ST lēmums mediķu atalgojuma lietā negatīvi ietekmēs nozari, norāda slimnīcu biedrība
Foto: F64

Satversmes tiesas lēmums par mediķu atalgojuma palielināšanai 2020.gadā piešķirtajiem līdzekļiem radījis neskaidrību mediķu vidū un negatīvi ietekmēs nozares stabilitāti, pauda Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

7.maijā Satversmes tiesa pieņēma lēmumu, kurā noraidīti tiesībsarga Jura Jansona iebildumi un akceptēta 2020.gada budžeta pieņemšana, neiekļaujot iepriekš solītos algu paaugstinājumus mediķiem noteiktajā apjomā.

Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs atzīmēja, ka vairākus gadus norisinās cīņa "par pienācīgu atalgojumu" veselības nozarē. Pēc viņa paustā, politikas plānošanas dokumentos un uzstādījumos veselības aprūpes sistēma ir viena no valsts galvenajām prioritātēm, bet "realitātē pat likumā nostiprinātie solījumi netiek pildīti".

"Nozares attīstība tiek kavēta un globālās pandēmijas laiks to vēl vairāk izgaismo. Medicīnas nozarē strādājošo izturības robežas nemitīgi tiek pārbaudītas un šobrīd vēl pie tam ir zudusi ticība tiesiskās paļāvības principam," komentēja Kalējs.

Saeima 2018.gada 13.decembrī pieņēma grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, papildinot likuma pārejas noteikumus ar 11.punktu. Tas noteica Ministru kabinetam paredzēt valsts finansējumu veselības aprūpes darbinieku darba samaksas paaugstināšanai par 20% trīs gadus pēc kārtas, bet 2020.gada budžetā tam paredzētā summa netika piešķirta pilnā apmērā.

Pagājušā gada vasarā Tiesībsargs vērsās Satversmes tiesā, norādot, ka mediķu algu kāpumam paredzētais finansējums piešķirts mazākā apjomā nekā iepriekš likumā paredzēts. Gandrīz gadu vēlāk Satversmes tiesā nolemts, ka, pieņemot 2020.gada budžetu, tiesiskuma, tiesiskās drošības un labas likumdošanas principi nav pārkāpti, līdz ar to mediķu algu nepaaugstināšana pilnā apmērā ir notikusi likumīgi.

"Cīņa frontes pirmajās līnijās Covid-19 pandēmijas laikā nav likusi mediķiem aizmirst solītos un nesaņemtos algu paaugstinājumus," paziņoja Kalējs, piebilstot, ka "skaidrs, izsekojams, paredzams atalgojums ir ļoti būtisks, it īpaši laikā, kad mediķu valstī kritiski trūkst, nenotiek paaudžu nomaiņa un ir ļoti grūti jaunos mediķus noturēt Latvijā".

Pēc Veselības aprūpes finansēšanas likuma pārejas noteikumu 11.punkta, 2020.gadā mediķu algu paaugstinājumam bija jāparedz 191 227 820 eiro, bet 2020.gada budžetā tam tika atvēlēta trīs reizes mazāka summa.

Kalējs apgalvoja, ka notikušais esot "spēcīgi iedragājis uzticēšanos valsts pārvaldei". "Valdība neiekļāva 2020.gada budžetā mediķu algu paaugstināšanai summas, kas iepriekš noteiktas ar likumu. Atbildība par to neseko un mediķi paliek bez algu paaugstinājuma, savukārt prasības un slodze tikai pieaug," sūkstījās Kalējs.

Viņa ieskatā, sabiedrība ir jau pieradusi pie pandēmijas režīma un arvien mazāk velta uzmanību tam, kas notiek slimnīcās, bet mediķu ikdienā nekas neesot mainījies. Covid-19 pacientu ir daudz, personālam jāievēro pastiprinātas drošības pasākumi un jāstrādā paaugstinātas slodzes apstākļos. "Neskatoties uz to, ka tagad mums visiem ir jāapkaro pandēmija, nesaņemtie algu paaugstinājumi nav aizmirsti un ir zudusi ticība tiesiskajai paļāvībai," valdību un ST kritizēja Kalējs.

Latvijas Slimnīcu biedrība ir brīvprātīga darba devēju organizācija - biedrība, kas apvieno 37 Latvijas slimnīcas un ārstniecības iestādes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Satversmes tiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form