Traģiskā nakts pie sagruvušās 'Maxima' Zolitūdē. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: DELFI Aculiecinieks

Ceturtdienas vakarā Rīgā, Zolitūdē veikalam 'Maxima' iebruka jumts. Uz notikuma vietu devās liels skaits glābēju un mediķu, novēroja portāls "Delfi". Līdz plkst.0:36 apstiprināta vismaz sešu cilvēku bojāeja, bet 36 cietušie izglābti. Glābšanas darbos gājuši bojā arī divi ugunsdzēsēji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veikalam ir iebrucis jumts un visa ārējā siena. Ugunsdzēsēji novāca gruvešus, bija ieradusies arī glābēju smagā tehnika, bet policija un karavīri norobežoja teritoriju, novēroja portāls "Delfi". Brīdī, kad ēkā jau bija devušies glābēji, nogruva vēl viena daļa jumta konstrukcijas.

Lai noskaidrotu, uz kuru slimnīcu aizvesti cietušie, zvaniet uz tel. nr. 67337813 vai 25617442 (NMPD), Stradiņa slimnīcā 67069600!

Traģēdija 'Maxima' veikalā
https://twitter.com/LauraVonda/status/403668521793900544
Pie ‘Maxima’ uzcelta speciāla telts, no kuras tiks koordinētas visas darbības un glābšanas darbi.
https://twitter.com/Kraukljiec/status/403660044564459520
Uz „Maxima” jumta izvietots milzu prožektors, kas palīdz glābējiem. Ēkā atrodas tikai pieci glābēji, jo darbi ir bīstami un tikko atrasts vēl viens cietušais, kurš aizvests uz slimnīcu, ziņo LTV.
"Maxima" jumta foto no tuvējās ēkas balkona.
LETA Foto: Gruveši.......
Lai pēc iespējas ātrāk sniegtu atbildes par notikušā patiesajiem cēloņiem, būvniecības uzņēmuma “RE&RE”, arhitektu firmas “Kubs” un būvkonstruktoru biroja “HND Grupa” vadošie eksperti pašlaik noskaidro pirms diviem gadiem ekspluatācijā nodotās būves jumta sabrukšanas iemeslus. Piektdien plkst.10 tiek sasaukta būvniecībā iesaistīto kompāniju vadības grupa, kas sastāv no ēkas īpašnieka un attīstītāja “Homburg Group”, būvuzraudzības kompānijas “CMConsulting”, arhitektūras firmas “Kubs”, būvkonstruktoru biroja “HND Grupa” un būvniecības uzņēmuma “RE&RE”. Vadības grupas uzdevums ir noskaidrot notikušā iemeslus. Iespējams, tiks lemts par papildu neatkarīgu ekspertu piesaisti. Izsakām visdziļāko līdzjūtību lielveikala “Maxima” traģiskajā nelaimē bojāgājušo tuviniekiem un domās esam kopā ar cietušo piederīgajiem. Mūs tāpat kā visu Latvijas sabiedrību ir satriecis šis notikums, uzsver “RE&RE” pārstāve Mārīte Straume.
https://twitter.com/AleksejsZ/status/403657572831735808
https://twitter.com/mazaliginliga/status/403656546217115648
https://twitter.com/krists49/status/403652562177769472
https://twitter.com/erdzee/status/403650256531124224
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, savukārt, LTV norādīja, ka Krīzes vadības padomes sēdē tiks lemts arī par iespējamu palīdzību cietušajiem.
Iekšlietu ministrs Kozlovskis norāda, ka nelaime liek aizdomāties par nepieciešamību stingrāk kontrolēt dažādu sabiedrisko ēku drošumu, jo kopš 2009.gada, kad tika reorganizēta Valsts būvinspekcija, tas vairs nenotiek pienācīgā līmenī. Par to, vai pēc traģēdijas ir nepieciešams pārbaudīt dažādu sabiedrisko ēku drošumu, piektdien tiks lemts Krīzes vadības padomē, sacīja Kozlovskis, kurš uzsver, ka notikušā galvenais iemesls, visticamāk, ir būvnormatīvu neievērošana.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis pauda, ka, protams, būtu jāizvērtē tas, kādēļ nav organizēta evakuācija, taču galvenais nelaimes iemesls tomēr esot jumta nobrukums.
