Studentiem par dalību valsts sargāšanas mācībās maksās 10 000 eiro
Foto: LETA

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā, kas paredz, ka civilo augstskolu studentiem, kuri būs izgājuši intensīvas militārās apmācības, izmaksās kompensāciju.

Ja Saeima pieņems grozījumus, tad Aizsardzības ministrija (AM) apstiprināšanai valdībā iesniegs noteikumu projektu par izmaksājamās kompensācijas apmēru un kārtību, taču šobrīd ministrija aprēķinājusi, ka kompensācija būtu līdz 10 000 eiro liela.

Komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis skaidroja, ka grozījumu galvenais mērķis ir piesaistīt cilvēkus valsts aizsardzībai, jo demogrāfijas rādītāji valstī nav labvēlīgi un skolu absolventu skaits samazinās. Aizsardzības ministrija izdomājusi, kā papildināt rezerves karavīru skaitu, un viens no priekšlikumiem ir augstskolās studējošo piesaistīšana valsts aizsardzībai.

"Iespējas valsts aizsardzībai piesaistīt jauniešus samazinās. Šis ir viens no veidiem, kā aizsardzībai piesaistīt studentus. Šādas iespējas piedāvā ļoti daudzas rietumvalstis, un bieži vien cilvēks, studējot civilajā augstskolā, paralēli apgūst aizsardzības jomu un pēcāk izvēlas militāro karjeru," uzsvēra komisijas vadītājs.

AM un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvji skaidroja, ka atbilstoši virzītajam priekšlikumam studentam militārās mācības ilgs aptuveni trīs gadus, un to laikā būs jāapgūst karavīra pamatiemaņas, jaunākā instruktora kurss un paralēli jāapgūst zināšanas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA).

"Militārā apmācība sastāvēs no trim blokiem - vispārējās militārās pamatapmācības, nākamajā gadā sekos jaunākā instruktora kursa apgūšana, bet trešajā mācību gadā paralēli studijām civilajā augstskolā būs jāpiedalās NAA virsnieka apmācībai," norādīja aizsardzības resora pārstāvji.

AM un NBS pārstāvji piekrīt, ka militārā apmācība būs intensīva un studentam nāksies daudz laika pavadīt nometnēs un nodarbībās. "Studēšana NAA notiks paralēli - pa vakariem, brīvdienām un vasarās. Lielākais notikumu apjoms būs vasarā, kad norisinās lauku nometnes. Galīgo kompensāciju cilvēks saņems tikai tad, kad būs ieguvis visas nepieciešamās izglītības - gan civilās, gan militārās," uzsvēra NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks atbalsta jautājumos Imants Ziediņš.

Trīs gadu apmācības periodā students būs zemessarga statusā, un pēc apmācību pabeigšanas iegūs rezerves karavīra statusu.

Citi Saeimas komisijas šodien atbalstītie grozījumi Militārā dienesta likumā arī paredz, ka NBS komandieris vienu reizi gadā pēc rezerves karavīra motivēta lūguma var pārcelt rezerves karavīram plānotās pārbaudes militārās mācības uz citu laiku, ja atklājušies no rezerves karavīra gribas neatkarīgi un nenovēršami apstākļi, kurus NBS komandieris atzinis par attaisnojošiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ainars Latkovskis Aizsardzības ministrija Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form