Tikai 'uz papīra' eksistējošās palīgēkas no Kadastra reģistra var dzēst bez maksas
Foto: DELFI

Palīgēkas, kuras dažādu iemeslu dēļ vairs nepastāv, bet ir reģistrētas Kadastra reģistrā, un par kurām tāpēc var aprēķināt nekustamā īpašuma nodokli, līdz 1.oktobrim varēs bez maksas dzēst no reģistra, portālu "Delfi" informēja Valsts zemes dienestā (VZD).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nodokļu maksātāji papildus informāciju par šādu iespēju saņems kopā ar ikgadējo nekustamā īpašuma nodokļa paziņojumu, paredz Latvijas Pašvaldību savienības un VZD vienošanās.

VZD speciālisti pieļauj, ka kopumā valstī varētu būt vairāki tūkstoši palīgēku, kas savulaik ir reģistrētas Kadastra reģistrā, taču patlaban reāli dabā vairs nepastāv, jo ir nojauktas vai sabrukušas.

Tomēr šīm palīgēkām - dažādiem šķūnīšiem, garāžām, siltumnīcām, piebūvēm -  sistēmā automātiski ik gadus tiek aprēķināta kadastrālā vērtība pēc  noteiktajam kritērijiem - atrašanās vietas, celtniecības gada, materiāliem un citiem parametriem atbilstoši spēkā esošajai likumdošanai, skaidro dienests.

VZD atgādina, ka ar šo gadu pašvaldībām ir tiesības izvēlēties ar nekustamā īpašuma nodokli aplikt arī palīgēkas. Lai gan par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas kārtību 2012.gadā vairākums pašvaldību vēl nav lēmušas, lielāko pašvaldību pārstāvji ir izteikušies, ka, visticamāk, nodokli par palīgēkām neaprēķinās pārāk lielo administratīvo izmaksu dēļ, atstāsta dienestā.

Līdz ar to būvju īpašniekiem ir laiks informēt VZD par izmaiņām īpašuma sastāvā un aktualizēt datus atbilstoši faktiskajai situācijai dabā, lai turpmākajos gados netiktu aprēķināts nodoklis par dabā neesošajām būvēm. 

Lai dzēstu palīgēku no Kadastra reģistra, īpašniekam būs jāsaņem pašvaldības atzinums, ka reģistrētā būve dabā vairs nepastāv un tas jāiesniedz VZD, kura darbinieki neesošo palīgēku  no reģistra dzēsīs bez maksas.  Pakalpojums bez maksas būs pieejams līdz šā gada 1.oktobrim.

Kopumā VZD Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datu aktualizācijai, sabiedrības informēšanai, informatīvajām kampaņām un izmaiņām informācijas sistēmās ir paredzējis tērēt 180 tūkstošus latu, informē dienestā.

Informāciju par to, kādas būves, tai skaitā palīgēkas, kas, iespējams, dabā vairs nepastāv, ir reģistrētas īpašuma sastāvā, jebkurš interesents var saņemt  bez maksas Latvijas valsts portālā http://www.latvija.lv , izmantojot pakalpojumu "Mani dati kadastrā", portālā http://www.kadastrs.lv  ,  kā arī klātienē VZD  Klientu apkalpošanas centros vai pašvaldībās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form