Foto: LETA

Speciālu validatoru jeb terminālu iegāde un uzstādīšana Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestādēs "Rīgas satiksmes" skolēnu e-kartes funkcijas nodrošināšanai ēdināšanas pakalpojumu apmaksā kopumā izmaksās 145 000 eiro, un šīs izmaksas segs SIA "Rīgas karte", pastāstīja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Dzintra Āboliņa.

Skolēna e-kartes projekts paredz terminālu uzstādīšanu visās 115 Rīgas pašvaldības vispārējās izglītība iestādēs. Ēdināšanas pakalpojumu apmaksu ar skolēna e-karti plānots sākt ar 2015.gada septembri, iesaistot pilotprojektā 15 Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestādes, bet līdz 2016. gada 1. janvārim, projektu paplašinot, atlikušās Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestādes.

Līdzekļi personalizēto karšu izstrādei nebūs nepieciešami, skaidro pašvaldībā, jo lielākajai daļai skolēnu e-kartes jau ir. Saskaņā ar Rīgas domes pērnā gada lēmumu "Par personalizēto viedkarti "Skolēna e-karte"" šī e-karte vienlaikus ir arī Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestāžu skolēnu apliecība, kā arī atlaides nodrošinātājs, izmantojot sabiedrisko transportu. Braukšanas maksas atvieglojums Rīgas sabiedriskajā transportā skolēnam tiek piešķirts tikai tad, ja viņam ir personalizētā viedkarte jeb Skolēna e-karte. Tādējādi jau patlaban gandrīz visiem Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestāžu audzēkņiem ir skolēna e-karte, un papildu ieguldījumi universāla apmaksas līdzekļa izveidošanai nav nepieciešami.

Termināls skolās kalpos tikai pakalpojuma uzskaitei. Projekta realizācija ļaušot pašvaldībai ievērojami ietaupīt līdzekļus, jo subsīdiju maksājumi tiks veikti par reāli izsniegtajām pusdienām, nevis par kopējo skolā reģistrēto skolēnu skaitu. Projekts nodrošinās precīzu ēdināšanas pakalpojumu uzskaiti pašvaldības vajadzībām. Elektronisko norēķinu sistēma ļaus ēdināšanas pakalpojumu sniedzējam laicīgi noteikt un sagatavot konkrētajā dienā nepieciešamo ēdienreižu porciju skaitu, projektu raksturo pašvaldībā.

Skolēni no pirmās līdz ceturtai klasei izmantos no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātās brīvpusdienas. Savukārt skolēniem no piektās līdz 12. klasei ēdināšanas pakalpojumu apmaksa notiks pēc brīvprātības principa - šāda apmaksas kārtība Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestādēs netiks noteikta kā obligāta, tiks saglabāta iespēja norēķināties arī ar skaidru naudu.

Projekta rezultātā uzlabošoties arī skolēnu drošība, jo skolēnu ikdienas tēriņos samazināsies skaidras naudas īpatsvars, kā arī samazināsies arī skolēnu sociālā statusa diskomforts, norāda pašvaldībā. Tāpat elektronisko norēķinu sistēma ievērojami paātrināšot ēdināšanas pakalpojumu apmaksas procesu un ļaus izvairīties no garajām rindām skolu ēdnīcās.

Projekta realizācijai nepieciešamos līdzekļus 145 000 eiro apmērā investēs SIA "Rīgas karte". Infrastruktūras sagatavošanas izmaksas Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestādēs tiks segtas no Rīgas domes piešķirtajiem līdzekļiem. Infrastruktūras sagatavošanas izmaksas aptvers ne tikai tehniskās vides sagatavošanu projekta realizācijai, bet arī kalpos par ieguldījumu katras Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības iestādes pašreizējām un nākotnes vajadzībām (piemēram, atjaunojot un modernizējot esošo infrastruktūru).

