Tiesībsargs: VID pārkāpj tiesiskās paļāvības principu un iekasē likumā neparedzētu nodokli
Foto: LETA

Tiesībsargs pēc vairāku personu sūdzību izskatīšanas secinājis, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) pārkāpis tiesiskās paļāvības principu un veic likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" neparedzēta nodokļa iekasēšanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

VID piespiedu kārtā veicot šajā likumā neparedzēta nodokļa iekasēšanu, personām ir, iespējams, radījis neatgriezeniskus zaudējumus. Iespējams, ka personu pārmaksātā nodokļa piespiedu atmaksas gadījumā no valsts budžeta varētu piedzīt lielas naudas summas personām nodarītā kaitējuma segšanai

Tiesībsarga birojā noskaidroja, ka birojā pērn no vairākām personām ir saņemtas sūdzības par VID iestāžu darbībām, piespiedu kārtā iekasējot ienākuma nodokli, nokavējuma naudas un soda naudu no ienākuma par nekustamo īpašumu atsavināšanu, kuri ir bijuši personas īpašumā vairāk nekā 12 mēnešu.

Tas tika darīts, neskatoties uz apstākli, ka šo ienākumu gūšanas periodā likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" attiecīgais punkts to aplikšanu ar nodokli neparedzēja.

Tiesībsargs ierosināja pārbaudes lietu un konstatēja, ka ar savu rīcību VID ir pārkāpis iesniedzēju tiesiskās paļāvības principu.

Sūdzību iesniedzēji likumā noteiktā kārtībā deklarēja VID savus ienākumus, paļaujoties, ka VID rīkosies atbilstoši likumam.

Bet, pieprasot maksāt nodokli par jau pagājušu periodu pretēji likumā noteiktajam izņēmumam un pašas iestādes iepriekš traktētājam, ka nodoklis nav maksājams, veicot darbības likumā neparedzētu nodokļu piespiedu piedziņā, VID ir pārkāpis arī iesniedzēju pamattiesības jeb Satversmes attiecīgo pantu.

Šis Satversmes pants paredz, ka ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu, un īpašuma piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos uz atsevišķa likuma pamata pret taisnīgu atlīdzību.

Tiesībsarga atzinums nosūtīts Finanšu ministrijai ar ieteikumiem norādīt VID kā padotībā esošai valsts iestādei uz šajā atzinumā atklātajiem Satversmes un Valsts pārvaldes iekārtas likuma pārkāpumiem.

Atzinumā tika norādīts, ka VID neievēro savas kompetences robežas un veic likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" neparedzēta nodokļa iekasēšanu.
VID piespiedu kārtā veicot šajā likumā neparedzēta nodokļa iekasēšanu, personām ir, iespējams, radījis neatgriezeniskus zaudējumus un būtiskus kaitējumus.

Iespējams, ka personu pārmaksātā nodokļa piespiedu atmaksas gadījumā no valsts budžeta varētu piedzīt lielas naudas summas personām nodarītā mantiskā un morālā kaitējuma segšanai.

Neskatoties uz iepriekš minēto, 8.februārī, iepazīstoties ar VID ģenerāldirektora atbildēm interneta portālā "pietiek.lv", tiesībsargs secināja, ka VID vadītājs nepiekrīt ne Augstākās tiesas Senāta spriedumam, ne lēmumam, ne Administratīvās apgabaltiesas spriedumam, ne VID Finanšu policijas pārvaldes un prokurora lēmumiem, kā arī ignorē tiesībsarga atzinumu.

Pēc VID ģenerāldirektora domām, šādas likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu interpretācijas dēļ nevarot sasniegt lietderīgu un taisnīgu mērķi.

Saskaņā ar VID ģenerāldirektora teikto VID, lai sasniegtu lietderīgu un taisnīgu mērķi, turpināšot iekasēt ne tikai likumā neparedzētu nodokli, bet arī nodokļa apmērā nokavējuma naudu un soda naudu.

Tā kā šādas darbības ir pretrunā ar likumu, taisnīgums sasniegts netiks, bet tagadējais lietderīgums pēc neilga laika var pārvērsties būtiskā zaudējumā, kas būs jāatmaksā no valsts budžeta, uzskata tiesībsargs.

Šajā situācijā tiesībsargs februāra sākumā vērsās pie premjera un finanšu ministra ar lūgumu pārtraukt VID nelikumīgas darbības, kas rupji pārkāpj ar Satversmi garantētās cilvēku pamattiesības, kā arī tiesiskās paļāvības principu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form