TOS šogad pārtrauc pilnībā valsts apmaksātas endoprotezēšanas operācijas
Foto: LETA

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā (TOS) no augusta vairs neveiks pilnībā valsts apmaksātas endoprotezēšanas operācijas un šogad varēs palīdzēt vairs tikai tiem pacientiem, kuri pusi no operācijas izmaksām segs paši, pastāstīja TOS valdes priekšsēdētājs Vitolds Jurkevičs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai risinātu dramatisko situāciju ar endoprotezēšanas rindām, viens no variantiem varētu būt pāreja uz lētākām valsts apmaksātām protēzēm, tomēr tam vēl vajadzīgi grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, un arī tas šogad situāciju vairs neuzlabotu, atzina slimnīcas vadītājs.

Tāds risinājums apspriests arī šonedēļ tikšanās laikā ar Veselības ministriju, jo papildu līdzekļus operācijām neviens nesola.

"Pagaidām neizskatās, ka mēs varētu dabūt papildu naudu. Tas nozīmē, ka nākamo pusgadu mēs strādāsim, kā bijām plānojuši – izteikti samazinātā apmērā veiksim operācijas tikai tiem pacientiem, kas pusi no operācijas izmaksām segs paši," sacīja
Jurkevičs. Šiem pacientiem par operāciju jāmaksā 800 latu.

Pilnībā valsts apmaksātas endoprotezēšanas operācijas TOS līdz gada beigām vairs nevarēs nodrošināt. "Šīs operācijas mēs veiksim nākamajā gadā," norādīja TOS vadītājs.

Ja tiktu grozīti MK noteikumi un turpmāk valsts apmaksātu tikai lētākās – cementējamās – endoprotēzes, izmaksas būtiski samazinātos.

"Mēs varētu mainīt kritērijus, un, ja pašlaik ir tā, ka pacientiem līdz 55 gadu vecumam valsts apmaksātā operācijā pienākas bezcementa endoprotēze un pēc 55 gadiem – cementējamā endoprotēze, tad cenu starpība šīm protēzēm ir apmēram trīs reizes," paskaidroja Jurkevičs. Ja pacients izvēlētos dārgāku variantu, starpība būtu jāpiemaksā pašam.

Konkrēti aprēķini par ieguvumu no lētāku protēžu apmaksas pagaidām gan nav veikti, tomēr TOS vadītājs minēja – ja šogad slimnīcā pirmajā pusgadā veikts vidēji 150 endoprotezēšanas operāciju mēnesī un otrajā pusgadā varēs veikt tikai 40 šādu operāciju mēnesī, tad, pārejot uz lētākām tehnoloģijām, visu gadu varētu veikt 150 operāciju mēnesī.

Jau vēstīts, ka TOS maijā vērsās Nacionālajā veselības dienestā (NVD) ar papildu finansējuma pieprasījumu, jo tā jau pirmajā pusgadā būs iztērējusi šim gadam paredzēto valsts finansējumu endoprotezēšanas operācijām. Valsts gan papildu naudu pagaidām nesola.

NVD aprēķinājis ‒ lai rindas uz endoprotezēšanas operācijām nekļūtu vēl garākas, TOS un citām slimnīcām, kurās veic endoprotezēšanu, šogad papildus būtu nepieciešami aptuveni 900 tūkstoši latu. Ar šo summu, visticamāk, nepietiktu, bet rindas vismaz nepalielinātos, un varētu nodrošināt normālu pacientu plūsmu.

Patlaban valstī rindā uz endoprotezēšanu stāv 22 tūkstoši pacientu, no tiem vairāk nekā puse – Traumatoloģijas slimnīcā. Lai rindu likvidētu, operējot ar pilnu noslodzi, paietu četri līdz pieci gadi.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form