Pēc jumta iebrukšanas arī veikalā strādājošajiem esot licies, ka traģēdiju varētu būt izraisījis sprādziens. Nelaime notikusi tieši tajā laikā, kad veikalā ir ļoti daudz apmeklētāju, kuri iepērkas pa ceļam uz mājām, LTV žurnālistiem stāstīja ”Narvesen” pārdevēja.
Pārdevēja Jūlija Satohodinova, kas ceturtdien strādājusi veikala telpās esošajā ”Narvesen” zināja teikt, ka kādu laiku pirms griestu iebrukšanas atskanējusi signalizācija un darbinieki brīdināti pamest telpas. Kādas desmit vai piecpadsmit minūtes pēc tam, kad signāls nepārtraukti skanējis, darbinieki sākuši interesēties, vai drīkst atgriezties darbavietās. Pati Satohodinova jautājusi apsargiem par signalizācijas atskanēšanas iemesliem, taču viņi esot atbildējuši, ka nejauši ”nostrādājusi” trauksmes poga, taču nekas briesmīgs neesot noticis.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis „Delfi” uzsvēra, ka, visticamāk, gruvešos ir vēl cilvēki. Ministrs glābēju darbu vērtē ļoti labi, tas esot profesionāls.
https://twitter.com/M_Etkins/status/403643805356027904
Aptuveni sešas stundas pēc jumta iebrukšanas notikuma vietā ieradušies trīs lieli ceļamkrāni, ar kuru palīdzību glābēji mēģina demontēt vēl palikušo paneļu pārsegumu, lai tas netraucētu gruvešu izvākšanai un cietušo glābšanai. Nojaukta arī ēkas priekšējā siena, ziņo LTV ”Nakts ziņas”. Pie veikala vēl arvien pulcējas to cilvēku radi un paziņas, kuru piederīgie nelaimes brīdī atradušies vai varējuši atrasties ”Maxima” veikalā – apkārt valda neziņa par to, kas ir noticis.
Raudoša sieviete pie veikala gruvešiem saka, ka viņa nezinot, vai viņas vīrs vēl esot iekšā. Viņa esot viņu aizsūtījusi uz veikalu pēc pārtikas, un tieši tad parādījušās pirmās ziņas par iebrukušo jumtu. Slimnīcās vēl nekas neesot zināms.
"Maxima" jumts iegruva arī 2010.gadā.                                     https://www.delfi.lv/novados/riga/zinas/maxima-veikala-pulkveza-brieza-iela-iegrust-griesti.d?id=30277477
Šobrīd traģēdijas vietā strādājošos glābējus nomainīs nākamie VUGD darbinieku un darbi turpināsies vēl vairākas stundas, stāsta iekšlietu ministrs. Nomainīti tiks arī policisti.
Pēcpusdienā biju iegājis veikalā, tur celtnieki uz jumta strādāja. Noskanēja signalizācija, taču veikals turpināja darbu, jo nekas nesot liecinājis par problēmām, portālam „Delfi” stāsta aculiecinieks Artūrs.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/no-maxima-gruvesiem-izglabti-apmeram-30-cilveki.d?id=43837582
https://twitter.com/Brivibas36/status/403634685797859328
https://twitter.com/jemberga/status/403634511122276352
https://twitter.com/sintijaaa_l/status/403634311091740672
”Re&Re” komunikāciju vadītāja Mārīte Straume LTV apgalvoja, ka būvdarbi notikuši atbilstoši projektam.
Valsts asinsdonoru centrs aicina nodot asinis traģēdijā cietušajiem. Īpaši aicināti atsaukties 0 Rh NEG, A Rh POZ, grupas donori.
Arī Valsts darba inspekcijas darbinieki ieradušies notikuma vietā, lai klātienē iepazītos ar situāciju. Inspekcija par notikušo sāks izmeklēšanu.
