei Karīnai Sprūdei, - "Reģionu alianses" deputāti Valērijs Bulāns, Jānis Ruks, Kerola Dāvidsone, Liāna Pumpure, Pēteris Balzāns un Pēteris Pultraks, kā arī pats Sprindžuks un Artis Brūveris no "Sadarbības".

Pret Sprindžuku balsoja Zviedris un Sprūde, kā arī koalīcijas partneri Adrija Keiša (VL-TB/LNNK) un Edmunds Plūmīte (ZZS). Domes sēdē nebija ieradušies Edvīns Šēpers (ZZS), Ilze Pētersone (V) un Juris Antonovs (SC). Uzreiz pēc Zviedra gāšanas no amata Keiša atkārtoti izvirzījusi Zviedri kā kandidātu uz nupat zaudēto novada mēra krēslu, taču viņš pats atteicies.

Reizē ar Zviedri amatu zaudējusi arī priekšsēdētāja vietniece Sprūde, savukārt par Sprindžuka vietniekiem ievēlēts Pēteris Balzāns, kurš iepriekšējā sasaukumā bija pašvaldības priekšsēdētājs, kā arī Artis Brūveris. Zviedris nav atbalstījis ne Sprindžuka, ne Brūvera kandidatūru, taču balsojis par Balzāna iecelšanu domes priekšsēdētāja vietnieka amatā.

Sprindžuks aģentūrai LETA pauda cerību, ka šoreiz Ādažu novada domē izdosies izveidot stabilu vairākumu, kas spējīgs nostrādāt trīs gadus, jo to veido cilvēki, kas daudzus gadus strādājuši kopā un kuriem ir "zināmas tradīcijas un iestrādes".

Sprindžuks norādīja, ka no piecām partijām veidotā astoņu deputātu koalīcija, kas solījusi novadā pārmaiņas, bijusi neveiksme, jo tajā bija cilvēki bez administratīvas un politiskas darba pieredzes un tajā drīz vien sākušies strīdi. "Pirmajā pusgadā sapratu, ka ar tādiem māliem strādāt nav iespējams, tāpēc sāku sarunas ar "Reģionu aliansi". Toreiz mani izmeta, tad aizgāja vairāki koalīcijas deputāti, un atkal ir šķelšanās. Vienotības starp piecām partijām nav," norādīja no jauna ievēlētais domes vadītājs.

Kad vadību pār raibo koalīciju uzņēmies Zviedris, situācija turpinājusi pasliktināties, un drīz vien koalīcijā sākušās ne tikai savstarpēji strīdi, bet arī domstarpības ar izpildvaru. Tagad Sprindžuks nonācis pie secinājuma, ka "Reģionu alianse", kas vēlēšanās ieguvusi sešus no 15 mandātiem, ir "smagais gals, kas stabilizē".

Sprindžuks arī skaidroja, ka jaunā piecu partiju koalīcija ar lozungu "Laiks pārmaiņām" izveidojusies pēc tam, kad Ādažu pašvaldībai bija nepieciešami finanšu stabilizācijas pasākumi. Normunds Breidaks (RA), kas iepriekš domi vadījis vairākus sasaukumus, ņēmis lielus kredītus Valsts kasē (VK), un tā rezultātā ekonomiskajā krīzē Ādaži kļuva par paraugu tam, kas notiek, ja dzīvo pāri saviem līdzekļiem. Sprindžuka ieskatā Ādažu pašvaldība tika publiski sodīta, jo vajadzēja raidīt signālu publiskajam sektoram, ka jābūt taupīgiem.

"No politiskās loģikas - ja kāds pakritis, jāsit līdz galam, tāpēc RA dabūja gan pelnīti, gan nepelnīti. Ja vietā ir jauna, moderna, avangardiska pieeja - tas ir ļoti labi, bet [Ādažos] vietā bija "trīs latvieši un četras partijas" - plēšanās un ņemšanās. Tā ir mācība visiem, arī man," atzina Sprindžuks. Turpmākajā domes priekšsēdētāja darbā viņš apņēmies spēkus konsolidēt un koalīciju paplašināt.

