Testēšana un sejas masku lietošana ir nozīmīga Covid-19 izplatības mazināšanā, uzsver PVO
Foto: Shutterstock

Plašai Covid-19 testēšanai un sejas masku lietošanai ir nozīmīga loma Covid-19 izplatības mazināšanā, jo tieši asimptomātiskie nēsātāji un inficētie ar viegliem simptomiem veicina vīrusa straujāku izplatību, tā ceturtdien attālinātās tikšanās laikā ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) uzsvēra Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālā biroja eksperti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eiropas Reģionālā biroja direktors Hanss Klūge un PVO eksperti iepazīstināja Kariņu ar PVO pieredzi un ieteikumiem Covid-19 izplatības mazināšanā, norādot gan uz sejas masku lietošanas efektivitāti vīrusa izplatības samazināšanā, gan uz sabiedrības līdzdalības lomu drošības pasākumu īstenošanā, – jo vairāk cilvēku ievēro drošības pasākumus un distancēšanos, nepulcējas, lieto sejas maskas un regulāri dezinficē rokas, jo ātrāk iespējams panākt vīrusa izplatības mazināšanos.

Veselības metrikas un novērtēšanas institūts, ar ko PVO sadarbojas Covid-19 izpētē, nesen veica pētījumu, kas parādīja, ka tad, ja 95% iedzīvotāju lietotu sejas maskas, tas turpmāko 100 dienu laikā novērstu vairāk nekā 220 000 nāves gadījumu slimības dēļ.

"Eiropa atkal ir Covid-19 pandēmijas epicentrā. Latvija ir ātri rīkojusies ikvienā posmā, kas atbilst tās specifiskajām vajadzībām. Mūsu atbilde uz krīzi ir solidaritātes gars un veselības stādīšana pirmajā vietā," apgalvoja Klūge. Tikšanos ar Kariņu viņš nosauca par "iedvesmojošu iespēju" apspriest stratēģijas mērķtiecīgai rīcībai ziemas sezonā un laikā, kad piedzīvojam pandēmijas nogurumu un gaidām, kad tiks apstiprinātas pirmās vakcīnas.

Tāpat Klūge uzsvēra, ka PVO Eiropas reģionālais birojs turpinās sniegt atbalstu Latvijas valdībai, ieviešot pasākumus, kas glābs dzīvības un ļaus cilvēkiem izdzīvot šajā sarežģītajā laikā.

Kariņš sarunā ar Klūgi uzsvēra, ka viens no būtiskiem nosacījumiem Covid-19 pandēmijas ierobežošanā ir iedzīvotāju uzvedības maiņa ilgtermiņā, pieņemot kā normu fiziskas distances ievērošanu, regulāru roku mazgāšanu un dezinficēšanu, un sejas masku lietošanu, kur tas nepieciešams.

Papildus PVO eksperti uzsvēra, ka Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanā būtisks nosacījums ir plašas testēšanas iespējas, vienlaikus ar PCR testiem izmantojot arī antigēnu testus, kas ātri nosaka vīrusa klātesamību, mērķtiecīgi testējot iestādes un vietas, kur pastāv Covid-19 izplatīšanās riski – sociālās aprūpes centri, slimnīcas, izglītības iestādes, darba kolektīvi, ieslodzījumu vietas u.c.

Runājot par masku lietošanu bērniem, PVO pārstāvji informēja, ka pašreiz tiek veikti pētījumi, no kāda vecuma masku valkāšana skolās ir visefektīvākā, vienlaikus uzsverot, ka sejas maskas noteikti nerada draudus bērnu un jauniešu veselībai. Minimālais vecums, no kura bērni var valkāt maskas, ir pieci gadi.

PVO pārstāvji arī uzsvēra nepieciešamību savlaicīgi izstrādāt detalizētus vakcinācijas plānus, kas ietvertu visus posmus no vakcīnas iegādes, transportēšanas līdz vakcinācijai un tālākai monitorēšanai.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Eiropa Krišjānis Kariņš Pasaules Veselības organizācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form