Tikko no veikala gruvešiem izvilkts viens ugunsdzēsējs un kāda sieviete, kuri nodoti mediķu aprūpē, portālu „Delfi” informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Viktorija Šembele. Šobrīd nelaimē, kad notika otrs iegruvums, cietuši astoņi VUGD darbinieki. Notikuma vietā strādā arī krīzes centra psihologi.
Premjers Valdis Dombrovskis piektdienas rītā ir sasaucis krīzes vadības ārkārtas sēdi, uzzināja portāls „Delfi”.
Rīgas Domā piektdien aizlūgs par „Maxima” upuriem.
Gruvešu novākšanā iesaistās lielais ugunsdzēsēju pacēlājs.
53. Maršruta autobuss un 236 ‘mikriņš’ nemainīgi kursē pa savu nemainīgo maršrutu, pārējiem auto satiksme pa Priedaines ielu ir slēgta. Policija prognozē, ka sakopšanas darbi varētu ilgt visu nakti.
Veikala telpās zem gruvešiem vēl arvien atrodas vairāki "Maxima" darbinieki.
Līdz šim ir 27 cietušie un četri bojāgājušie, taču patlaban traģēdijas apmērus vēl ir grūti aptvert, LTV "Panorāmas" ārkārtas izlaidumā atzina glābēji. Notikuma vietā darbojas izmeklētāji, kuri jau iztaujājuši vairākus notikušā aculieciniekus un izņēmuši pierādījumus.
Stradiņa slimnīca, uz kuru tiek vesti upuri, ir izsaukuši no mājām papildspēkus – ārstus, lai nodrošinātu palīdzības sniegšanu. ”Slimnīca situācijai ir gatava,” LTV ārkārtas ziņu izlaidumā uzsvēra slimnīcas pārstāve Lāsma Sīle.
Iekšlietu ministrijā lems par atbalstu bojā gājušā glābēja ģimenei, jo VUGD darbinieks dzīvību zaudēja, veicot savus darba pienākumus, portālam „Delfi” sacīja iekšlietu ministra Riharda Kozlovska pārstāve Daiga Holma.
Daļēji bloķētas ir Anniņmuižas iela, Priedaines iela un Apūzes iela. Notikuma vietā traktori mēģina novākt būvgružus, novēroja „Delfi”.
Lielākoties cietušie tiek vesti uz Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcu, taču smagāk cietušie tiek vesti arī uz Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcu. Cietušie nogādāti arī Rīgas 2.slimnīcā un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, kā arī Bērnu slimnīcā.
Speciālisti arī pieļāvuši, ka brīdinājuma sirēnas, kas saskaņā ar aculiecinieku teikto, veikalā atskanējušas jau vairākas stundas pirms traģēdijas, iespējams, reaģējušas uz jumta konstrukciju liekšanos jau tās sākumstadijā. Tomēr, acīmredzot veikala amatpersonas neesot sapratušas signalizācijas iedarbošanās iemeslus un tādēļ atvērušas veikalu pircējiem.
Slimnīcās Rīgā no „Maxima” nogādāti jau 22 cilvēki, portālam „Delfi” sacīja „ātro” mediķu pārstāve Ilze Bukša. Cietušo veselības stāvoklis ir dažāds, gan smagi cietušie, gan cilvēki ar vieglākām traumām.
https://twitter.com/madarasicane/status/403619486550740992
Iespējams, par sprādziena troksni aculiecinieki noturējuši spiediena vilni, kas izsitis veikala logus, LTV pieļāvuši eksperti.
Daudzi no gruvešiem atbrīvotajiem esot cietuši ļoti smagi.
Vairāk nekā četras stundas pēc traģēdijas sabrukušā veikala tuvumā vēl dežurē piecas Neatliekamās palīdzības mašīnas, kas no gruvešiem atbrīvotos cietušos nogādā slimnīcās, ziņo LTV.
