Valsts kontroliere Inguna Sudraba uzskata, ka Eiropas Savienības struktūrfondu un kohēzijas fondu vadības likumā, kas patlaban tiek izskatīts Saeimā, būtu jāiekļauj struktūrfondu vadības pamatprincipi, nevis jāatstāj tie Ministru kabineta kompetencē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Šādu viedokli Inguna Sudraba trešdien pauda, tiekoties ar Saeimas Eiropas lietu komisijas (ELK) deputātiem, portālu "Delfi" informēja Saeimas ES Informācijas centrs.

Likumprojektā ES fondu vadībai paredz izdot kopumā vienpadsmit Ministru Kabineta noteikumus, kas regulētu plānošanas dokumentu sagatavošanu, uzraudzīšanu un izvērtēšanu.

Valsts kontroliere uzskata, ka šādā gadījumā likumā nebūs iekļauti struktūrfondu vadības pamatprincipi un likums neparādīs skaidrus "spēles noteikumus", tie taps tikai Ministru kabinetā. Viņasprāt, pamatprincipu iekļaušana likumā būtu ļoti nozīmīga, informēja ES Informācijas centrs.

Vērtējot topošo "Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda vadības likumu" Sudraba atzina, ka kopumā tajā ir paredzēts skaidrāks lēmumu pieņemšanas process struktūrfondu apguves sistēmā. Tāpat tiks samazināts birokrātijas process, kas līdz šim bijis viens no būtiskiem trūkumiem struktūrfondu apguves sistēmā un padarīja lēmumu pieņemšanas procedūru gausu, atzina Valsts kontroliere.

Sudraba Eiropas lietu komisijas deputātus iepazīstināja arī ar ES struktūrfondu projektu vērtēšanas un apstiprināšanas sistēmas novērtējuma revīzijas ziņojumu. Dokumentā atklāti atsevišķi trūkumi, kas jau novērsti, piemēram, sistēmas pārmērīga birokrātija un nepilnības pārsūdzēšanas kārtībā.

Tāpat atklāts, ka Satiksmes ministrija un Veselības ministrija pārkāpušas projektu vērtēšanas kārtību, proti, projektu vērtēšanas kritērijus apstiprinājušas tikai pēc projektu apstiprināšanas.

Savukārt, pētot privātā sektora projektu īstenošanas procesu, secināts, ka sistēma nereti ir sarežģīta un uzņēmējiem neizprotama. Par to, piemēram, liecinot fakts, ka Latvijas investīciju un attīstības aģentūrā 90% projektu tiek atgriezti pēc pirmās, tehniskās atbilstības, vērtēšanas kārtas. Ņemot vērā, ka noteikumi pieļauj tikai vienu reizi labot projektu, uzņēmēji šo iespēju iztērē tehnisku neprecizitāšu labošanai, skaidroja Sudraba. Trūkums ir arī dažādi interpretējami projektu vērtēšanas kritēriji.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form