Tuberkulozes vakcīnas, visticamāk, sagādās no kaimiņvalstīm
Foto: LETA

Tuberkulozes vakcīnas, visticamāk, sagādās no Igaunijas un Lietuvas, jo uzņēmums, ar kuru iepriekš noslēgts līgums par vakcīnu piegādi, patlaban nevar uzrādīt visu nepieciešamo dokumentāciju, pastāstīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Laura Lapiņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā ziņots, no tuberkulozes vakcīnas piegādātāja SIA "Elpis" ir saņemta informācija par tehniskām problēmām ražotnē, kā rezultātā uzņēmums iepriekš norādījis, ka vakcīnas nevarēs piegādāt līdz marta vidum.

Savukārt NVD pārstāvji, tiekoties ar "Elpis" pārstāvjiem, vienojās par ātrāku vakcīnu piegādes atjaunošanu - februāra pirmo pusi. Tomēr patlaban dienestam vairs nav pārliecības, ka tās būs tās pašas vakcīnas, jo uzņēmums nevar uzrādīt vienu no nepieciešamajiem sertifikātiem, sacīja Lapiņa.

Ņemot vērā šos apstākļus, vakcīnas, visticamāk, tiks pirktas no Igaunijas un Lietuvas. Speciālisti patlaban veic pārrunas, lai noskaidrotu, cik daudz vakcīnu kaimiņvalstis varēs Latvijai piedāvāt.

Jau ziņots, ka patlaban tuberkulozes vakcīnu trūkums konstatēts Madonas un Jēkabpils slimnīcās, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) epidemiologu apkopotā informācija par situāciju slimnīcu dzemdību nodaļās.

Vakcīnu trūkuma dēļ pret tuberkulozi nebija potēti 23 jaundzimušie Madonas slimnīcas Dzemdību nodaļā, tāpēc steidzami tiks risināts jautājums par vakcīnu krājumu pārdali starp vakcinācijas iestādēm.

Epidemiologi skaidro, ka vakcināciju pret tuberkulozi var veikt vēlāk par vakcinācijas kalendārā paredzēto termiņu, arī pēc izrakstīšanas no dzemdību nodaļas. Vakcināciju var veikt ģimenes ārsta praksē vai citā vakcinācijas iestādē. Ja kopš bērna dzimšanas pagājis vairāk par diviem mēnešiem, pirms vakcinācijas jāveic tuberkulīna ādas tests, lai atklātu iespējamu inficēšanos.

Epidemiologi rekomendē pret tuberkulozi dzemdību nodaļās nevakcinēto bērnu vecākiem ierobežot zīdaiņu kontaktus ar cilvēkiem ārpus ģimenes loka, tostarp atturēties no sabiedrisko vietu, piemēram, veikalu un dažādu publisko pasākumu, apmeklējumiem. Savukārt jebkurā bērna saslimšanas gadījumā vēlams nekavējoties pieteikt ārsta mājas vizīti. Par dzemdību nodaļās nevakcinēto bērnu vakcinācijas organizēšanas iespējām un termiņiem ģimenes ārsti tiks informēti atsevišķi, norāda LIC.

Tuberkulozes vakcīna pasargā mazus bērnus no saslimšanas ar smagām ārpusplaušu tuberkulozes formām. Zīdaiņu vakcinācija pret tuberkulozi ir iekļauta valsts apmaksāto vakcināciju sarakstā, un zīdaiņus vakcinē no otrās līdz piektajai dzīves dienai.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form