Streļčenoks: 'Latvenergo' materiālu noplūdes lietā, iespējams, otra iesaistītā persona ir augsta un publiski zināma valsts amatpersona
Foto: LETA

"Latvenergo" lietas materiālu noplūdināšanā, iespējams, iesaistītā otra amatpersona ir augsta un publiski zināma valsts amatpersona, ceturtdien intervijā "Panorāmai" atzina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītājs Jaroslavs Streļčenoks.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pirmkārt, pirmā persona, ko mēs identificējām, ir biroja [KNAB] amatpersona, un otra persona, kas ir valsts amatpersona, strādā citā institūcijā," sacīja Streļčenoks, piebilstot, ka šī amatpersona nestrādā tiesībsargājošā iestādē.

Uz jautājumu, vai tā ir augsti zināma amatpersona, Streļčenoks atbildēja apstiprinoši. "Augsta amatpersona un publiski zināma," viņš teica.

Pārbaudē tiks noskaidrots, kādā veidā šī valsts amatpersona tika informēta vai kā tā piekļuva šiem materiāliem.

"Pašlaik ir pamats domāt, ka šī amatpersona ir iesaistīta, kādā līmenī un kādā stadijā, to noskaidros pārbaudē," norādīja KNAB vadītājs.

Savukārt, runājot par atstādināto KNAB amatpersonu, Streļčenoks, atsakoties atklāt KNAB amatpersonas identitāti, apliecināja, ka pēc darbinieka atstādināšanas ar viņu ir runājis, un dienesta pārbaudes laikā viņš jau ir paskaidrojis savus motīvus. Iespējamos motīvus KNAB vadītājs neatklāja.

Uz jautājumu, vai tie ir finansiāli motīvi vai kādi citi, Streļčenoks atbildēja: "Mēs pārbaudām gan vienu, gan otru versiju, vai tas ir personisks vai materiāls motīvs."

KNAB vadītājs nekomentēja, kura versija ir ticamākā, "ņemot vērā, ka fakti, kurus viņš mums sniedza, ir jāpārbauda".

Atstādinātais KNAB darbinieks daļēji atzīstot savu vainu. "Es neteiktu, ka pilnībā atzīst savu vainu," teica Streļčenoks.

KNAB vadītājs arī apliecināja, ka par šo darbinieku iepriekš ir bijušas aizdomas, ka viņš varētu tā rīkoties. "Jā, pazīmes bija, [ka viņš tā varēja rīkoties]," atzina Streļčenoks.

"Gribas ticēt, ka šis ir pēdējais gadījums, bet es pieļauju iespēju, ka arī turpmāk būs dažādi mēģinājumi no amatpersonu puses, pret kurām tiek veiktas dažādas aktivitātes no biroja puses, arī nākotnē un ka tās mēģinās izdarīt kaut kādas darbības, lai mēģinātu ietekmēt biroja lēmumu pieņemšanu attiecībā pret sevi," sacīja Streļčenoks, atbildot uz jautājumu, kā šāds gadījums KNAB varēja notikt.

KNAB vadītājs arī pastāstīja, ka "Latvenergo" krimināllieta turpinās ierastajos tempos. "Pašlaik mēs neredzam īpašu kaitējumu izmeklēšanai," apliecināja biroja vadītājs.

Jau ziņots, ka KNAB veiktās pārbaudes ietvaros ir noskaidrota un atstādināta no pienākumu pildīšanas viena KNAB amatpersona, kura, iespējams, izpaudusi ziņas no "Latvenergo" krimināllietas materiāliem.

Amatpersonu uz faktu pārbaudes laiku atstādinājis KNAB priekšnieks.

KNAB pagājušajā nedēļā sāka dienesta pārbaudi, kad portālā "pietiek.com" tika publicēti, iespējams, Latvijas energokompānijas "Latvenergo" lietas materiāli. Portāls paziņojumā norādījis, ka trešdienas vakarā tā informācijas avots nodevis portālam jaunu porciju "sabiedrībai pietiekami būtiskas informācijas saistībā ar KNAB darbību", kas jau tuvākajā laikā tikšot publiskota.

"Latvenergo" lieta joprojām atrodas pirmstiesas izmeklēšanā birojā. KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe februāra sākumā žurnālistiem pavēstīja, ka šogad lietu plānots nodot prokuratūrā kriminālvajāšanas sākšanai.

Saskaņā ar likumu pirmstiesas izmeklēšanas laikā krimināllietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums un ar tiem drīkst iepazīties amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu, kā arī lietā iesaistītās personas, piemēram, aizdomās turētie, liecinieki, eksperti, kam procesa virzītājs attiecīgos materiālus uzrāda likumā paredzētajā kārtībā.

Portāls "pietiek.com" apgalvoja, ka publiskojis vairākas tā rīcībā nonākušas telefonsarunas starp nu jau bijušo "Latvenergo" prezidentu Kārli Miķelsonu un viceprezidentu Aigaru Meļko, kā arī biznesa konsultantu Andreju Livanoviču un franču enerģētikas koncerna "Alstom Power" pārstāvi. Sarunas ierakstītas 2010.gadā, KNAB izmeklējot "Latvenergo" amatpersonu iespējamo piekukuļošanu.

Ziņots arī, ka saistībā ar "Latvenergo" amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laikā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam KNAB 2010.gada 14.jūnijā sāka kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem, kas ir saistīti ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa. Iespējamie noziegumi ir saistīti ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukcijas darbiem.

Toreiz kriminālprocesa ietvaros bija arī aizturētie, no kuriem vairāki strādāja valsts uzņēmumos "Latvenergo" un "Sadales tīkls".

KNAB aizdomās turētos vaino vairāk nekā 1,2 miljonu eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā.

Kriminālprocesa ietvaros apcietinājums tika piemērots bijušajam "Latvenergo" prezidentam Kārlim Miķelsonam, bijušajam viceprezidentam Aigaram Meļko un uzņēmējam Andrejam Livanovičam, taču vēlāk viņi pret drošības naudu no cietuma tika atbrīvoti.

Situācija ar "Latvenergo" lietas materiāliem ir jau otrs gadījums, kad kāds no biroja darbiniekiem, iespējams, iesaistīts informācijas noplūdināšanā. Aģentūra BNS jau ziņoja, ka, pēc izmeklēšanas uzskata, bijušais iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars, iespējams, ir uzkūdījis kādu KNAB amatpersonu izpaust viņam valsts noslēpumu. TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš uzsvēra, ka KNAB amatpersona ar izmeklētājiem, visticamāk, sadarbojas, jo atrodas brīvībā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form