Glābēji turpina pārmeklēt gruvešus. Tur pat blakus gaida arī ātrās palīdzības automašīnas, lai atrastos operatīvi varētu transportēt uz slimnīcu.
https://twitter.com/Saabinkkaa/status/403617950483369984
Kāds aculiecinieks, kura dzīvesbiedre strādā sagruvušā veikala telpās izvietotajā ”Narvessen” LTV raidījumam ”Panorāma” apgalvoja, ka pirmo reizi cilvēki no sabrukušās ēkas evakuēti jau aptuveni divas stundas pirms traģēdijas, taču pēc tam darbiniekiem atļauts atgriezties darbavietās. LTV 7 ziņas vēsta, ka projekts veidots kā jauna koncepta ”Maxima” veikals ar mērķi sagraut stereotipus, ka jaunlaiku lielveikali līdzinās šķūņiem. Celtniecībā investēti 14 miljoni latu, bet jaunās koncepcijas izstrādē – aptuveni 1 miljons latu. Veikals ekspluatācijā nodots tikai 2011. gada nogalē.
Par traģēdiju veikalā „Maxima” ziņo arī ārvalstu mediji, piemēram, britu raidsabiedrība BBC.
Šovakar pēc negadījuma Zolitūdē "Maxima" veikalā daži iedzīvotāji ir novērojuši problēmas ar cilvēku sazvanīšanu. Mobilo sakaru operatora "Tele2" tīklā vērojams slodzes pieaugums, taču visas bāzes stacijas strādā, aģentūrai LETA sacīja sabiedrisko attiecību konsultante Egita Māliņa. Ja pārslodzes dēļ iedzīvotāji nevar viens otru sazvanīt, viņiem būtu jāmēģina sazināties vēlreiz.
Zem Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" drupām ir dzīvi cilvēki. Kā pārliecinājās portāls "nra.lv", kāda meitene ar mobilā tālruņa palīdzību ir sazvanījusies ar savu māti, kura šobrīd atrodas veikala drupās, kur agrāk atradās alkohola nodaļa.
https://twitter.com/vari8s1/status/403612076549349376
Kriminālprocess ir uzsākts par iespējamu būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kuru rezultātā iestājušās smagas sekas, portālam „Delfi” pavēstīja policijas pārstāvis Toms Sadovskis. Policija arī aktīvi iesaistās gruvešu iznešanā.
https://twitter.com/Latvijas_armija/status/403610892744417280
https://www.delfi.lv/bizness/uznemumi/sabrukusais-maxima-veikals-arhitekturas-gada-balvas-ieguvejs.d?id=43837408
Šobrīd Bērnu slimnīcā stacionēts viens pirmsskolas vecuma bērns, kurš cietis negadījumā "Maxima", ārsti bērna veselības stāvokli raksturo kā stabilu. Lai veselība mazajam un citiem cietušajiem.
Policija evakuē nogruvumā cietušos auto.
Šovakar iebrukušās ēkas Rīgā, Priedaines ielā 20 īpašnieki un būvdarbu veicēji izsaka visdziļāko līdzjūtību šajā traģēdijā bojāgājušo ģimenēm, kā arī cietušajiem un viņu tuviniekiem. "Tāpat kā visi esam šokā par notikušo un izsakām līdzjūtību visiem cietušajiem un viņu tuviniekiem. Par šīs traģēdijas patiesajiem iemesliem ir pāragri spriest, tas tiks noteikts izmeklēšanā. Pašlaik ir izteiktas dažādas versijas, un, tā kā būvdarbi tika veikti stingri pēc projekta, mēs nevienu no tām plašāk komentēt nevaram. Taču šobrīd vissvarīgākais ir cietušo glābšana, un arī mēs kopā ar tehniskajiem uzraugiem, projektētājiem un konstruktoriem jau esam ieradušies notikuma vietā, kur šobrīd tiek veikti steidzamie glābšanas darbi," saka būvdarbus veikušā uzņēmuma "RE & RE" komunikācijas vadītāja Mārīte Straume.
Negadījumā cietuši vismaz 30 cilvēki.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša portālam „Delfi” pastāstīja, ka cietušie guvuši dažādas traumas – gan lūzumus, gan galvas traumas un politraumas.
Traģēdijā „Maxima” gājuši bojā jau četri cilvēki, savukārt cietuši 30 cilvēki, to portālam „Delfi” no notikuma vietas apliecināja iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) padomniece Daiga Holma. Uz notikuma vietu Zolitūdē steidza arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. un premjers Valdis Dombrovskis.
