Straujuma brīdina jauno valdību – 'viegli nebūs!'
Foto: DELFI

Trešdien Saeima ārkārtas sēdē par Ministru prezidenti apstiprināja Laimdotu Straujumu (V). Viņa ir pirmā sieviete, kam uzticēta Latvijas Republikas valdības vadīšana.

Par Straujumas valdību nobalsoja 64, pret bija 27, bet atturējās divi deputāti. "Es apzinos atbildību, ko esmu uzņēmusies un esmu pārliecināta, ka to apzinās arī mani kolēģi," pēc pozitīvā Saeimas balsojuma par savas valdības apstiprināšanu žurnālistiem sacīja Straujuma.

Savukārt svinīgajā valdības sēdē Straujuma jaunos ministrus brīdināja: "Viegli nebūs!". Viņa īpaši piekodināja ministriem savas domstarpības pirmkārt risināt savstarpējās sarunās, nevis ar masu mediju starpniecību.

Pie valdības sēžu galda vistuvāk Straujumai sēdēs ministri ar ilgāko stāžu valdības darbā - veselības ministre Ingrīda Circene (V) un aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS). Pēdējos divarpus gadus opozīcijā pavadījušā Vējoņa kopējais stāžs ministra amatā ir 8,3 gadi, bet Circenes pieredze ministres amatā ir 3,3 gadus ilga.

Valsts prezidents Andris Bērziņš, atklājot pirmo jaunā Ministru kabineta sēdi, īpaši uzsvēra to, ka jaunā Ministru prezidente ir pirmā valdības vadītāja Latvijas vēsturē. Viņaprāt, piekrišana uzņemties premjera amatu politiski sarežģītajos apstākļos, kad tuvāko deviņu mēnešu laikā gaidāmas divas vēlēšanas, liecina par lielu drosmi un apņēmību.

"Ir skaidrs, ka šīs valdības darbam atvēlētais laiks būs īss, jo nepilnu deviņu mēnešu laikā notiks Eiropas Parlamenta un Saeimas vēlēšanas. Es aicinu jauno Ministru kabinetu strādāt kā vienotai un atbildīgai komandai, veicot sev uzticētās izpildvaras funkcijas un apliecinot to, ka politika var būt patiesi atbildīga un profesionāla. Novēlu jums konstruktīvu darbu valsts labā," noslēdzot īso uzrunu jaunajiem ministriem, sacīja Bērziņš.

Trešdien valdības namā notika arī atvadīšanās no līdzšinējā premjera Valda Dombrovska. Pirms gandrīz pieciem gadiem, stājoties Ministru prezidenta amatā, Dombrovskim galvenokārt nācies risināt sarežģītus un nepatīkamus jautājumus saistībā ar valsts finanšu un ekonomikas stāvokli. Straujumai viņš vēlēja turpināt viņa valdības iesāktos darbus un rast labākus risinājumus tiem darbiem, ko nav izdevies pabeigt.

Savukārt Straujuma formālajā varas nodošanas ceremonijā uzsvēra: "Man ir liels gods un liela atbildība vadīt valdību pēc visu laiku izcilākā Ministru prezidenta Valda Dombrovska." Tagad, kad Latvija ir pievienojusies eirozonai, viņas valdības darbs tikšot vērsts uz to, lai makroekonomiskie panākumi atspoguļotos arī cilvēku ikdienas dzīvē.

"Delfi" jau ziņoja, ka Straujumas valdība tapusi grūtās diskusijās. Ņemot vērā to, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš pēc 2013. gada 27. novembrī notikušās ilggadējā premjera Valda Dombrovska (V) demisijas vairākkārt "izbrāķēja" viņam piedāvātos Ministru prezidenta amata kandidātus, jaunās valdības veidošanas process kopumā ir aizņēma teju divus mēnešus.

Viegli valdības veidotājiem negāja arī ar ministru portfeļu jeb atbildības sfēru sadali. Tagad gan vienošanās ir panākta - Straujumas valdībā strādās finanšu ministrs Andris Vilks (V), izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V), veselības ministre Ingrīda Circene (V), satiksmes ministrs Anrijs Matīss, ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP), tieslietu ministre Baiba Broka (NA), kultūras ministre Dace Melbārde (NA), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Einārs Cilinskis (NA), kā arī labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Bijusī Tautas partijas biedre Straujuma, kas 2011. gada rudenī izveidotajā Dombrovska vadībā strādāja kā bezpartejiska ministre, ko amatam izvirzījusi "Vienotība", partijā iestājās tikai dienu pirms savas oficiālās nominēšanas Ministru prezidenta amatam.

Straujumas nominēšana premjera amatam devusi pamatu runām ne tikai par dažādu politisko grupējumu un oligarhu ietekmi, bet arīdzan par "fizmatu mafijas" veidošanos, jo Straujuma, līdzīgi kā vairāki viņas priekšteči premjera amatā, ir beigusi Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti. Šajā pašā fakultātē augstāko izglītību ieguvuši arī bijušie premjeri Ivars Godmanis un Einars Repše, kā arī līdzšinējais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

Tags

Andris Bērziņš (aktieris) Andris Bērziņš (bijušais premjers) Andris Bērziņš (bijušais prezidents) Andris Vilks (LNB) Andris Vilks (Vienotība) Anrijs Matīss Baiba Broka (aktrise) Dace Melbārde Edgars Rinkēvičs Einārs Cilinskis Einars Repše Ina Druviete Ingrīda Circene Ir (žurnāls) Ivars Godmanis Jānis Dūklavs Latvijas Universitāte Ministru prezidents Raimonds Vējonis Rihards Kozlovskis Saeima Tautas partija Uldis Augulis Valdis Dombrovskis Valsts prezidents Vienotība Vjačeslavs Dombrovskis

Comment Form