Ulmanis, Vīķe-Freiberga un Zatlers spriež par prezidenta pilnvaru paplašināšanu.
Foto: Kadrs no video

Saeimas Juridiskās komisijas izveidotās darba grupas Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai sēdē otrdien piedalījās trīs eksprezidenti, portālam "Delfi" pavēstīja Saeimas Preses dienestā. Sēdes video tiešraidi varēja vērot portālā "Delfi".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sēdē piedalījās eksprezidenti Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga un Valdis Zatlers.

Darba grupa izvērtēja Satversmes 41. pantu. Tas nosaka, ka Valsts prezidents reprezentē valsti starptautiski, ieceļ Latvijas, kā arī pieņem citu valstu diplomātiskos priekšstāvjus. Pantā arī noteikts, ka Valsts prezidents izpilda Saeimas lēmumus par starptautisku līgumu ratificēšanu.

Sēdē tika uzklausīta Satversmes 41. panta komentāra autoru Dinas Gailītes un Violas Supes prezentācija, kā arī starptautisko tiesību ekspertes, Satversmes tiesas tiesneses Inetas Ziemeles rezumējums par prezidenta starptautiskās reprezentācijas funkciju.

"Tikai šādi, mierīgi un pamatīgi analizējot mūsu pamatlikumu, mēs varam izprast Satversmes tēvu atstāto mantojumu un, samērojot to ar mūsdienu realitāti, secināt, vai Satversmi nepieciešams grozīt," iepriekš uzsvēra darba grupas vadītājs Ringolds Balodis (NSL).

Juridiskās komisijas darba grupa Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai tika izveidota šā gada 17. februārī. Tajā no katras 12.Saeimas frakcijas deleģēts viens pārstāvis. Līdz šim notikušas jau trīs deputātu darba grupas sēdes, kurās uzsākta Satversmes 3. nodaļas "Valsts prezidents" pantu analīze.

Jau vēstīts, ka Juridiskā komisija februāra sākumā noraidīja vairāku deputātu sagatavoto likumprojektu par tautas vēlētu Valsts prezidentu, taču vienojās diskusijas turpināt darba grupā. Plānots, ka sākotnēji darba grupa analizēs prezidenta pilnvaras, bet pēc tam - ieceri par tautas vēlētu prezidentu.

Diskusijas par tautas vēlētu prezidentu ir aktuālas jau ilgāku laiku un pirms Saeimas vēlēšanām vairākas partijas pauda tam atbalstu.

Satversmi Saeima var grozīt sēdēs, kurās piedalās vismaz divas trešdaļas Saeimas locekļu. Grozījumi jāpieņem ar ne mazāk kā divu trešdaļu klātesošo deputātu balsu vairākumu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Saeima Valsts prezidents
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form