Jaunā Latvijas premjera Andra Bērziņa grūtākais darbs būs reformēt valdību un cīnīties pret korupciju, turklāt viņam būs jāstrādā ar Valsts prezidenti, kura apveltīta ar asu mēli, pirmdienas numurā raksta respektablais žurnāls "The Economist".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Žurnāls norāda - lai gan Bērziņš personiski ir uzskatīts par godīgu, reformai jāsākas no augšas - ja Latvija palikšot nepārveidota, tā var nokļūt atpakaļ nestabilitātē un var būt arī vēl sliktāk.

Būt par premjeru Latvijā esot riskants darbs, tāpat kā būt par latvieti esot bīstama eksistence. Latvija atrodoties sarežģīta, bet neparasti daudzsološa postkomunisma Eiropas kumosa vidū. No vienas puses, stabila Latvija ar tirdzniecībai atvērtām robežām un slēgtām noziedzībai būtu apsveicams ceļš no Ziemeļvalstīm uz citām nabadzīgajām postkomunisma valstīm. Tajā pašā laikā Latvija, uz kuru nevar paļauties, kopā ar savām Baltijas kaimiņienēm - "stabilo un produktīvo Igauniju un jauko haotisko Lietuvu" - no brīvās tirdzniecības un demokrātijas joslu kļūtu par problēmu.

Bērziņš tiekot uzskatīts par solīdu, nesatricināmi mierīgu figūru, kas Rietumiem demonstrējusi valsts virzību uz Eiropas Savienību un NATO, bet viņam jātiek galā ar ekonomikas, vēstures un ģeogrāfijas sajaukumu.

Kā piemēru žurnāls min tranzītu, kura pārstāvji priekšroku dod saitēm ar Krieviju, nevis Eiropas Savienību, un citē Ventspils mēru, kurš teicis, ka uz rietumiem orientēta brīvā tirgus politika nīcinot biznesu un padarot Latviju par nestabilu un riskantu partneri.

Tāpat Rīga esot "liels ārzonu finansiālais centrs krieviem, kas vēlas drošas mājas savai naudai". "The Economist" norāda, ka ar Krieviju saistītās bankas patiešām ir ietekmīgas, un atzīmē, ka, piemēram, "Parekss bankas" vadība pilsonību ieguvusi bez parastajiem eksāmeniem. Trešā ievērojamā saite ar Krieviju esot pārtikas rūpniecība.

"Viss minētais un vēl labi vadīta centrālā banka palīdzējusi Latvijai izraisīt sajukumu no viena gala līdz otram. Bet tas ir ļāvis vairākām vājām valdībām izlocīties no vairākiem svarīgiem lēmumiem," norāda žurnāls, atzīmējot nepabeigto privatizāciju.

Otrais Bērziņa svarīgākais uzdevums būšot noturēt valsts kursu uz Eiropas Savienību un optimistiskāk - arī uz NATO. "Tas nozīmē padarīt valdību godīgāku un efektīvāku un arī Latvijas tēla spodrināšanu," teikts žurnālā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form