Jautāts, kā panācis, ka visa RA deputātu grupa piekritusi strādāt viņa vadībā, nevis priekšsēdētāja amatam izvirzījusi kādu no savām rindām, Sprindžuks izteica pieņēmumu, ka deputāti novērtējuši viņa darbības pirmo periodu, kad, būdams sašķeltās koalīcijas vadītājs, mēģinājis sarunāties arī ar opozīcijā esošo RA, lai nodrošinātu caurspīdīgu lēmumu pieņemšanu.

Sprindžuks Ādažu domē ievēlēts no ZZS saraksta, bet nav šīs partijas biedrs un patlaban strādā pašvaldībā kā neatkarīgais deputāts, taču viņam esot sajūta, ka var sastrādāties un izveidot komandu. Viņš arī piebilda, ka neredz labumu pašvaldību vēlēšanās veidot partiju sarakstus, jo to darbā ir jāpanāk vienošanās par saimnieciskiem, nevis politiskiem jautājumiem

Jau ziņots, ka, reaģējot uz partijas "Reģionu alianse" trešdien iesniegto pieprasījumu par neuzticības izteikšanu Zviedrim un Sprūdei, abi izplatīja paziņojumu novada iedzīvotājiem, kurā norāda, ka pašvaldībā ir sākušās pārmaiņas, un aicina opozīciju "nekaitināt ādažniekus".

"Saņemot vēlēšanās deputātu mandātus, mēs bijām gatavi pārmaiņām, kuras tik ļoti vēlējās ādažnieki, bijām gatavi darbam, un likās, ka esam izveidojuši labu komandu, lai, kopā strādājot, radītu ādažniekiem tādu vidi dzīvei un darbam, lai varētu ar to lepoties. Taču drīz pienāca pirmie brīži, kas liecināja par to, ka daži labprātāk brauc pa "vecajām sliedēm" kopā ar tiem deputātiem, kuri pašvaldībā gadiem pieraduši pie ierastās lietu kārtības. Tādēļ tika pieņemti daži sāpīgi, bet nepieciešami lēmumi par kadru maiņu pašvaldībā, un kādi no komandas mandātus nolika labprātīgi," teikts paziņojumā.

Sprindžuks Ādažu novada priekšsēdētāja amatā tika ievēlēts 20.jūnijā, pārņemot varu no Pētera Balzāna, kura pārstāvētā "Reģionu alianse" 2013.gadā pašvaldību vēlēšanās Ādažos saņēma 40% vēlētāju atbalstu un sešus no 15 pašvaldības deputātu mandātiem. Pats Balzāns par mēru atkārtoti kļūt nevēlējās, tāpēc viņa vietā mēra amatam tika virzīts Valērijs Bulāns ("Reģionu alianse").

Sprindžukam bija izdevība izveidot jaunu koalīciju no piecām partijām, kuru sadarbība, piemēram, valdības koalīcijā nebūtu iedomājama. Par Sprindžuku mēra amatā nobalsoja trīs deputāti no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), pa diviem - no "Vienotības" un "Saskaņas centra", kā arī pa vienam - no nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK un "Sadarbības". Tādējādi koalīcija izveidota no astoņiem cilvēkiem, kas pārstāv piecas dažādas partijas.

Šā gada janvārī Sprindžuka veidotā piecu partiju koalīcija aizklātā balsojumā nobalsoja par jaunu favorītu - Zviedri -, bet Sprindžukam ar opozīcijas atbalstu bija par maz, lai nosargātu savu amatu.

Kā aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā, maijā deputāta mandātu nolicis domnieks Uģis Dambis (ZZS), bet viņa vietā deputāta krēslu koalīcijā ieņēmis Normunds Plūmīte.

"Reģionu alianse" Ādažu novada domē veidoja koalīciju iepriekšējā sasaukumā, bet pēc 2013.gada jūnijā notikušajām vēlēšanām nonāca opozīcijā, kad Sprindžuks no piecām partijām izveidoja koalīciju bez "Reģionu alianses". Paša veidotā koalīcija Sprindžuku gāza no amata šā gada janvārī, viņa vietā ievēlot Zviedri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ādažu novada dome Reģionu alianse Zaļo un zemnieku savienība Vienotība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form