Vāks parakstus pret izmēģinājumiem ar dzīvniekiem
Foto: DELFI

Sestdien, 15. Jūnijā, tiks atzīmēta Eiropas diena pret vivisekciju un, pievienojoties citu valstu dzīvnieku aizsardzības organizāciju pasākumiem, dzīvnieku tiesību aizstāvības organizācija “Dzīvnieku brīvība” Rīgā rīkos informatīvu akciju “Nē vivisekcijai!”, kā arī sāks parakstu vākšanu Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Stop vivisection” ietvaros.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā portālu "Delfi" informēja iniciatīvas autori, akcijas mērķis ir vērst Eiropas Komisijas uzmanību uz ES Direktīvas "Par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību" (2010/63/ES) nepilnībām, aicinot tās pārskatīšanu. Iniciatīvas atbalstītāji norāda, ka mūsdienās pastāv alternatīvas izmēģinājumiem ar dzīvniekiem, taču šī direktīva neparedz alternatīvo metožu obligātu izmantošanu.

Kā rāda pētījumi, izmēģinājumos ar dzīvniekiem iegūtie dati nav derīgi nedz ar iekaisumiem saistītu slimību izpētē (alerģijas, celiakija, astma, reimatoīdais artrīts, autoimūnās saslimšanas), nedz toksikoloģijā (vides un sadzīves ķimikāliju pārbaude). Pirmajā gadījumā izmēģinājumi ar dzīvniekiem nepalīdz atrast medikamentus, kas ārstētu šīs slimības cilvēkiem, bet otrajā - maldinoši ļauj par drošām uzskatīt vielas, kas tādas var arī nebūt, tādējādi kavējot to lietošanas patieso risku novērtējumu.

"Aizvien vairāk zinātniskie pētījumi rada bažas par izmēģinājumos ar  dzīvniekiem iegūto datu attiecināšanu uz cilvēkiem," uzsver biedrības "Dzīvnieku brīvības" priekšsēdētājs Sandris Ādminis, "tādējādi nereti izmēģinājumi ar dzīvniekiem ir ne tikai neētiski, bet tiem arī trūkst zinātniskās vērtības. Bieži vien tie uzskatāmi par traucēkli zinātnes attīstībā."

Saskaņā ar Pārtikas un veterinārā dienesta datiem 2012. gadā Latvijā izmēģinājumos tika izmantoti 11 746 dzīvnieki. Salīdzinot ar 2011. gadu, pieaudzis izsniegto atļauju skaits izmēģinājumiem ar dzīvniekiem: 2011. gadā tika izsniegtas 8, bet 2012. gadā - jau 18 atļaujas. Izmēģinājumiem reģistrēts šāds dzīvnieku skaits: 5605 peles, 3515 žurkas, 36 truši, 50 suņi, 25 kaķi, 15 cūkas un 2500 vīngliemeži.

Eiropas pilsoņu iniciatīvas "Nē vivisekcijai!" parakstu vākšana norisināsies 15. jūnijā no pulksten 12 līdz 19, Rīgā, Kaļķu un Vaļņu ielas krustojumā, kā arī tīmekļa vietnē  http://www.stopvivisection.eu līdz novembrim.

Iniciatīvas virzīšanai uz izskatīšanu jāsavāc 1 miljons Eiropas pilsoņu parakstu, no kuriem šobrīd savākti jau 350 000 parakstu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Komisija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form