Otrajā jumta nogruvumā bojā gājis arī ugunsdzēsējs.
Glābēji evakuē mašīnas no stāvvietas, lai varētu organizēt glābšanas darbus.
Glābšanas darbus vēro ļoti daudz interesentu.
Cietuši arī pieci glābēji. Pa ēkas noliktavas daļu glābēji sāk nest ārā cietušos.
Uz 'Maxima" jumta ar maisiem vesta zeme.
Pēc VUGD lūguma bruņotie spēki uz "Maxima" lielveikalu, kur noticis jumta iebrukums, jau nosūtījuši 15 karavīrus.
Sagruvušajā ēkā vēl varētu būt vēl ap 50 cilvēki, saka Rīgas vicemērs Andris Ameriks. Ēkai uz jumta būvēts ziemas dārzs, vesta zeme un jumts, iespējams, nav izturējis slodzi. Sprādziens nav bijis.
Negadījuma vietā ierodas ekskavatori, lai novāktu gruvešus.
Plkst.19.30 bija reģistrēti 13 cietušie, kuri nogādāti slimnīcā, četri guvuši salīdzinoši niecīgas traumas, bet divi cilvēki gājuši bojā.
Rīgas mērs Nils Ušakovs savā profilā "Facebook" paziņoja, ka pārtrauc atvaļinājumu un meklē iespējas ātrāk atgreizties Rīgā.
Notikuma vietā ieradušies arī karavīri.
Plkst.19 notikuma vietā strādāja 17 mediķu brigādes. Dažādas traumas līdz tam laikam bija guvuši aptuveni 15 cilvēki, aģentūrai LETA sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša.
Tiek zāģēti apkārt esošie koki, lai glābēji ar pacēlāju varētu piekļūt iegruvušajam jumtam.
Vismaz desmit cietušo aizvesti uz Stradiņiem. Smagi cietis arī viens bērns.
Mediķiem daudz darba.
https://twitter.com/ReinisJanulis/status/403569771725484032
Policijai pagaidām nav skaidrības par notikušo. Likumsargi staigā un izjautā aculieciniekus.
Otrajā nogruvumā, iespējams, cietuši arī ugunsdzēsēji
Ap plkst.18 bijis brīdinājums pamest veikalu, tomēr cilvēki veikalu atbrīvojuši pārāk gausi.
Uz „Maxima” tiek būvēts parks un vesta zeme, kas arī varētu būt par iemeslu nelaimei, spriež aculiecinieki.
Pēc nogruvuma cilvēkiem bijusi aizsprostota izeja. Vairāki cilvēki ar rokām izlauzuši ceļu uz ārpusi, bet nav zināms vairāku veikala kasieru liktenis, virs kuru galvām iegruva lielākā daļa jumta.
https://twitter.com/laura200041/status/403568656107708416
Nogruvums sācies "viļnveidā", daudziem izdevies izvairīties, tomēr lielākā daļa jumta nogruvusi tieši uz kasēm.
Pēc otrā iegruvuma veikalā varētu vēl būt iesprostoto ap 30 cilvēku.
Aculiecinieki ziņo, ka jau pus stundu pirms jumta iegrūšanas, sākušās plaisas veikalā „Drogas”.

Negadījums noticis ap plkst.18, radio 'SWH' sacīja Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR). Ameriks saņēmis informāciju, ka ir "gan cietušie, gan bojāgājušie".

Ap plkst.19 atkal iebruka vēl daļa jumta, novēroja "Delfi". Veikalā iegāzusies tā jumta daļa, kas atrodas virs kasēm. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inga Vetere informēja, ka uz notikuma vietu devušās vairāk nekā 10 glābēju un mediķu brigādes. Iedzīvotāji tika lūgti izturēties ar sapratni, neskriet skatīties un netraucēt strādāt glābējiem.

Savukārt "Maxima Latvija" komunikācijas vadītājs Jānis Beseris portālam "Delfi" par negadījumu pagaidām komentārus nesniedza, uzverot, ka tas tagad ir tiesībsargājošos iestāžu ziņā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Zolitūdes traģēdija Zolitūdes traģēdijas krimināllieta Traģēdija Maximā
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form