Skolēna e-kartes projekts ir esošās elektroniskās sistēmas, kas Rīgā darbojas jau kopš 2009. gada, turpinājums. Esošo elektronisko norēķinu sistēmu apkalpo "Rīgas karte", un tādēļ arī skolas projektam ir piesaistīta SIA "Rīgas karte", proti, netiek veidota jauna sistēma, bet gan paplašināta esošā. Līdz ar to, ieviešot projektu, pašvaldībā netika izsludināts konkurss par terminālu iegādi un uzstādīšanu, jo Latvijas likumdošana neprasa organizēt konkursu šādiem projektiem, norāda pašvaldībā.

SIA "Rīgas karte" ir Rīgas domei piederošās "Rīgas satiksmes" (51%) un Francijā reģistrētā uzņēmuma "Xerox Business Solutions (France) S.A.S." (49%) kopuzņēmums, kas pērn apgrozīja 15,4 miljonus eiro, bet nopelnīja - 1,49 miljonus eiro.

Kā ziņots, no nākamā gada 1.janvāra ar "Rīgas satiksmes" skolēna e-karti varēs norēķināties par pusdienām Rīgas skolās, savukārt bērniem no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm nodrošinās bezmaksas ēdināšanu.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) žurnālistus informēja, ka no nākamā gada 1. janvāra ar skolēna e-karti varēs maksāt par pusdienām Rīgas skolu ēdnīcās, proti, vecākiem būs iespēja pārskaitīt uz šo karti naudu. Tātad vecāki varēs būt droši, ka bērni neizmantos šo naudu, lai nopirktu kādu neveselīgu pārtiku veikalā, bet iegādāsies pusdienas tieši skolas ēdnīcā, sacīja Ušakovs.

Ņemot vērā šādas izmaiņas, bērni no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm varēs to izmantot, lai saņemtu pusdienas par pašvaldības līdzekļiem, skaidroja Ušakovs.

Līdz 1.janvārim Rīgas skolu ēdnīcas tiks aprīkotas ar speciāliem validatoriem, lai varētu izmantot šīs e-kartes. Savukārt pilotprojektu šogad sāks 15 skolās. Vienā skolā validators izmaksās aptuveni 90 eiro mēnesī, norādīja uzņēmuma "Rīgas karte" pārstāvji. Paredzēts, ka maksimālā naudas summa, kuru varēs pārskaitīt uz šo karti, būs 140 eiro.

Pieteikties e-kartei varēs elektroniski. No šā gada 17.augusta, kad sāks darboties jaunais e-pakalpojums, vecākiem pieteikums būs jāaizpilda portālā "www.eriga.lv", kurā dati par skolēnu un skolu, kurā tas mācās, tiks atlasīti automātiski. Pieteikumam būs jāpievieno skolēna fotogrāfija. Ja tas tiks izdarīts līdz 31.augustam, tad skolēnu e-kartes tiks nogādātas skolās. Ja pieteikumi būs aizpildīti vēlāk, tad e-kartes varēs saņemt tikai "Rīgas satiksmes" klientu apkalpošanas centros. Pieteikties skolēna e-kartei var arī klātienē "Rīgas satiksmes" klientu apkalpošanas centros, līdzi ņemot izziņu no skolas.

Jaunā skolēnu e-kartes nomaiņas kārtība šogad attieksies uz 5. un 10.klases skolēniem, kā arī uz tiem 7.klases skolēniem, kuri iestājušies ģimnāzijā vai mainījuši vispārizglītojošo skolu. Minēto klašu skolēniem tiks izgatavotas jaunas e-kartes, savukārt iepriekš lietotās būs jānodod skolā. Pārējie skolēni varēs lietot līdzšinējās kartes.

Jaunā kārtība šogad vēl neattieksies uz pirmās klases skolēniem. Viņiem e-kartes tiks izgatavotas saskaņā ar skolas sagatavoto kolektīvo pieteikumu, klāt pievienojot skolēnu fotogrāfijas.

Kā informēja Rīgas domes pārstāvji, pašlaik reģistrēti 478 bērni no trūcīgām ģimenēm un 216 no maznodrošinātām ģimenēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!