Vāc parakstus par divtik lielām prēmijām policistiem, kuri atsakās no kukuļa
Foto: LETA

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana, lai policistiem, kuri atsakās no kukuļa un fiksē šo likumpārkāpumu, izmaksātu prēmijas, kuru apjoms ir divreiz lielāks par piedāvāto, bet nepaņemto kukuli.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā iniciatīvas pieteicējs norādīts Krišjānis Dzalbe. Pirmajā nedēļā gan iniciatīvas atbalstītāju aktivitāte nav bijusi liela - līdz svētdienas rītam parakstījušās vien 24 personas.

Iniciatīvas pieteikumā uzsvērts, ka iespējas atpirkties no ceļu policijas veicina to, ka autovadītāji vairāk atļaujas riskēt uz ceļiem. Ja korupcija ir plaši izplatīta starp likuma sargiem, tas grauj uzticēšanos valsts institūcijām, kā arī veicina korupcijas izplatīšanos citās jomās.

Dzalbe uzskata, ka, atalgojot tos policistus, kuri fiksē kukuļdošanas pārkāpumus, policistiem nebūs jāizvēlas starp materiālu labumu un likuma ievērošanu, bet kukuļdevēji baidīsies piedāvāt kukuli, zinot, ka, jo lielāks kukulis tiek piedāvāts, jo lielāka motivācija policistam ir ziņot par to.

Līdz ar to Valsts policijā būtu jānosaka kārtība, ka policists, kam piedāvāts kukulis, saņem prēmiju, kas ir divkārt lielāka par piedāvāto kukuli, ja tas tiek fiksēts un ja process noved pie kukuļdevēju notiesājoša sprieduma.

Izmainot policista izvēli starp materiālu labumu un godīgu darbu, piedāvājot abus, tiktu lauzti vispārizplatīti uzvedības modeļi starp ceļu policistiem. Arī pieķertajam pārkāpējam, kas apsver kukuļdošanu, būtiski mainītos apsvērumi, saprotot, ka policistam finansiāli izdevīgāk ir ziņot par kukuļdošanas mēģinājumu, nekā pieņemt kukuli, norādīts iniciatīvas pieteikumā.

Dzalbe uzskata, ka, ieviešot šo kārtību, nepieciešams nodrošināt Valsts policijas darbinieku apmācību pēc starptautiski atzītām metodēm kukuļdevēju pieķeršanā, lai gadījumi būtu pierādāmi un nepieļautu, ka policisti rīkojas ļaunprātīgi.

Tāpat jārūpējas, lai jaunā kārtība tiktu plaši publiskota un sabiedrība tiktu laicīgi brīdināta, dodot katram iespēju pārdomāt savu iespējamo rīcību.

Iniciatīvas pieteicējs uzskata, ka iniciatīvas ietekme uz budžetu būtu samērā neliela, jo "galvenie izdevumi būtu informatīvajai kampaņai un apmācībām". Pēc Dzalbes domām, "pietiktu ar pāris plaši publiskotiem jaunajā kārtībā pieķertiem kukuļdevējiem, lai sabiedrībā nostiprinātu pārliecību, ka risks tikt sodītam par kriminālpārkāpumu, kas ir kukuļdošana, ir lielāks par sodu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpuma gadījumā".

"Nostiprinoties pārliecībai par soda neizbēgamību ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanas gadījumā, autovadītāji atbildīgāk izturētos pret noteikumiem, tādējādi uzlabojot satiksmes drošību un glābjot dzīvības uz Latvijas bīstamajiem ceļiem," pārliecināts Dzalbe.

Viņš uzskata, ka šādu izmaiņu rezultātā uzlabotos drošība uz ceļiem, palielinoties soda neizbēgamībai par pārkāpumiem, kā arī mazinātos koruptīva uzvedība Valsts policijā un sabiedrībā kopumā, ņemot vērā, ka korupcija lielā mērā ir atkarīga no sociālajām normām.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form