Vairāk nekā pusotrs simts cilvēku pulcējas nelikumīgā protesta pasākumā Valkā
Foto: LETA

Neskatoties uz Administratīvās rajona tiesas aizliegumu, vairāk nekā pusotrs simts cilvēku Valkā sestdien pulcējas protesta pasākumā pret valdības noteiktajiem Covid-19 ierobežojumiem, vakcinēšanos un sejas masku valkāšanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdz ar to apstiprinājies tiesas secinājums, ka ar ļoti lielu varbūtību tiks pārsniegts ārkārtējās situācijas laikā valstī noteiktais ierobežojums sapulcē piedalīties ne vairāk kā 25 cilvēkiem. Administratīvā rajona tiesa 18.decembrī aizliedza biedrībai "Sabiedriskie Satversmes sargi" rīkot publisku pasākumu Valkā, pamatojot to ar citu cilvēku tiesībām uz veselību. Lai arī pašvaldība un tiesa aizliedza pasākumu, tā organizatori sociālajos tīklos izplatīja aicinājumu sestdien pulcēties un doties uz Valku.

Biedrības "Sabiedriskie Satversmes sargi" izplatītajos video bieži figurē tādi personāži kā Roberts Klimovičs, Jānis Pļaviņš un Andris Ciekurs, kuri popularizēja arī līdzīgu pasākumu aizvadītajā nedēļas nogalē Rīgā, kur netika ievērotas epidemioloģiskās drošības prasības. Kā biedrības amatpersonas uzrādītas Klimovičs, Māris Bērziņš, Sergejs Buivids, Aivis Krimskis un Maiga Estere Simsone.

Lielākā daļa sestdienas pasākuma dalībnieku uz Valku atbrauca ar automašīnām no Rīgas un citām vietām, viņu vidū bija arī Klimovičs un Pļaviņš. Valkas mēra vietnieks Viesturs Zariņš (V) sacīja, ka pilsētā sabraukušas vairāk nekā simts automašīnas. Pasākumā daudz gan bija tādu, kas vienkārši iet garām, un apstājas apskatīties piketu. Kopumā atmosfēru pilsētā Zariņš raksturoja kā ikdienišķu.

Likumsargi centās sanākušos izklīdināt ar skaļruņos atskaņotiem aicinājumiem nepulcēties un nekavējoties izklīst, pretējā gadījumā solot saukt pie likumā paredzētās atbildības. Tāpat kā iepriekš sapulcēs Rīgā policija notiekošo fiksēja ar automašīnu un ķermeņa kamerām, droniem.

Policija jau iepriekš brīdināja, ka, ja šajā nedēļas nogalē tiks konstatēti pārkāpumi, personas tiks identificētas, uzsākti procesi par pārkāpumiem un pienāksies sods.

Valsts policija informēja, ka pasākuma laikā pārkāpumi tika fiksēti ar tehniskajiem līdzekļiem, un ir konstatēti gan Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai noteikto epidemioloģiskās drošības pasākumu pārkāpumi, gan pārkāpumi par nesankcionētu pasākumu organizēšanu, kā arī ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi. Attiecīgi tiks uzsākti administratīvie procesi un likumpārkāpējiem sods būs neizbēgams, norāda policija.

Policija vērš uzmanību, ka demokrātiskā valstī ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, vienlaikus šīs tiesības nav neierobežotas. Tāpat noteikto ierobežojumu apzināta pārkāpšana ir klaja un rupja necieņa pret visiem, kas cenšas situāciju uzlabot un mazināt infekcijas izplatību.

Protesta laikā organizatori lūdza sanākušos ievērot distanci, lai neprovocētu likumsargus. Protestētāji skandināja dažādus saukļus, klausījās uzrunās, kas tika teiktas no autobusa jumta, un dziesmās.

Kā vēstīts, Valkas novada domes Sapulču, gājienu un piketu komisija 16.decembrī nolēma aizliegt biedrībai "Sabiedriskie Satversmes sargi" 19.decembrī rīkot publisku pasākumu Valkā. Biedrība aizliegumam nepiekrita un ar pieteikumu vērsās Administratīvajā rajona tiesā, lūdzot tiesu uzlikt par pienākumu komisijai izdot biedrībai labvēlīgu administratīvo aktu, ar kuru tiktu atļauts rīkot minēto tautas sapulci.

Tiesas pārstāve skaidroja, ka tiesa izvērtējusi, vai aizliegums ir atbilstošs un samērīgs Satversmē garantētajām tiesībām uz pulcēšanās brīvību, tiesa aizliegumu atzina par pamatotu, uzskatot, ka pašlaik lielāka aizsardzība ir piešķirama citu cilvēku tiesībām uz veselību.

Tāpat tiesa norādīja, ka bez ievērības nav atstājama situācija, kāda izveidojās Rīgā 12.decembrī rīkotās sapulces laikā, pēc kā tika ierosinātas vairākas administratīvās lietvedības par dažādiem pārkāpumiem, tostarp, par ārkārtējā situācijā noteikto ierobežojumu neievērošanu un nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgajām prasībām pasākuma laikā.

Piketu pašvaldība aizliedza, jo tā organizatori komisijas locekļus nespēja pārliecināt, ka viņi spēs nodrošināt valdības noteiktos Covid-19 ierobežošanas pasākumus, kas paredz, ka ārkārtējā situācijā drīkst notikt organizētās sapulces, piketi un gājieni, bet uz tiem var pulcēties ne vairāk kā 25 cilvēki, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības - divu metru fizisku distanci un ievērojot organizatora noteiktās prasības.

Sapulču, gājienu un piketu komisija atsaucas uz likumā "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" noteikto, ka pašvaldība ir tiesīga pieņemt lēmumu aizliegt pasākuma norisi, ja tiek konstatēts, ka tā rīkošana apdraudēs sabiedrības drošību. Šajā gadījumā arī sabiedrības veselība ir uzskatāma par sabiedrības drošību, skaidroja pašvaldībā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form